ANASAYFA Ekonomi Asgari ücret ara zam pazarlığında geri sayım! Komisyon toplanıyor

Asgari ücret ara zam pazarlığında geri sayım! Komisyon toplanıyor

Milyonlarca vatandaşın merak ile beklediği asgari ücret ara zam pazarlığı için geri sayım başladı. Bugün Asgari Ücret Tespit Komisyonu saatler 14.00'te toplanacak. Peki ama komisyondan nasıl bir karar çıkması bekleniyor? Haberimizde..
Asgari  ücret ara zam pazarlığında geri sayım! Komisyon toplanıyor

Milyonlarca çalışanın merakla beklediği asgari ücret ara zammı için geri sayım başlıyor. Alınan bilgiler neticesinde ara zammı görüşmek için bugün Asgari Ücret Tespit Komisyonu, ilk toplantısını yapacak. Saatler 14.00'ü gösterdiğinde Asgari Ücret Tespit Komisyonu Çalışma ve Sosyal Güvenlık Bakanlığı'nın ev sahipliğinde bir araya gelecek.

Bunun ile birlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise geçtiğimiz günlerde hiçbir vatandaşın enflasyon altında ezilmeyeceğini söyledi. Bu açıklaması ile bir kez daha enflasyon mesajı verdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan bu açıklamanın ardından gözler ise asgari ücrete gelecek olan zamma çevrildi. Peki ama zam pazarlığında süreç nasıl işleyecek? Detaylar belli oldu.

KOMİSYONDA 5'ER TEMSİLCİ YER ALACAK

Asgari Ücret Tespit Komisyonu bugün saatler 14.00'ü gösterdiğinde bir araya gelecek. Bunun ile birlikte komisyonda işçi, işveren ve hükümetten 5'er temsilci yer alacak. TÜRK-İŞ İşçi kesimini, TİSK (Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu) ise işveren kesimi temsilen toplantıda yer alacak.

KARAR CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'A İLETİLECEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın istediği zam oranı kulislere sızdı: Asgari ücret 4 bin liranın altında olmasın

Asgari Ücret Tespit Komisyonu bir araya gelip nihai rakam için anlaşınca karar ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a iletilecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise düzenleyeceği bir basın toplantısında 2023 asgari ücret ara zammının ne kadar olacağını açıklayacak.

IŞIKHAN VE AKKOL GÖRÜŞTÜ

Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplanmadan hemen önce Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu Başkanı Özgür Burak Akkol, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, ile görüştü. Görüşmenin ardından ise TİSK Başkanı Akkol, ara zam konusunda mutabık olduklarını ifade etti.

"BAYRAMDAN ÖNCE TAMAMLANMASI ŞAHSİ ARZUMDUR"

Toplantı öncesi açıklamalarda bulunan Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu Başkanı Özgür Burak Akkol, "hızlı şekilde 3'lü mutabakatla bu süreci tamamlamak arzusundayız" ifadelerini kullandı. Şahsi arzusunun ise sürecin bayramndan önce tamamlanması olduğuna vurgu yaptı.

Ocak ayında asgari ücrete Cumhuriyet tarihinin en yüksek artışı yapılmış ve zam ile net 8 bin 506 liraya yükselmişti. Şimdi ise vatandaşların gözleri bugün yapılacak olan toplantıya çevrildi.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
13 Haziran 2023 Evde bakım maaşı yattı mı?

13 Haziran 2023 Evde bakım maaşı yattı mı?