ANASAYFA Ekonomi JP Morgan TCMB Başkanı Gaye Erkan'ın atamasının ardından tahminde bulundu

JP Morgan TCMB Başkanı Gaye Erkan'ın atamasının ardından tahminde bulundu

Hafize Gaye Erkan'ın TCMB Başkanlığı'na atanmasının ardından yatırım bankaları arasında yer alan JP Morgan'dan Türkiye ekonomisine ilişkin tahmin geldi.
yazar
Azra KOÇAK
EDİTÖR
JP Morgan TCMB Başkanı Gaye Erkan'ın atamasının ardından tahminde bulundu

JP Morgan TCMB Başkanı Gaye Erkan'ın atamasının ardından tahminde bulundu - Dünyanın en büyük yatırım bankları arasında yer alan ve tahminleri ile adından söz ettiren JP Morgan, Türkiye ekonomisine ilişkin tahminlerde bulunmaya devam ediyor. Ülkemizde yapılan seçimlerin ardından bakanların yenilenmesi ile birlikte Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı da değişti.

9 Haziran Cuma 2023 tarihinde Resmi Gazete'de TCMB Başkanı olarak Hafize Gaye Erkan'ın ataması kesinleşti. Resmi Gazete'de yayımlanan atama kararının ardından JP Morgan'dan Türkiye için faiz tahmini geldi. Yeni TCMB Başkanı Erkan'ın liderliğinde yapılacak olan Para Politikaları Kurulu (PPK) faiz toplantısından önce bir tahminde bulunan JP Morgan, analizi ile dikkati çekti.

jp-morgan-tcmb-baskani-gaye-erkanin-atamasinin-ardindan-tahminde-bulundu.jpeg

JP MORGAN'DAN FAZİ TAHMİNİ

JP Morgan'ın müşterilere yönelik notunda, TCMB'nin ileriye dönük yönlendirmesinde yapılacaklara dikkat çekildi. Buna göre uygun görülmesi halinde küçük faiz artışları önerilebileceği tahmin edildi. TCMB Başkanı Erkan'ın atanmasının ardından ilk para politikası toplantısı 22 Haziran tarihinde yapılacakken JP Morgan tarafından yapılan tahminde de ''Türkiye'de politika faizinin yıl sonunda yüzde 30 olacağına dair tahminimizi teyit ediyoruz ancak riskler yukarı yönlü.'' denildi.

RESESYON ENDİŞESİ ARTTI

JP Morgan tarafından yapılan tahminin devamında ise "Türkiye'nin sıkılaşan kredi koşullarından dolayı bu yılın ikinci yarısında resesyona girmesini bekliyoruz." ifadesi yer alırken faiz tahmininde de bulunuldu. Buna göre JP Morgan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın bu ayki para politikası toplantısında faizleri yüzde 8.5'ten yüzde 25'e çıkarmasını beklediğini kaydetti.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Yurt dışından ikinci el otomobil ithal etmek mümkün mü? Araç ithaline dair detaylar..

Yurt dışından ikinci el otomobil ithal etmek mümkün mü? Araç ithaline dair detaylar..