ANASAYFA Ekonomi Asgari ücret ara zam pazarlığı başlıyor! Yüzde kaç oranında zam gelecek?

Asgari ücret ara zam pazarlığı başlıyor! Yüzde kaç oranında zam gelecek?

28 Mayıs seçimlerinin hemen ardından asgari ücret ara zam çalışmaları da başladı. Bunun ile birlikte gözler ise yarın toplanacak olan Asgari Ücret Tespit Komisyonundan çıkacak kararda..
Asgari ücret ara zam pazarlığı başlıyor! Yüzde kaç oranında zam gelecek?

Temmuz ayına az bir süre kala vatandaşlar asgari ücrete yüzde kaç oranında zam yapılacağını merak ediyor. Bunun ile birlikte geçtiğimiz günlerde açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hiçbir vatandaşın enflasyon altında ezilmeyeceğini bir kez daha belirtmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan bu açıklamanın ardından gözler ise yarın toplanacak olan Asgari Ücret Tespit komsiyonuna çevrildi.

Doğrudan 7 milyondan fazla çalışanı, dolaylı olarak ise tüm vatandaşları ilgilendiren yeni asgari ücret rakamıyla ilgili süreç yarın başlıyor. Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'a hayırlı olsun ziyaretinin ardından, asgari ücrete dair açıklamalarda bulundu.

Sürecin hızlı bir şekilde işlemesi için ellerinden geleni yaptıklarını ifade eden Akkol, "üçlü mutabakatla yani işçi ve işverenin razı olduğu, kamunun liderliğini yaptığı bir mutabakatla bu süreci tamamlama arzusundayız. Önümüzde bayram var. Bayrama girmeden bu sürecin tamamlanmasını istiyoruz. Ortak mutabakatla imza attığımız güzel bir süreç temenni ediyorum" dedi.

Asgari ücret net 8 bin 506 lira

Asgari ücret, bir işçi için aylık vergiler ve kesintiler düştüğünde net 8 bin 506 lira 80 kuruş olarak uygulanıyor. Haziran ayında yapılacak olan zam tutarı henüz netlik kazanmasada birçok vatandaş yarınki toplantıdan çıkacak olan sonucu bekliyor

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Özgü Namal ekranlara dönüyor!

Özgü Namal ekranlara dönüyor!