Ercan Soydaş: ’’Ankaragücü, Ankara’nın En Önemli...

Ercan Soydaş: ''Ankaragücü, Ankara'nın En Önemli Markası''

Haber Ankara ekibi olarak Ankara Şehiriçi Özel Halk Otobüsleri Esnaf Odası Başkanı ve Ankaragücü yöneticisi Ercan Soydaş'a konuk olduk. Soydaş, Ankara Bulvarı'ndan Ankaragücü'ne önemli açıklamalarda bulundu.

30 Ağustos 2015 - 09:24

Haber Ankara ekibi olarak Ankara Şehiriçi Özel Halk Otobüsleri Esnaf Odası Başkanı ve Ankaragücü yöneticisi Ercan Soydaş'a konuk olduk. Soydaş, Ankara Bulvarı'ndan Ankaragücü'ne önemli açıklamalarda bulundu.   İşte Ercan Soydaş ile gerçekleştirdiğimiz röportajın tamamı:   - Haber Ankara’ya konuk olduğunuz için teşekkür ediyorum. Bilindiği üzere geçtiğimiz haftalarda Ankara Bulvarı’nın kapatılması konusu çok konuşulmuş, siz de özel halk otobüsü esnafıyla yolun kapatılmasını protesto etmiştiniz. Bu konu hakkında söyleyecekleriniz var mı?
Ankara’da her açılan yol, bizim gibi günün 19 saatini yollarda geçiren esnaflar açısından hayati önem taşıyor. Aynı zaman da vatandaşlar için de vakit kaybı oluyor. Ankara Bulvarı da trafiği rahatlatan önemli bulvarlardan birisidir. Biz esnafız, esnafların sorunlarıyla ilgileniriz fakat bu işi yargıya taşıyan odaların tavırlarına bakacak olursak tamamen ideolojik olduğunu anlıyoruz. Bu tip odaların asıl görevi kendi meslektaşlarının işlerini kolaylaştırmak, kurumlarla ilişkilerini takip etmektir. İtiraz edilen Ankara Bulvarı ve daha önceki yıllarda sorun yaşanan kavşaklar için alternatif projeler sunulmasını beklerdik. Biz esnaf odası olarak; vatandaşın rahat yaşayabilmesi için yapılan her türlü projeyi destekliyoruz. Bu siyasi bir duruş olarak algılanmamalı. Meslek odalarının görevi öncelikle mesleki faaliyetlerle ilgili konularda aktif olmaktır. Şehrin temelinde bizi en çok ilgilendiren konu yollar olduğu için bu konu bizi yakından ilgilendirir. Mustafa Kemal Atatürk çiftlik arazisini sadece odalara emanet etmiş gibi her konuda üzerine düşüyorlar. ‘’Arazi kamuya kullanılmasın, rahatlık sağlamasın’’ görüşlerinin aksine Atatürk ‘’Yurttaşlarımızın ve Ankara’mızın menfaatine bu yollar kullanılsın’’ diyor. - Daha sonra da mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verdi...
2. İdare Mahkemesi’nden aldığımız Belediye Meclis Karar Yönetmeliğinin durdurulmasına ilişkin karar vardı. Kararda tarih yanlış yazılmış. Bunu bir gazete o kadar büyütmüş ki ‘’Gökçek kendi kazdığı kuyuya düştü’’ diye bir manşet atmış ve başka tabirler kullanmış. Biz belediyenin yan kuruluymuşuz gibi bir imada bulunmuş. Bizim bağlı olduğumuz kurumlar yasada belirtildiği gibi Ankara Esnaf Odaları Birliği, Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu, Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu ve Gümrük Ticaret Bakanlığı’dır. Biz bu kararı mahkemeye aynı gün göndermemize ve açıklama yapmamıza rağmen bir gazete bunu haber yapmış. Profesyonel habercilik yapan bir ajans bunu derinlemesine araştırması gerekiyordu. Bize göre; basın ve bazı sivil toplum kuruluşları olayları ‘’maksat muhalefet olsun’’ fikriyle yaklaşıyorlar. Sonra gerçek ortaya çıktı. Meslek odalarından ricam; kendi üyelerinin sorunlarıyla ilgilensinler. Ankaralıların daha rahat yaşayabileceği ortamları yaratacak projelere ya karşı çıkmasınlar ya da alternatif sunsunlar. Ne amaçla itirazda bulundular anlam veremedik. Plana itiraz ediyoruz dendi fakat sonuçta yürütme durduruldu ve yol kapandı. Birilerinin kişisel hırsı için halka bu kadar ceza kesilemez. Bu konudan dolayı bir protesto eylemi yaptık ve bu eylem birilerinin yönlendirilmesiyle yapılmış gibi bir algı oluştu. Odaların yöneticileri her türlü eylemde bulunurken, biz yolu en çok kullanan insanlar olarak doğal protesto hakkımı kullandığımızda neden yönlendirilmişiz duruşu sergileniyor? Bu mahkeme kararını haber yapan gazeteciler neden diğer odaların haberlerini yapmazlar? Mahkemeye bizzat kendim, halkın ve kendimizin eziyet çektiğimize dair fotoğraflarla gittim. İşin siyasi tarafında değilim. Ben esnaf mağduriyetinden dolayı mahkemeyi açtım. Hakimlerde ılımlı davranıp, olaya makul baktılar ve kararı verdiler. Esnaflardaki o rahatlamaya inanamazsınız. Eskiden Akay Kavşağı’nda gibi yollarda, biz 45 dakika beklerdik bu da hem bize hem vatandaşlara sıkıntı yaratırdı. O dönemlerden kalma olsa gerek ben hala araba kullanmaya uzağım. Bizim yönlendirildiğimizi düşünen odalar, bizi engellemesinler. Bizim esnaf grubumuzun ortak özelliği, kurallara uymaya, memleket zararına hiçbir işin içinde olmamaya ve kendi halinde olmaya gayret eden esnaflarız. Geçen radyo programında Şehir Plancıları Odası Başkanı, Melih Gökçek ile tartışıyor ve konu Özel Halk Otobüslerine geliyor. Öyle bir ön yargı oluşmuş ki şube başkanı, halk otobüsleri denetlenmiyor, çok paralara satılıyor gibi tabirler kullanıyor. Üzüldüm… Şehir Planlamacısı ve Mimarlar Odası’nın yaptıkları işler bizi hiç bağlamıyor. Herkesin kendine göre bir standardı var.

Ben senin iş alanına dokunmuyorsam sende benim alanıma dokunma. Her şey insan menfaati için yapılır. Muhalefet siyasi partilerin işidir. Çıkan haberler ve ön yargılar üzüldüğümüz bir süreçti. Hiçbir gazete ve basın kuruluşuyla ilgili olumsuz konuşmam ama güçlü olduğunu iddia eden bir gazete nasıl araştırmaz? Benim ruh halimi ve siyasi görüşümü bilmezken neye göre bunları yazıyorsun?

-  Mahkeme bir kez daha kapatma kararı alırsa ne olacak?
Son olarak yürütmeyi durdurma kararı aldık. Bir daha bulvarın kapatılmasını istemiyoruz ve inşallah da kapanmayacak. Kapanmaması için mücadeleye devam edeceğiz. Biz gelişime ve yeni projeler üretmeye açık bir esnafız. Tek hedefimiz Ankara halkını mutlu edebilmektir. Dolayısıyla çalışma alanlarımıza dokunulmamasını ve Ankaralıların yakasından düşülmesini istiyoruz. Özgürlükçü olduğunu iddia eden bu odalar benim demokratik hakkıma da saygı duymalıdırlar. Bizim Büyükşehir Belediyesi ile organik bir bağımız yok ama esnafların bütün işleri oradan yürüdüğü için kurumsal ilişkilerimiz tabii ki iyi. Bizim Emniyet Teşkilatı ile de, Zabıta Daire Başkanlığı ile de, Gümrük ticaret Bakanlığı ile de ilişkilerimizin üyelerimizin sorunlarını çözebilmek adına iyi olması gerekiyor.  

- Ankaragücü’nün son durumu hakkında sizden bilgi alabilir miyiz?
Ankaragücü’nün kuruluş tarihi çok anlamlı bir gün olan 31 Ağustos 1910. Güzel gelişmeler olacağına inanıyor ve gayret sarf ediyoruz. Son dönemde Melih Bey’in destek sağlaması ve desteğinin süreceğini beyan etmesi camiamızı memnun etti. Transfer yasağının kaldırılmasında ciddi çalışmalar yaptık. İnşallah kulübümüzün kuruluş yıl dönümünde camiamıza müjdeli haberleri Sayın Mehmet Yiğiner verecektir(Röportaj yapılırken henüz yasak kaldırılmamıştı). İş adamlarının kulübe destek vermesi gerekmektedir. Ankaragücü’nün yeri burası değil. Sonuçta Osmanlı zamanında kurulmuş ve Kurtuluş Savaşı’nda aktif bir mücadeleye katılmış bir kulüptür. Ankara’nın en önemli marka değeri olan bu kulübe sahip çıkılmalı. Melih Gökçek kendi dönemindeki iş adamlarının borçlarıyla ilgili de bir hamle yapacak. Dolayısıyla kulübün önü açılacak. Tandoğan’da yaklaşık 1000 gence hizmet veriyoruz. Kamu yararına bir derneğiz ve gençlerimize çok iyi hizmet sunmaya gayret ediyoruz. Taraftarlarımız en zor dönemlerinde yalnız bırakmadılar. Benim ricam; herkes destek olsun ve sahip çıksın, kombineler alınsın, takımın arkasında durulsun. Siyasi amaç gütmüyoruz. Geldiğinden beri bize bir tek destek veren başkan Melih Gökçek oldu. onun haricinde Yenimahalle, Etimesgut, Keçiören belediye başkanları desteklerini esirgemediler. Mamak Belediye Başkanı en kısa zamanda destek vereceğini iletti. Ankaragücü’nü siyasete bulaştırmamaya özen gösterdik. Biz geçmişteki kavgaları kenara bırakıp temiz bir sayfa açıyoruz. Siyasi söylemlerden uzak çalışmalarımız sürdürüyoruz. 2015’te kesinlikle şampiyonluğa oynayacağız. Ekibimiz ve teknik ekibimize güveniyoruz. Kulübü 3 yıldır hiçbir geliri olmadan götürüyoruz. Başkanlarımızın ve iş adamlarının desteğiyle, borçlar kalkarsa eğer kulüp kendi kendini idare edecek duruma gelecek ve süper ligde göreceğiz.  


- Yeni dönem milletvekillerinden Ankaragücü için gayret edenler var mı? Ankara milletvekili Ayhan Yılmaz bu konuya çok gayret ediyor. Toplantı ve organizasyon yapılmasında, belediye başkanlarına çağrı yapılmasında Melih Gökçek kadar O’da çaba sarf ediyor. Parti gözetmeksizin bütün Ankara milletvekillerinden destek bekliyoruz. Bir ön görüşme yapmadık. Ankaragücü bir markaysa kendilerinin sahip çıkması gerekiyor.

- Sayın Başkan, verdiğiniz bilgiler için teşekkür ediyoruz. Çalışmalarınızda başarılar diliyoruz.
Röportaj imkanı verdiğiniz için çok teşekkür ediyorum. Tarafsız ve güzel haberciliğinizin devamını diliyorum. İnşallah seçimlerde de memleketimiz için hayırlısını olmasını diliyoruz. Şehitlerimize vicdanımız yanarak rahmet diliyoruz. Türkiye Cumhuriyeti ayakta durmayı başaracak.      
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Pursaklar’da bayram coşkusu pencerelere taşındı
Pursaklar’da bayram coşkusu pencerelere taşındı
Türkiye'de salgın ne zaman bitecek, ilk kez kesin tarih verildi
Türkiye'de salgın ne zaman bitecek, ilk kez kesin tarih verildi