Ercan Soydaş: ’’Ankaragücü’nün Hedefi Süper...

Ercan Soydaş: ''Ankaragücü'nün Hedefi Süper Lig'dir''

Haber Ankara ekibi olarak Ankara Şehiriçi Özel Halk Otobüsleri Esnaf Odası Başkanı ve Ankaragücü Futbol Şube Sorumlusu Ercan Soydaş'a konuk olduk. Soydaş ekibimize, Halk otobüsçülerinin 65 yaş üzeri vatandaşların ücretsiz taşınması ile ilgili sorunlarından Ankaragücü'nün borçlarına kadar önemli açıklamalarda bulundu.

28 Ocak 2016 - 00:04

HABER ANKARA / ÖZEL RÖPORTAJ - Haber Ankara ekibi olarak Ankara Şehiriçi Özel Halk Otobüsleri Esnaf Odası Başkanı ve Ankaragücü Futbol Şube Sorumlusu Ercan Soydaş'a konuk olduk. Soydaş ekibimize, Halk otobüsçülerinin 65 yaş üzeri vatandaşların ücretsiz taşınması ile ilgili sorunlarından Ankaragücü'nün borçlarına kadar önemli açıklamalarda bulundu.   İşte Ankara Şehiriçi Özel Halk Otobüsleri Esnaf Odası Başkanı ve Ankaragücü Futbol Şube Sorumlusu Ercan Soydaş ile gerçekleştirdiğimiz röportajın tamamı:   - Haber Ankara’ya konuk olduğunuz için teşekkür ederim. Şu sıralar Özel Halk Otobüsleri'ndeki 65 yaş üstü ücretsiz taşıma uygulaması epeyce gündemde. Bir destek de verilmeye başlandı. Bu uygulama sizleri çok etkiledi mi?
65 yaş üzeri vatandaşlarımızın ücretsiz taşınması 2 yılı aşkın süredir yürürlükte. Halk otobüsleri olarak Türkiye genelinde bu konuda ciddi bir sıkıntı var. Cumhurbaşkanı ve Başbakanımıza da bu konuyu arz ettik ve devlet desteği sağlandı. Yeterli değil, fakat önemsiyoruz çünkü ilk defa bu sektör devlet tarafından destekleniyor. Diğer illerin beklentisi; biniş başına devlet desteği olmasıydı fakat istediğimiz gibi olmadı. Bizim araçlarımızda sadece 65 yaş üzeri ücretsiz değil, polis, basın, engelli vatandaşlar, gazi şehit ve yakınları, istatistik kurumu personelleri de ücretsiz taşıdığımız yolculardan. Dolayısıyla sektörün ayakta kalabilmesi için desteğin artarak devam etmesini bekliyoruz. Vatandaşlara daha kaliteli hizmet verebilmek için otobüslerin 3-4 yılda bir yenilenmesi gerekiyor. Değiştirdiğiniz aracın kredi borcu bitmeden yeniden kredi çekmeniz gerekiyor. Mayıs ayında Sayın Başbakanımızın vermiş olduğu müjdeleri, şoför esnafımız hassasiyetle bekliyor. Bazı düzenlemeler bekliyoruz. Bunların yerine getirilmesi vatandaşa daha kaliteli hizmet olarak geri dönecektir. Esnafımızın içinde buluğdu durumla, bunları kendi imkanlarıyla yerine getirmeleri güç. Bu konuda Büyükşehir Belediyesi bize destek verdi ve eğer 0-3 yaş arası araçla çalışırsak; belediye bizden durak katılım payını %50 daha az alıyor. Yeni araçla çalışılmasına teşvik ediyor bu durumda. Bizim sektörün desteklenip, ayakta tutulması gerektiğine inanıyoruz.

65 yaş ve üzeri ücretsiz taşıma uygulaması konusu nasıl çözülebilir?
Bizim normalde ücretsiz taşıdığımız yolcu %14-15 iken engelli vatandaşlarımızla birlikte %20 civarına yaklaştık. Hatta ücretli seyahat eden vatandaşlarda dert yanmaya başladılar. Artık suiistimale açık bir konu. En azından bir biniş sınırlaması getirilebilir. Büyükşehir Belediye Başkanı'nın önerdiği gibi 10 ile 4 arası biniş sağlanabilir. Bu durumdan belediyeler de rahatsız. Onlarda devlet desteği istiyor.

Hükümetin vermiş olduğu ücret sizi tatmin ediyor mu?
Normalde biz biniş başına %50’si ödensin dedik ama Ankara ve İstanbul için her ay 1000 lira ödenmesi uygun görüldü. Genel anlamda karşılamıyor maalesef. Biniş sayıları çok ciddi rakamlar. Özellikle tatil bölgelerindeki arkadaşlar çok mağdurlar. Bu sıkıntıları biz sürekli dile getirdik. Destek çıktı inşallah devamı da gelecek.

Empati kurmak lazım. Özel sektöre ücretsiz hizmet yaptırdığınız zaman, o hizmetin kalitesi düşük olur. Bizim personelimiz sabah 5’te yola çıkıyor ve gece 1 ‘e kadar çalışıyorlar. Ücretsiz yolcu üst üste bindiği zaman, biletçinin psikolojisini düşünün. Biz ilgili kurumlarla birlikte sürekli toplantılar yapıyoruz. Ceza yaptırımlarımız çok ağır, tedbirleri alıyoruz ve uyguluyoruz. Şikayete maruz kalan personele ceza veriyoruz.     "MEHMET BAŞKAN ÇOK CİDDİ BİR KAYNAK SAĞLIYOR"
- Bir de Ankaragücü yöneticiliğiniz var. Ankaragücü 3 puan silme cezası aldı. Bu durum sizi ne kadar etkiledi?
Bu durum bizi çok sarstı. 2003 yılında göreve geldiğimizden beri borç ödüyoruz. Ciddi borçlar ödedik ve FİFA’dan kulüp olarak teşekkür yazıları aldık. Kendi federasyonumuzun bizi takdir etmesini beklerken cezalandırılmamız bizi çok sarstı. İnsanın aklına bir sürü şey geliyor. Bizim bütün gelirlerimiz hacizli. Hacizli konularda bile memurun yaşamsal faaliyetleri için gelirin bir kısmını kesebiliyorken; kulüpler için en azından bir can suyu verilmeli. Bir kısmı kulüplere gönderilmeli. Takımızın deplasmanlara gidiyor, futbolcuların maaşları, primleri, alt yapıya harcadığımız masraflar... Bunların desteklenmesi lazım. Bunu yapacak olan futbol federasyonu. Kulüplerin yaşamsal faaliyetlerini sürdürmesi için federasyonun desteklemesi lazım. Ankaragücü gibi bir kulübün ayakta tutulması için desteklenmesi lazım.

- Neden 3 puan silme cezası alındı?
Mali kriterlerden dolayı ceza geldiği söylendi. Zaten kulübün mali kriterleri belli. Taraftarlarımız deplasmanda mesafe gözetmeksizin her yere geliyorlar. Belli ki insanlar bu işe gönül vermiş. Federasyonun sıkıntılı olan kulüplerde tedbir alması lazım. Mali tablo bozulmadan müdahale etse sorun ortadan kalkabilir. 2. Lig kulüplerinin çoğu maddi anlamda sıkıntılı.

- Ankaralı iş adamlarından Ankaragücü’ne maddi yardım olacağı belirtilmişti. Yardım gerçekleşti mi?
Sayın Melih Gökçek Ankaragücü’ne katkı sağlamak adına benim ve kulüp başkanlarının da katıldığı bir toplantı yaptı. Orada örneğin Salih Bey’in deklare ettiği ücret 750 bin idi. Şu ana kadar benim bildiğim 200 bin liralık çek alındı. Verilen paralar kimsenin şahsına verilmiyor. Ankaragücü ayakta kalsın diye veriliyor. Toplantıda ortaya çıkan mali tabloya göre transferler yapıldı. Sadece Salih Bey değil, başka isimler de var. Söz verip yerine getirenlere çok teşekkür ediyoruz. Beklenti yerine gelmediği zaman bize ek yük biniyor. Futbolcular da bizden para bekliyor. Aksadığı zaman moral ve motivasyon açısından sıkıntıya giriyoruz. Bütçeyi zorladığımız zaman bizi de sarsıyor. Özellikle Mehmet Yiğiner Başkanımız ciddi kaynak sağlıyor.

- FİFA dosyaları ciddi oranda azaldı. Kaç dosya kaldı?
Ciddi oranda azaldı. 37 dosyadan 5 tane kaldı. 2016; en geç 2017’de biter. Kalan dosyalarda yapılandı. Düzenli bir kaynak sağlayabilirsek, rahatça düzlüğe çıkarız.

- Ankara’nın önde gelen isimlerinden kaynak geliyor mu?
Şu ana kadar milletvekillerimizden bir şey göremedik. Bekliyoruz. Destek aldığımız belediyeler ise Ankara Büyükşehir Belediyesi, Yenimahalle, Etimesgut, Keçiören ve kısmen Mamak Belediyesi. Herkese teşekkür ediyoruz. 106 yıllık bir tarihimiz var. Tarihi yaşatmaktır bizim gayemiz. Ankaragücü bu sene üst lige çıksın, seneye de Süper Lig’e çıksın diye uğraşıyoruz. Ankaragücü’nün hak ettiği yere yani süper Lig’e gelmesi tek hedefimiz. Bizim koşulsuz tek beklentimiz bu.    - Sn.Soydaş, verdiğiniz bilgiler için teşekkür ediyoruz.  Ben teşekkür eder, iyi yayınlar dilerim.           HaberAnkara.com, bilgi paylaşım özgürlüğü nedeniyle kendisinden özel haber paylaşımı yapılmasına müsaade etmektedir. Bunun tek şerhi haberin sonuna açık ve sayfaya yönlendirilebilir link konulmasıdır. Link ve kaynak gösterilmeyen paylaşımlar hakkında HaberAnkara.com yasal haklarını saklı tutmaktadır.          

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Başkent'te kar şoku
Başkent'te kar şoku
 Ankara'da 15-20 yaş arasındaki gençler sokağa çıktı
Ankara'da 15-20 yaş arasındaki gençler sokağa çıktı