ANASAYFA Ekonomi Haziran 2023 enflasyon oranı ne zaman açıklanacak?

Haziran 2023 enflasyon oranı ne zaman açıklanacak?

Ülkemizde memur ve emekliye yapılacak olan ara zammı da belirleyecek olan enflasyon rakamlarının açıklanması bekleniyor. Haziran 2023 enflasyon oranlarının da ne zaman açıklanacağı merak konusu oldu.
yazar
Azra KOÇAK
İnternet Haber Editörü
Haziran 2023 enflasyon oranı ne zaman açıklanacak?

Haziran 2023 enflasyon oranı ne zaman açıklanacak? - Son günlerde vatandaşın gündeminde Haziran 2023 enflasyon rakamları yer alıyor. Haziran ayı enflasyon rakamları merak edilirken bir yandan da ''Haziran 2023 enflasyon rakamları ne zaman açıklanacak?'' sorularına yanıt aranmaya başladı. 6 aylık enflasyon farkına göre belirlenen memur ve emekli maaşları bu ay açıklanacak veriler ile belli olacak.

Açıklanacak zam kararını etkileyecek olan enflasyon rakamları için milyonlar merak ettiklerine yanıt aramaya başladı. Öte yandan haziran ayı enflasyon oranı beklentileri de Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Piyasa Katılımcıları anketi ile belli oldu. Enflasyon verilerinin ne zaman açıklanacağına ve beklentinin ne kadar olduğuna ilişkin detaylar belli olurken merak edilenleri ''Haberankara.com'' okurları için derledik.

HAZİRAN 2023 ENFLASYON ORANI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), enflasyon verilerini her ayın 3'ünde paylaşıyor. Buna göre; Haziran ayı enflasyon rakamları da 3 Temmuz 2023 Pazartesi günü saat 10.00'da açıklanacak.

haziran-2023-enflasyon-orani-ne-zaman-aciklanacak.jpg

PİYASA KATILIMCILARI ANKETİNDE SON DURUM NEDİR?

TCMB, haziran ayı Piyasa Katılımcıları Anketi'ni yayımladı.

  • Geçen ay yüzde 2,49 olan haziran ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) artışı beklentisi, bu anket döneminde yüzde 2,81'e çıktı.
  • Cari yıl sonu TÜFE'deki artış beklentisi de yüzde 38,55 oldu.
  • TÜFE'de artış beklentileri 12 ay sonrası için yüzde 29,84'ten 30,65'e yükseldi.
  • 24 ay sonrası için yüzde 17,74'ten 18,12'ye çıktı.
  • Katılımcıların cari yıl sonu TÜFE beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 37,17 iken, bu anket döneminde yüzde 38,55 oldu.
  • 12 ay sonrası TÜFE beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 29,84 iken, bu anket döneminde yüzde 30,65 olarak kayıtlandı.
  • 24 ay sonrası TÜFE beklentisi ise aynı anket dönemlerinde sırasıyla yüzde 17,74 ve yüzde 18,12 olarak gerçekleşti.

3 Temmuz tarihinde açıklanacak enflasyon rakamlarının ardından emekli ve memur maaş zam oranının da belli olması bekleniyor.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartıalım *
Ankaragücü Türkiye Espor Futbol Ligi'nde şampiyonluk maçına çıkıyor!

Ankaragücü Türkiye Espor Futbol Ligi'nde şampiyonluk maçına çıkıyor!