ANASAYFA Ekonomi Döviz kuru arttı market raflarında etiketler güncellendi!

Döviz kuru arttı market raflarında etiketler güncellendi!

Döviz kurunun yükselmesi tarım ve gıda ürünlerinde de yeni zam dalgasını gündeme getirdi. Market raflarındaki etiketlerde güncellenmeye devam ederken vatandaşlar da zam gelen kalemler araştırmaya başladı.
yazar
Azra KOÇAK
EDİTÖR
Döviz kuru arttı market raflarında etiketler güncellendi!

Döviz kuru arttı market raflarında etiketler güncellendi! - Ülkemizde artamaya devam eden döviz kuru nedeniyle zam haberleri de birbiri ardına geliyor. Zam haberlerinin art arda gelmesi nedeniyle vatandaşlar bütçelerini düşünmeye başladı. Hesaplamalara göre dört kişilik bir ailenin gıda harcaması aylık 10 bin lirayı geçti. Döviz kuru, girdi ve akaryakıt fiyatlarındaki artış, vatandaşların cebine yansıyacakken söz konusu zamların da ardı arkası kesilmiyor.

TZD BAŞKANI AÇIKLADI: ÖNGÖREMİYORUZ

Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Genel Başkanı Hüseyin Demirtaş, gıda fiyatlarına yansımaya başlayan zamlarla ilgili olarak konuştu. TZD Başkanı Demirtaş, ''Kurun nerede duracağını bilmediğimiz için fiyatlara yansıması ne kadar olur şu anda öngöremiyoruz.'' derken Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Başkanı Remzi Suiçmez de bir değerlendirmede bulundu. ZMO Başkanı Suiçmez, ''Dövizdeki artış yeni başladı. Mazot gübre, ilaç, tohum, yem gibi girdilerin fiyatları artıyor. Bu durum tabii ki ürün fiyatlarını artıracak." dedi.

doviz-kuru-artti-market-raflarinda-etiketler-guncellendi.jpg

MALİYET ARTIŞLARI ENDİŞENLENDİRDİ

TZD Başkanı Demirtaş, ithal ürünlerin dövizle birlikte fiyat artışı yaşadığına dikkati çekerek, ''Soyayı, yağlı tohumu ithal ediyoruz. Onu ithal etmezsek karma yem yapamayacağız. Saman ve otu dışarıdan alıyoruz. Yılda 50 milyon ton ota ihtiyaç var bunun 25 milyon tonu ithal ediliyor. Mazot ithal. Pamuk ve ayçiçeğinin yarısı ithal. Yaş çaya yüzde 64 zam verilirken buğdayda açıklanan taban fiyat kabul edilemez. Bu maliyet artışlarıyla, elektrik, doğalgaz, asgari ücret fiyatı da eklenirse ekmek fiyatı gramaja göre en az 8-10 lira olur.'' diyerek endişesini dile getirdi.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Asgari Ücret Tespit Komisyonu bir kere daha bir araya geliyor! Toplantı bugün

Asgari Ücret Tespit Komisyonu bir kere daha bir araya geliyor! Toplantı bugün