ANASAYFA Ekonomi En düşük emekli maaşı için zam yolda! Gözler enflasyon oranında!

En düşük emekli maaşı için zam yolda! Gözler enflasyon oranında!

Asgari ücrete zam yapılmasının ardından gözler ise şimdiden en düşük emekli maaşına çevrildi. Peki ama en düşük emekli maaşı ne kadar olacak?
En düşük emekli maaşı için zam yolda! Gözler enflasyon oranında!

Geçim mücadelesi veren milyonlarca emekli ara zammın ne kadar olacağını merak ediyor. Bunun ile birlikte çarşamba günü açıklanacak olan enflasyon sonrası emekli maaşına yüzde kaç oranında zam yapılacağı da belli olacak.

Emekli aylıklarında artış talebi: 'En düşük emekli aylığı, asgari ücret seviyesine yükseltilmeli' - 12.03.2023, Sputnik Türkiye

EN DÜŞÜK EMEKLİ AYLIĞI 10 BİN LİRA MI OLACAK?

En düşük emekli maaşı hakkında değerlendirmelerde bulunan ekonomistler enflasyon baz alındığı takdirde bu oranın 10 bin TL seviyesine çıkacağını düşündüklerini ifade ediyor.

6 aylık enflasyon rakamı netleştikten hemen sonra SSK ve BAĞ - KUR emeklisi ile memur ve memur emeklisi için refah payı hariç temmuz zammı da belli olacak. Ekonomistler ise enflasyon baz alındığında en düşük emekli maaşının 7 bin 500'den 10 bin TL seviyesine çıkacağını tahmin ediyor.

MEMURLARIN ZAM BEKLENTİSİ!

En düşük memur maaşının seçimden önce 22 bin liraya yükseltileceğini açıklayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan müjdeyi vermişti. Bunun ile birlikte en düşük memur maaşı % 86 seviyesinde artarak 11 bin 848 TL olan maaş 22 bin TL seviyesine kadar yükselecek.

Emekli maaşlarında detaylar belli oluyor

Bu zammın diğer kadrolara da aynı oranda yansıtılıp yansıtılmayacağı merak ediliyor. SSK ve BAĞ-KUR emeklisi dışında memur emeklisine de yüzde kaç oranında ara zam yapılacağı sorgulanıyor.

Kimi uzman ekonomistler Memurlara yüzde 35 ile 45 arasında bir artış yapılacağı görüşünde.

ENFLASYON ORANI NE KADAR OLACAK?

Emekli ve memur maaşlarına yapılacak zam Türkiye İstatistik Kurumu'nun haziran ayı enflasyonuna açıklaması ile daha da netleşecek.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Ocak mayıs dönemi enflasyonu % 15,26 seviyesinde olmuştu. Bunun ile birlikte haziran ayı enflasyonun % 4,84 ile ocak ayından sonraki en yüksek değere ulaşması da beklentiler arasında bulunuyor.

NE KADAR, KAÇ TL EMEKLİ MAAŞI ALIRIM? 4A, 4B, 4C EYT emekli maaşı nasıl hesaplanır? İşte EYT'liler için SGK emekli aylığı sorgulama robotu ekranı - Galeri - Yaşam

EN DÜŞÜK EMEKLİ AYLIĞI 7 BİN 500 OLMUŞTU

Emeklilerin merakla bekleyişi devam ederken bilindiği üzere mart ayında ara bir dönemde en düşük emekli maaşı 5 bin 500 TL'den 7 bin 500 TL'ye çıkarılmıştı.

Buna ilişkin düzenleme Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sevk edilmişti. Kademeli bir şekilde 7 bin 500 TL'nin üzerinde maaş alanlara bir zam yapılacak. Bundan dolayı gözler ise şimdiden enflasyon oranına çevrildi.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Ankara Büyükşehir Belediyesi FOMGET, UEFA Kadınlar Şampiyonlar Ligi'nde Valur ile karşılaşacak!

Ankara Büyükşehir Belediyesi FOMGET, UEFA Kadınlar Şampiyonlar Ligi'nde Valur ile karşılaşacak!