ANASAYFA Ekonomi Taksimetre ücretlerine yüzde 25 zam yapılan ilde fiyatlar açıklandı!

Taksimetre ücretlerine yüzde 25 zam yapılan ilde fiyatlar açıklandı!

2023 yılı asgari ücret ara zammının açıklanması ile birlikte her geçen gün yeni bir zam haberi geliyor. Ekmek, ulaşım, gıda zamlarının ardından taksi ücretlerine de zam yapılmaya başlandı.
yazar
Azra KOÇAK
EDİTÖR
Taksimetre ücretlerine yüzde 25 zam yapılan ilde fiyatlar açıklandı!

Taksimetre ücretlerine yüzde 25 zam yapılan ilde fiyatlar açıklandı! - Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından yapılan toplantının ardından anlaşmaya varılan asgari ücret yüzde 34 oranındaki artışla 11 bin 406 liraya çıkarıldı. Asgari ücrete yapılan ara zam, döviz kurundaki artışla birlikte maliyet artışı pek çok kalemde zamma neden oldu. Zam haberleri art arda gelirken taksimetre tariflerine de zam yapıldığı açıklandı.

TAKSİ ÜCRETLERİNE ZAM

Açıklanan asgari ücret ara zammının hemen ardından pek çok zam haberi geldi. Zam haberlerinin birbirini takip ettiği şu günlerde açıklanan ekmek zammının ardından bir zam haberi de taksi ücretleri için geldi.

ANTALYA'DA TAKSİ ÜCRETLERİNE ZAM GELDİ

Antalya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Planlama ve Raylı Sistem Dairesi Başkanlığı UKOME Şube Müdürlüğünün sekretaryasının yürüttüğü Ulaşım Koordinasyon Merkezi Başkanlığı (UKOME) Genel Kurulu topladı. UKOME Genel Kurulu'nda birçok kurum ve kuruluş temsilcisi yer alırken toplantıda ulaşım esnafının yaşamış olduğu sorunlar ve zam teklifleri ile talepleri görüşüldü. Toplantının sonunda zam kararları açıklandı. Söz konusu zam kararının taksimetre ücretleri için geçerli olduğu bildirildi. Bu çerçevede Antalya'da taksimetre ücretleri zamlanırken yeni tarifelerin 4 Temmuz 2023 tarihinden itibaren geçerli olacağı bildirildi.

taksimetre-ucretlerine-yuzde-25-zam-yapilan-ilde-fiyatlar-aciklandi.jpg

Zam kararını değerlendiren Antalya Şoförler Odası Başkanı Mehmet Ali Alkan ise ''Şu an için zam yeterli. Yakıt fiyatları artmasa biz zam istemeyiz. Diğer giderlerimiz de arttı, mecbur kaldık. Zam kararı almak çözüm değil. Esnafımızı da düşünüyoruz. 4 Temmuz günü uygulanacak.” dedi.

UKOME ANTALYA'DA TAKSİLERE ZAM YAPTI

Antalya’da taksimetre ücretlerine ortalama yüzde 25 zam yapıldı. Bu zamla birlikte yeni tarifeler de şu şekilde açıklandı;

  • Taksimetre açılışı 14 TL, kilometre ücreti 18 TL,
  • Saat ücreti 72 TL,
  • Birim metre (100 metre) 1.80 TL,
  • Birim zamanı (1dk) 1.20 TL,
  • İndi bindi ise 50 TL oldu.

Söz konusu zamlı tarife 4 Temmuz itibariyle müşterilere yansıtılacak.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
SPK 6 şirketin sermaye artırımına onay verdiklerini açıkladı!

SPK 6 şirketin sermaye artırımına onay verdiklerini açıkladı!