Ercan Soydaş: ’’Bir Hata Bütün Güzel Uygulamaların Önüne...

Ercan Soydaş: ''Bir Hata Bütün Güzel Uygulamaların Önüne Geçmemeli''

Haber Ankara ekibi olarak Ankara Şehiriçi Özel Halk Otobüsleri(Mavi Otobüs) Esnaf Odası Başkanı ve Ankaragücü Spor Kulübü Futbol Şube Sorumlusu Ercan Soydaş'a konuk olduk. Soydaş ekibimize, mavi otobüsçülerin yaşadığı sorunlardan Ankaragücü'nün hedeflerine kadar bir dizi önemli açıklamalarda bulundu.

29 Eylül 2016 - 09:19 - Güncelleme: 30 Eylül 2016 - 12:36

Haber Ankara ekibi olarak Ankara Şehiriçi Özel Halk Otobüsleri(Mavi Otobüs) Esnaf Odası Başkanı ve Ankaragücü Spor Kulübü Futbol Şube Sorumlusu Ercan Soydaş'a konuk olduk. Soydaş ekibimize, mavi otobüsçülerin yaşadığı sorunlardan Ankaragücü'nün hedeflerine kadar bir dizi önemli açıklamalarda bulundu.

 

Soydaş, "Önemsenmediğimizi ya da bir hatanın bütün güzel uygulamaların önüne geçtiğini düşünüyoruz. Bu durum doğal olarak üzüyor bizi. Personelin bir hatası, camianın tamamı sıkıntılıymış gibi lanse ediliyor." ifadelerini kullandı.

 

İşte Ercan Soydaş ile gerçekleştirdiğimiz röportajın tamamı:

 

- Darbe girişiminden sonra EGO otobüslerinin ücretsiz olması, Halk Otobüslerini maddi açıdan etkiledi mi?

Olumsuz etkiledi ama bizim önceliğimiz milletin huzuru olduğu için çok önemsemedik. Maddi kayıplar bir şekilde giderilir. Gerek 15 Temmuz gecesi gerek daha sonrası, Halk Otobüsü Esnafı olarak sokaklardaydık. Otobüslerimizle meydanlarda olmaya özen gösterdik. Maddi kaybı aklımıza bile getirmedik. Esnafımızdan da bir yakınma duymadık. 

 

- Mavi otobüs esnafı olarak şehit ailelerine bağış yaptığınız basına yansıdı. Yaptığınız toplam bağış tutarı ne kadar?

Başbakanlık'ın açtığı hesaba esnaf arkadaşları olarak 250 bin lira bağışta bulunduk. Önemli bir badire atlattık. Mavi otobüsler olarak üzerimize düşeni yaptık. Belki de o gece halkı dışarıya davet eden ilk sivil toplum kuruluşuyuz. Gerek arayarak, gerek mesaj yoluyla yönlendirme yaparak, bütün araçlarımızla beraber sokaklardaydık. Nöbetler bitene kadar esnaf ve araçlarımızla birlikte meydanlardaydık. Genel görüşümüz; önce memleket. Genel anlamda böyle bir girişim bizi inanılmaz zedeledi fakat millet olarak üstesinden geldik. İnşallah bir daha böyle bir şey yaşanmaz ki yaşansa bile teyakkuzdayız. Esnaflarımıza devamlı mesaj atıyoruz. Allah korusun böyle bir girişimin bir daha yaşanması dahilinde herkes gideceği yeri biliyor. Bazı grupları Külliye'ye, bazı grupları Genelkurmay Başkanlığı'na, bazı grupları Büyükşehir Belediyesi'ne, şeklinde yönlendirmede bulunduk. Alarm durumu çalışması gerçekleştirdik. Sosyal medyayı da aktif kullanan bir odayız.

 

"HANGİ ÖZEL SEKTÖR ZARARINA ÇALIŞIR?"

- Mavi otobüsler hakkında özellikle sosyal medyada bazı eleştirilerde bulunanlar oluyor. Bu konuda sizin söyleyecekleriniz nelerdir? Sizin tarafınızdan şu anda durum nasıl gözüküyor?

Gelen şikayetleri anında değerlendirmeye alıyoruz. Bizi üzen tarafı; anında çözüm üretmeye gayret etsek de yine de bir hassasiyet oluşuyor ve artık biz ötekileştirilmekten üzülüyoruz.  Çok fazla küçümseniyoruz. Halk Otobüsü şoförü ya da biletçisi denince artık insanlarda enteresan bir bakış açısı oluşuyor. Önemsenmediğimizi ya da bir hatanın bütün güzel uygulamaların önüne geçtiğini düşünüyoruz. Bu durum doğal olarak üzüyor bizi. Personelin bir hatası nedeniyle, camianın tamamı sıkıntılıymış gibi lanse ediliyor. En son bir gazi yakınıyla personelimizden biri sıkıntı yaşamış. Personeli sürekli olarak işten men ettik. Bundan bile memnun olunmuyor, eleştiri yapılıyor. Kanun dışında nasıl bir ceza verebiliriz ki? Ne yapsak memnun olunur? Kanunlar, yönetmelikler belirli. Onu uygulamak zorundayız.

 

-Ücretsiz binişler ile ilgili sorunlar mı var?

Son dönemde ağırlıklı şikayet ücretsiz taşımadan geliyor. Kamuoyu şunu iyi analiz etmelidir ki; ücretsiz hizmet bizim dışımızda hiçbir iş kolunda yok. Ücretsiz taşıdığımız 14-15 çeşit kart var. Ben direk oda başkanı olmadım. Biletçilikten geldim, neyin ne olduğunu biliyorum. 30 yolcudan 28'i ücretsiz geçince insan ister istemez etkileniyor. Çünkü sen bu işten kar elde etmeye çalışıyorsun. Belediye otobüsü gibi olamaz. Hangi özel sektör zararına çalışır. Özellikle serbest kart sahipleri şikayette bulunuyor. Empati yapmak gerekiyor. Devlet 65 yaş üzerine 1000 lira destek vermeye başladı. Biz 80 yılından beri zaten ücretsiz taşıma yapıyoruz. Ücretsiz taşıma yapıyoruz diye insanlara kötü davranılıyor denirse, bunu da kabul etmem. Personeline en ağır yaptırım uygulayan oda biziz. Ceza komisyonuna havale edip, yönetmelikte karşılığını veriyoruz. Bir esnafımızı çevirin, kredi borcu olmayan hiç bir personelimiz yoktur. Ücretsiz taşımada halkımızdan biraz empati bekliyoruz. EGO araçlarla rekabet ettiğimiz söyleniyor. 1250'den fazla otobüsle EGO her sabah sefere çıkıyor. Biz 200 tane Halk Otobüsüyüz. Nasıl rekabet edebiliriz? Belediye otobüsü şoförü otobüsün dolu ya da boş gitmesini önemsemez ama biz ay sonu yaklaşınca düşünmeye başlıyoruz. EGO şoförleri her türlü maaşını alıyor ama biz tedbirli olmak zorundayız. Kimse kimsenin ne tür bir donanıma sahip olduğunu bilmez. Bizi küçümsemekten vazgeçin. Biletçilikten başladım. Şimdi Ankaragücü Spor Kulübü'nde Başkan Yardımcısı, Ankara Esnaf Odaları Birliği'nde Denetim Kurulu üyesiyim. Biz de bu topluma faydalı olmaya çalışan insanız. Trafik kuralları ihlali şikayetleri geliyor. Bu şikayetleri yapan şahıslar da direksiyon başındayken videoya çekip sosyal medyaya atıyor. Sen bu durumda kural ihlali yapmış olmuyor musun? Anlatmak istediğim; herkes önce kendini bir sorgulamalı. Şikayet tabi ki iletilecek ve çözülecek ama ölçü kaçırılmamalı. Hakaret almaktan artık yorulduk. Para cezası verme yetkimiz yok, Ceza Kurulu'na gönderiyoruz. Israrla işlenen bir hata ya da büyük bir kusur varsa da direk işten men ediyoruz. Biz zaten sevk ve idareden denetime kadar EGO Genel Müdürlüğü'ne bağlıyız. Arabalar üzerinde çok bir inisiyatifimiz yok.

"HATAMIZ YOK DEMİYORUZ AMA..."

- Yeni dönemde şoförlere ne gibi eğitimler verilecek?

Standart olarak her yıl trafik, halkla ilişkiler, empati gibi konular üzerine eğitim veriyoruz. Profesyonel eğitimciler tarafından yılda iki kere eğitimler veriliyor. Bu yılın sonunda yine ''Trafikte etkili iletişim'' ile ilgili eğitimimiz olacak. 18-20 saat trafikte kalındığı için hata yapma olasılığımız yüksek. Hatamız yok demiyoruz. Biz o hatayı karşılıksız bırakmıyoruz. Hata bize geldiğinde karşılıksız bırakmıyoruz.

 

- Geçtiğimiz günlerde hamile bir kadının otobüste sancılanması ve şoförün hastaneye yetiştirmesi konusu gündeme geldi. Olay nasıl gerçekleşti?

Bu tip olaylar genelde basına yansıtılmaz. Böyle durumlarda ambulans beklemektense, insani şekilde duyarlı arkadaşlarımız direk hastaneye götürüyor. Buna benzer sosyal medyaya düşmeyen olaylarla karşılaşıyoruz. Normalde pozitif yönümüz de çok. Bakış açısı çok önemli. Özel sektörle devleti ayırt etmek gerekiyor. Mesela ücretsiz taşımada; uğranılan zararı belediye başkanı bir şekilde bir yerden kapatır. Bizim öyle bir şansımız yok. Birim bir arabamız bir ay çalışmadığı zaman, beş ay geriye gidiyor. Belediye otobüsü zarar da etse, kar da etse sabit maaşını alır. Bizde öyle bir durum söz konusu değil. Eleştiriye ve şikayete açığız fakat hakaret boyutunda değil. Kıyaslama yaparken devlet ve özel sektör olarak analiz edilmesi lazım. Bizi eleştiren kadar takdir eden yolcu sayımız da çok fazla. Eskisi gibi ''hakaret etti, arabadan itti, in arabadan'' gibi şikayetler almıyoruz. Alırsak da zaten hemen işine son veriyoruz.

"CAMİADA BİRLİK ZAMANI"

- Ankaragücü'nden de biraz bahsedelim isteriz... Ankaragücü ilk 3 maçta 9 puanla ayrılırken, son maçtan mağlubiyetle döndü. Ankaragücü'nün bu sene ki hedefleri nelerdir?

Bu sene teknik direktör ve futbolcu transferlerini önceden yapma imkanı bulduk ve iyi bir takım oluşturduk. Ankaragücü'nün geçmişteki Süper Lig tecrübesi diğer takımları ekstra motive ediyor. Rakip futbolcular farklı motive oluyorlar. Biz camia olarak takımın hakkettiği yere gelmesini istiyoruz. Bütün çabamız o yönde. Camianın birlik olması gerektiğini düşünüyoruz. Nasıl fedakarlıklar yapıldığının herkesin iyi analiz etmesi lazım. Ankaragücü Osmanlı'dan gelen 106 yıllık bir kulüp. Süper Lig'de kesinlikle olması gereken bir kulüp.

- Bu durum ve yoğun tempo gündelik yaşamınızı nasıl etkiliyor?

Bizim yaşantımız Ankaragücü. Odamızın işleri zaten yoğun. Genel anlamda çok yoğun tempoda çalıştığımız için kendime vakit ayıramıyorum. Keyif aldığım eylemlerden bir tanesi kızımla Ankaragücü maçlarına gitmek. Ankaragücü hayatımızın büyük bir kısmını kaplıyor. Ankaragücü kaybettiğinde kendini toparlayamayanlardanız. Galibiyet aldığımızda haftayı keyifle geçirenlerdeniz. Oda olarak da işimizi iyi yapmaya çalışıyoruz. Dert dinliyoruz. Hayatımızı bu şekilde geçiyoruz.

- Verdiğiniz cevaplar için teşekkür ediyoruz.

Kaynak: HABER ANKARA ÖZEL  

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
“Günü kurtarmaya değil, geleceğe mührümüzü vurmaya odaklandık”
“Günü kurtarmaya değil, geleceğe mührümüzü vurmaya...
Tulumtaş Mağarası, turizmin göz bebeği olmaya aday
Tulumtaş Mağarası, turizmin göz bebeği olmaya aday