ANASAYFA Ekonomi Dolar ve altın yükselişi devam eder mi?

Dolar ve altın yükselişi devam eder mi?

Ülkemizde döviz ve altın fiyatlarındaki artış devam ediyor. Yaşanan bu yükselişin ne zamana kadar süreceği merak edilirken yanıt aranan sorular da cevap buldu.
yazar
Azra KOÇAK
EDİTÖR
Dolar ve altın yükselişi devam eder mi?

Dolar ve altın yükselişi devam eder mi? - Türkiye'de devam eden döviz artışı yatırımcı ve yatırımcı adaylarının gündeminde yer alıyor. Yerli yatırımcının en çok tercih altın da tarihi rekorunu kırarken söz konusu yatırım araçlarındaki yükselişlerin ne zamana kadar süreceği merak ediliyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) Para Politikaları Kurulu (PPK) faiz artırımı sonrası dolar ve altın ibresini değiştirdi. Dolar/TL 26 lira seviyesine çıkarken, gram altın bin 600 lira seviyesinde işlem görmeye başladı. Vatandaşlar, ''Altın ve dolarda yükseliş devam eder mi?'' sorusuna yanıt aramaya başlarken Dinamik Yatırım Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Ceyhun Yavaş Milliyet'e konuştu.

ALTIN VE DOLAR YÜKSELİŞİ DEVAM EDECEK Mİ?

Dinamik Yatırım Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Yavaş, döviz ve altındaki yükselişle ilgili olarak "Powell’ın senatoda ve en son Fed toplantısında yapmış olduğu faiz artırım ve enflasyon vurgusu altında baskı oluşturdu.

dolar-ve-altin-yukselisi-devam-eder-mi.jpg

Yurt içi piyasalardaki gram altına baktığımızda ise kurlarda görülen artışların etkili olduğunu görmekteyiz. Kurlarda adil değere ulaşana kadar dövizde ve gram altındaki yükselişin devam edeceğini düşünüyoruz.'' değerlendirmesinde bulundu.

DÖVİZ KURLARI DENGELENDİR Mİ?

Döviz kurlarında ne zaman bir dengelenme olacağı ile ilgili değerlendirmede bulunan Yavaş, ''Dövizde dengelenmenin şu an itibariyle ne zaman olacağını söylemek güç ve bunun için öncelikle politika faizinin nereye gideceğini bilmemiz gerektiğini düşünüyoruz.'' ifadelerine yer verdi.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Fransa adeta savaş alanına döndü! Kolluk kuvvetleri yetersiz kaldı

Fransa adeta savaş alanına döndü! Kolluk kuvvetleri yetersiz kaldı