ANASAYFA Ekonomi Türkiye'de ekmeğe zam resmen açıklandı! Yeni ekmek fiyatları ne kadar olacak?

Türkiye'de ekmeğe zam resmen açıklandı! Yeni ekmek fiyatları ne kadar olacak?

Ülkemizde artış gösteren döviz kuru, maliyet artışı ve zamları da beraberinde getiriyor. Son dönemde farklı illerden ekmeğe zam haberleri gelirken Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı konuyla ilgili açıklama yaptı.
yazar
Azra KOÇAK
EDİTÖR
Türkiye'de ekmeğe zam resmen açıklandı! Yeni ekmek fiyatları ne kadar olacak?

Türkiye'de ekmeğe zam resmen açıklandı! Yeni ekmek fiyatları ne kadar olacak? - Ülkemizde döviz kurundaki artışlar devam ediyor. Dövizin artışı ile birlikte maliyetler de artıyor ve bu da zam kararlarını beraberinde getiriyor. Öte yandan asgari ücrete yapılan yüzde 34 oranındaki zammın hemen ardından da pek kalemle fiyat artışına gidildi.

Vatandaşlar henüz zamlı asgari ücreti almamışken hemen her kalemdeki fiyat artışları dikkati çekti. Fiyat artışından etkilenen ekmek de çoğu ilde zam kararı alınmasına neden oldu. Bir çok ilde ekmeğe zam gelirken Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı Türkiye genelinde ekmek fiyatlarına ilişkin önemli bir açıklama yaptı.

EKMEĞE ZAM GELİYOR

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı Türkiye genelinde ekmek fiyatlarının temmuz ayı başından itibaren zamlanacağını açıkladı. Ankara'daki Türkiye Fırıncılar Federasyonu Genel Merkezi'nde açıklama yapan Başkan Balcı, ''2022 yılında ekmek fiyatlarının 10 lira olacağı söylendi. Ancak biz tüm olumsuzluklara rağmen ekmeği 5 liradan sattık.'' ifadelerine yer verdi. Bununla birlikte alınan zam kararına değinen Başkan Balcı, ''Hiç fırıncılık yapmayan, dernek adı altında olan kişiler, ‘ekmek 10 lira olacak’ söylemlerini tekrar gündeme getirmeye başladılar. Bunun yanında uncular da ekmek fiyatlarını konuşmaya başladı.

turkiyede-ekmege-zam-resmen-aciklandi-yeni-ekmek-fiyatlari-ne-kadar-olacak.jpeg

Bu mesleği icra etmeyen, açıklama yapma yetkisi olmayan insanların, halkımızın temel gıda maddesi olan ekmek konusunda bilgilendirme yapmasını doğru bulmuyoruz. Un Sanayicileri Başkanı’nın da ekmek fiyatları konusunda açıklama yapması son derece yanlış. Onların yapacağı açıklamanın un fiyatları üzerinden olması gerekir. Yaptığımız çalışmalar neticesinde ekmek fiyatının 10 lira olması söz konusu değildir. Azami kilogram fiyatı 25 lira olan ekmeğin 35,5 lirayı geçmemesi yönünde öngörümüz var. Azami olarak 35,5 liranın üzerinde olmayacağını düşünüyorum" şeklinde konuştu.

EKMEK İÇİN TAVAN ÜCRET 7,50 TL OLACAK

Başkan Balcı, temmuz ayı içinde Türkiye genelinde fiyat artışının uygulanmaya başlayacağını belirterek, temmuz ayı başından itibaren 7 ile 7.5 lira arasında olacağını açıkladı. Başkan Balcı, fiyatlarla ilgili olarak "Bazı vilayetlerde bu 200 gram 7 lira olarak uygulanır, bazı vilayetlerde 210 gram 7,5 lira olarak uygulanır. İle göre farklılık arz edebilir; ama 200-220 gram bandında değişiklik arz edebilir.

200 gram ekmek 7 lira olduğunda 35 lira oluyor kilosu. Eğer 210 gram 7,5 lira olursa bu da 35,5 lira oluyor. 220 gram olursa o da 34,5 denk gelir. Azami 35,5 üzerinde olmaması için çalışmalarımızı yapıyoruz. Benim bir fiyat söylemem doğru olmaz; ancak 35 liranın üzerinde olmayacağını rahatlıkla söyleyebilirim." dedi. Temmuz ayı başından itibaren 7 ile 7.5 lira arasında olacağını açıklayan Başkan Balcı, bu zammın Temmuz 2023 itibariyle vatandaşa yansıyacağını kaydetti.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Ankara Büyükşehir Belediyesi bayram tatilinde etkinlik düzenleyecek mi?

Ankara Büyükşehir Belediyesi bayram tatilinde etkinlik düzenleyecek mi?