ANASAYFA Ekonomi Haziran ayı enflasyon oranı ne zaman, saat kaçta açıklanacak?

Haziran ayı enflasyon oranı ne zaman, saat kaçta açıklanacak?

Türkiye'de memur ve emeklinin ara zam oranını belirleyecek olan enflasyon rakamlarının açıklanacağı tarih merak ediliyor.
yazar
Azra KOÇAK
İnternet Haber Editörü
Haziran ayı enflasyon oranı ne zaman, saat kaçta açıklanacak?

Haziran ayı enflasyon oranı ne zaman, saat kaçta açıklanacak? - Enflasyon rakamları için bekleyiş devam ediyor. Milyonlarca Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK), BAĞ-KUR, Emekli Sandığı emeklilerinin yanı sıra memur ve memur emeklilerinin alacağı zam oranı haziran ayı enflasyon verisinin açıklanmasının ardından netlik kazanacak. Haziran ayı enflasyon rakamları merak edilirken bir yandan da ''Haziran 2023 enflasyon rakamları ne zaman açıklanacak?'' sorusu gündeme taşındı. 6 aylık enflasyon farkına göre belirlenen memur ve emekli maaşları bu ay açıklanacak enflasyon verileri ile belli olacak.

HAZİRAN 2023 ENFLASYON RAKAMLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Emekli ve memura verilecek zam kararını etkileyecek olan enflasyon rakamları için milyonlar gelecek açıklamayı beklemeye başladı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), enflasyon verilerini her ayın 3'ünde paylaşıyor.

haziran-ayi-enflasyon-orani-ne-zaman-saat-kacta-aciklanacak.jpg

Buna göre; Haziran ayı enflasyon rakamları da 3 Temmuz 2023 Pazartesi günü saat 10.00'da açıklanması beklenirken net tarih belli oldu. Haziran ayı enflasyon rakamları 5 Temmuz Çarşamba günü saat 10.00'da kamuoyu ile paylaşılacak.

HAZİRAN AYI ENFLASYON BEKLENTİSİ NEDİR?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), haziran ayı Piyasa Katılımcıları Anketi'ni yayımladı. Geçen ay yüzde 2,49 olan haziran ayı TÜFE artışı beklentisi, bu anket döneminde yüzde 2,81'e çıktı. Cari yıl sonu TÜFE'deki artış beklentisi de yüzde 38,55 oldu. TÜFE'de artış beklentileri 24 ay sonrası için yüzde 18,12'ye çıktı.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *