Ercan Soydaş: ’’Ankarakart’a Karşı Bir Direnişimiz Yok...

Ercan Soydaş: ''Ankarakart'a Karşı Bir Direnişimiz Yok Ama...''

Haber Ankara ekibi olarak Ankara Şehiriçi Özel Halk Otobüsleri (Mavi Otobüs) Esnaf Odası Başkanı Ercan Soydaş'a konuk olduk. Soydaş ekibimize, mavi otobüsçülerin yaşadığı sorunlardan Ankarakart'a kadar bir dizi önemli açıklamalarda bulundu.

08 Mart 2018 - 11:23 - Güncelleme: 08 Mart 2018 - 11:23

Haber Ankara ekibi olarak Ankara Şehiriçi Özel Halk Otobüsleri (Mavi Otobüs) Esnaf Odası Başkanı Ercan Soydaş'a konuk olduk. Soydaş ekibimize, mavi otobüsçülerin yaşadığı sorunlardan Ankarakart'a kadar bir dizi önemli açıklamalarda bulundu.

Sözlerine Afrin şehitleriyle başlayan Soydaş ''Önce Afrin şehitlerimize rahmet dileyerek başlayalım. Yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz. Türk Silahlı Kuvvetlerimiz orada muzaffer olacak. Bizde dualarımızla, yüreğimizle destekliyoruz'' ifadelerini kullandı.

İşte Ercan Soydaş ile gerçekleştirdiğimiz röportajın tamamı:

 

Mavi otobüslerde Ankarakart’a geçilmesi durumu uzun zamandır gündemde. Geçtiğimiz hafta da Büyükşehir Belediyesi ziyaretiniz ardından çalışmaların sürdüğü açıklandı. Bu konuda sizin talepleriniz ve Belediye'nin istekleri nedir?

Bu sistemler uygulamaya konulduğu zaman, sonradan üzerinde değişiklik yapılması pek mümkün olmayan sistemler, diğer illerde örnekleri var.  Bizde de gecikmenin ana nedenlerinden bir tanesi bu.  Belediye otobüslerinde ücret farkı var biliyorsunuz. Normalde taşıma fiyatlarının aynı olması lazım ama bu zamana kadar böyle gelmişti. Talebimiz belediye otobüsleriyle aynı sistemde yolcu taşımak. Vatandaş menfaatine olacaksa fark olmasın. Sincan bölgesindeki arkadaşlarımız esnaflarımız şu anda aktarma istiyor ve aktarma bizde de geçsin diye yeni bir çalışma başlattılar. Dolayısıyla biz, sistem geçmişken hem sağlıklı olsun, hem esnafın menfaatine olsun ve özellikle de vatandaşların menfaatine olsun diye düşündüğümüzden biraz gecikti. Büyükşehir Belediyesi aylık ciddi oranda EGO Genel Müdürlüğü'ne kaynak aktarıyor ama bize herhangi bir kaynak aktarılmıyor, aksine biz belediyeye durak katılım bedeli ödüyoruz. Onlarda indirim istedik. Sağ olsun Büyükşehir Belediye Başkanımız, EGO Genel Müdürümüz konulara pozitif yaklaştılar. Çünkü çalışan arkadaşlarımızın esnaflarımızın kafasının rahat olması vatandaşlarımıza da pozitif yansıyacak ve stressiz çalışacaklar. Bizim Ankarakart'a karşı bir direnişimiz varmış gibi bir algı oluşturuldu ama öyle değil.

Son görüşmemizde Büyükşehir Belediye Başkanımız düzenlemelerde esnaf taleplerinin de dikkate alınacağı hususunda açıklamalarda bulununca biz taleplerimizi ilettik. İnşallah kısa sürede araçlarımıza cihazlar takılmaya başlanacak. Biz de; Ankara halkına EGO araçlarından bir farkı kalmadan daha modern daha yeni araçlarla hizmet etmeye devam edeceğiz.

Belediye Başkanımıza ilettiğimiz bir hedefimiz de elektrikli otobüs alabilmek. Hem işin devlet kanadından, hem de büyükşehir belediyesi kanadından desteğe ihtiyaç var. Şu anda bizim aldığımız araçların yaklaşık iki ya da iki buçuk katı maliyetli yüksek araçlar. Hem çevreci otobüsler olacak, hem yakıt anlamında da bize kar sağlayacak. Çünkü bizim kazandığımızın büyük bir kısmı akaryakıta gidiyor. Geçen yılla bu yıl arasında esnafın cebinden mazot farkı olarak çıkan para 250-300 lira arasında değişiyor. Bu yıl ulaşım zammı yapılmadı. Biz de saygı duyduk. Zam talebimiz yok ama destek talebimiz var. ''Siz devletsiniz ayakta kalırsınız, bu esnafın ayakta kalma şansı yok'' dedik. Devletin her iş koluna verdiği destekler var. Bu kapsamda artık bu sektöründe ele alınması gerektiğini, sorunlarının tek tek incelenmesi gerektiğini düşünüyoruz.

 

Sosyal medyada ''Bilet vermiyorlardı, o yüzden Ankarakart'ı istemiyorlar'' tarzında yorumlar yapıldı. Bunlar için ne diyorsunuz? 

Ankarakart'a geçtiğimizde uygulanacak olanla şu andaki sistemde ödediğimiz vergilendirme aynı zaten. Gerçek usulde vergi ödeyen bir esnaf grubuyuz. Ticari araçlar içerisinde gerçek usulde vergi ödeyen bir tek biziz. Bu sistemde yani Ankarakart geldiğinde farklı bir vergi sistemine geçilmeyecek. Biletin bir önemi kalmadı artık. Çünkü belediye durak katılım bedeli adı altında kendi gelirini peşin alıyor bizden. O araba hiç çalışmasa bile, onu belgeleseniz dahi o parayı belediye alıyor.

Vergi kaçırmak bizim hesabımızda olmayan şeyler. Vergiyle ilgili konular, esnafın birebir ve vergi dairesiyle kendi arasında olan problem. Esnafıma vergi kaçırın, şunu yapın, Ankarakart'a geçersek şöyle olacak, vergi ödeyeceğiz gibi şeyler demem, böyle işlere girmeyiz biz. Bizim önceliğimiz vatandaş memnuniyeti sonra esnafımızın haklarını koruyabilmek. Sizin de bahsettiğiniz sosyal medya üzerinden yapılan eleştirileri devlet düşünüyor zaten, onların kendilerini yormasına gerek yok. Devlet hiçbir alacağını kimse de bırakmıyor.

 

''HALKIMIZ ÖN YARGIYLA YAKLAŞIYOR''

Bizim insanımız sosyal medya ya da başka bir mecrada yorum yaparken kimse kendi işini ne kadar doğru yaptığını sorgulamıyor. Herkes altına hakaretler yazmaya başlıyor. Birçok olayla karşılaştık. Kamera kayıtlarından birçok olayın asılsız olduğu, ön yargıyla bakıldığı için verilen tepkilerin hiç de gerçekçi olmadığını orada çözüyorsunuz zaten. Bu sektöre karşı bir ön yargı var. Oysa geriye dönük bizim sosyal medya hesaplarımıza veya basında çıkan haberlerimize bir baksalar belki Türkiye'deki esnaf odalarının içerisinde en çok sosyal projelere katılanlardan biriyizdir. Düşünün ki 1999 depremi, Soma'daki madencilerimiz, Mehmetçik Vakfı, 15 Temmuz şehitleri, Türkiye Gazileri ve Şehit Aileleri Vakfı; hepsine destek olan bir esnaf grubu. Bir günlük gelirimizden dört günlük gelirimize kadar bağışladığımız zamanlar oldu. Bunlar silinip atılıyor bir anda.

 

Ankarakart’a geçilirse, orada çalışan biletçiler ne olacak?

Biletçiler için bir geçiş süreci olacak; yani birden bire biletçileri kaldırmayacağız. Vatandaş alışıncaya kadar, araçlarda hem kartlı sistem olacak hem de biletçilerimiz bir süre daha devam edecek.

Sistem elektronik hale dönüyor. Mecburen çağa ayak uyduracağız. Onlara da kendi imkanlarımızla, ilgili kurumlara rica ederek işe yerleştirebilirsek yerleştireceğiz; yoksa dönüşümlü şoför olarak çalıştıracağız. Genel Müdür Bey ile de görüştük. Sistem oturuncaya kadar bir süre devam ettireceğiz.

Bir önceki röportajınızda ücretsiz taşımanın esnafa olumsuz yansıdığından bahsetmiştiniz. Bundan sonra da görüşmeler yaptığınızı takip ettik. Bir değişme var mı?

Maalesef bir sonuç alamadık. Yaklaşık 10 il bunların yedisi büyükşehir il temsilcisi arkadaşlarımızla beraber Aile Bakanımızdan da randevu talep ettik. Sanıyorum bir ayı geçti.  Henüz bir dönüş olmadı. Ben şunu isterdim; biz hep ücretsiz taşınan yolculardan yana tavır alıyoruz ama bir de bu insanları dinleyelim bunlar niye bu kadar feryat ediyorlar? Türkiye genelinde neden kontak kapatan iller var? Niye biz taşımayacağız diye duyuru asanlar var? Bu sektör nasıl ayakta duracak? Nasıl hizmet kalitesi yükselecek? Bakan Hanım'dan bizim ricamız şu: sektörü bir dinleyin; gerçekler sizin bildiğiniz gibi değil. Muhtemelen Bakan Hanım sadece 65 yaşla,  engellilerimizi ücretsiz taşıdığımızı zannediyor ama otobüslerde geçen yaklaşık 20'ye yakın ücretsiz geçen kart çeşidi var. Benim taşıdığım yolcunun %22’si ücretsiz zaten. Ben bunu 1981 yılından beridir ücretsiz olarak taşıyorum. Şu anda esnafın sıkıntısı 65 yaş ve engelliler.

Biz özel sektörüz belediye otobüsleriyle kıyaslanmamalı. Belediye şoförü bir tane paralı yolcu taşımasa da ay sonu maaşını alıyor ve o otobüsün bakımından, vergisinden, hiçbir giderinden sorumlu değil. Bizim esnaflarımız bütün giderleri kendi cebinden karşılıyor. Türkiye genelinde artık halk otobüsü sektörünü vatandaşlarımızın önüne atmamaları gerekir diye düşünüyorum. Siz ücretsiz taşımada devlet desteği veriyorsunuz, Ankara ve İstanbul'a 1000 lira diğer büyük şehirlere 750 lira küçük illere 600 lira veriyorsunuz.  Bazı illerde hiç belediye otobüsü yok. Ücretsiz taşımayı tamamen halk otobüsü yapıyor. Geçenlerde bir serbest kartlı vatandaşımız, günde 32 defa araçlara ücretsiz binmiş. Bunu birileri izah etsin.

Biz ulaşabildiğimiz bütün siyasilere bunu anlattık. Diğer illerde milletvekillerine ildeki arkadaşlarımız anlatıyor. EGO'nun mavi masa kayıtları ortada. Hakkımızdaki şikayetlerin % 80-85'i ücretsiz taşıdığımız yolculardan geliyor. Ücretsiz taşıma hakkını devlet vermiş, tamam bu bir yasal haktır. Ama bir durağa durdunuz 30 kişiden 29'u ücretsiz binerse buna ticari hiçbir sektör dayanamaz.  Bir yaşlımıza sen her gün markete git bir tane ekmek al, kimliğini göster ve ayrıl oradan denilebilir mi? O da özel sektör. Ücretsiz taşınan yolcular, belediye otobüsündeki aynı tempoyu özel sektörden bekliyor. Zaten 65 yaş ve engelliler dışında diğerlerini 81 yılından beridir taşıyorduk. Öyle aman aman bir problem yoktu.

İlla ki bir çalışmalar yapılıyordur ama bizim ne çalışma yapıldığından bile haberimiz yok. En azından on tane ilden halk otobüsü temsilcilerini çağırsınlar, bir dinlensin. Konu Sn. Cumhurbaşkanımıza iletilirse ben çözüleceğine inanıyorum, Cumhurbaşkanımıza ve Başbakanımıza ulaşılıp bu kadar teferruatlı anlatılırsa çözüm üreteceklerine inanıyorum. İnşallah Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza sesimizi duyuracağız, anlatacağız.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • abdullah torun
    2 yıl önce
    çok güzel hizmetler.mamak boğaziçine halk otobüsü istiyoruz
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ATO üyelerine “Ankara ticaret akademisi” eğitimi
ATO üyelerine “Ankara ticaret akademisi” eğitimi
Ankara'nın
Ankara'nın "kuş cenneti" 200 kuş türüne ev sahipliği yapıyor