Erdoğan: ’Eşek Vezir Olmuş, Katır Silahtar’

Erdoğan: 'Eşek Vezir Olmuş, Katır Silahtar'

Burdur'da toplu açılış törenine katılan Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, en az 3 çocuk önerisine değinerek, şunları söyledi: "Boşuna demiyorum. Çünkü bu millete yıllarca doğum kontrolü yaptırdılar, bu milletin nesli kurusun diye... İnşallah bunu tersine çevireceğiz."

12 Mart 2016 - 14:28

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, isim vermeden HDP’li yöneticileri eleştirerek, "Ta çözüm sürecinden önce 'bak akıllı olun, yanlış yapmayın, eğe yanlış yapacak olursanız size bu işi dar ederiz'. Şu anda sabır, sabır, sabır; ne yaptılar, benim Kürt kardeşlerimi sokağa döktüler. Öyle mi? Bir tane eş başkan çıkmış ne diyor; 'dökülün sokağa'... Ve 52 vatandaşımız öldü. Ölen Kürt, öldüren o da Kürt. Hani sen Kürtlerin temsilcisiydin ya, nasıl temsilcilik bu? Yalan! Benim Kürt kardeşlerimin bunlar kanını emdiler, onları sömürdüler, sokağa döktüler ve bu ülkeyi maalesef adeta kendi içinde birbirine düşman ettiler." dedi.

Burdur'da toplu açılış törenine katılan Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, en az 3 çocuk önerisine değinerek, şunları söyledi: "Boşuna demiyorum. Çünkü bu millete yıllarca doğum kontrolü yaptırdılar, bu milletin nesli kurusun diye... İnşallah bunu tersine çevireceğiz."  
"KÜRT KARDEŞLERİMİN KANINI EMDİLER"


Erdoğan, "tek millet ve tek bayrak" dediklerini anlatarak, şöyle devam etti: "Karşımızda paçavralarla dolaşanlara gerekli cevabı bu milletimiz verdi, veriyor. Tek vatan! Bu vatanı bölmek, parçalamak isteyenler, işte şu anda yapılan operasyonları izliyoruz değil mi? Gerekli cevabı veriyor muyuz? Ne dedik? Ta çözüm sürecinden önce 'bak akıllı olun, yanlış yapmayın, eğe yanlış yapacak olursanız size bu işi dar ederiz'. Şu anda sabır, sabır, sabır; ne yaptılar, benim Kürt kardeşlerimi sokağa döktüler. Öyle mi? Bir tane eş başkan çıkmış ne diyor; 'dökülün sokağa'... Ve 52 vatandaşımız öldü. Ölen Kürt, öldüren o da Kürt. Hani sen Kürtlerin temsilcisiydin ya, nasıl temsilcilik bu? Yalan! Benim Kürt kardeşlerimin bunlar kanını emdiler, onları sömürdüler, sokağa döktüler ve bu ülkeyi maalesef adeta kendi içinde birbirine düşman ettiler. Çözüm sürecine saygı duymadılar, ne dedim; 'çözüm süreci artık buzluğa konmuştur'. Adımlar atıldı mı, atıldı. Şehitler veriyoruz, ciğerimiz kanıyor. Ama şunu unutmayın! Şehitlik sıradan bir olay değil, her yiğidin de kârı değil."  
"EŞEK VEZİR OLMUŞ KATIR SİLAHTAR"

"Tek vatan! Bu vatanda operasyon yapamazsınız. Yapmaya gayret edenler de işte bedelini ödüyorlar." diyen Erdoğan, şu ifadeleri kullandı: "Tek devlet! Devlet içinde devlet yok. Tek devlet, Türkiye Cumhuriyeti Devlet, o kadar... Paralel devlet yapılanması, yok böyle bir şey! Bunlar sahtekâr, bunlar cambaz. İşte buyurun bak çıkıyor bütün hileler ortaya. Yok neymiş, basın hürriyetiymiş. Ya düşünebiliyor musunuz, gazeteleri var, suçüstü yakalanıyorlar, emniyet görevlileri oraya girecek, toplamışlar oraya başı açık, başı örtülü tüm kardeşlerimizi; orada polisin önüne onlarla bariyer oluşturuyorlar. O başörtülü kardeşlerimizi bunlar var ya Güneydoğu'da PKK'lılarla da sırt sırta seçimlerde bir araya getirdiler. Bunları gözlerimle gördüğüm zaman; yazıklar olsun, ne günlere kaldık. Hani diyor ya Ziya Paşa -yanılmıyorsam Ziya Paşa- 'Ne günlere kaldık ey gazi hünkâr Eşek vezir olmuş katır silahtar'. Böyle bir durum var. Ve gazetelerinin önüne geldiler, girdi oraya emniyet, içeride ne makine kalmış ne bilgisayar hepsini götürmüşler. Niye? Devletin bütün kurumlarına sızmışlar. Ne yaparsanız yapın kaçamayacaksınız. Ne dedim; 'bunların inlerine gireceğiz' dedim. Girdik mi, girmeye devam ediyor muyuz?"  
"ELLERİ DERT GÖRMESİN"

Erdoğan, sözlerinin devamında şu ifadeleri kullandı: "Sadece onlar değil. Bir de öbürleri, o da ne PKK, PYD, YPG. Bunlar hep aynı. Birbirlerinden farkı yok. İşte bak ne dediler? Sur temizlendi. Arkadaşlarıma dedim 'aman ha rehavete kapılmayın'. Temizlik hala devam etmeli. Ve ertesi gün bodrumdan 8 terörist çıktı. Ama onları da etkisizi hale getirdiler. Elleri dert görmesin. Ha dünya şöyle, böyle diyor. Dünya ne derse desin, Allah ne diyor bizim için aslolan odur. Çünkü biz şuna inanıyoruz; zulüm ile abad olunmaz, alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste... Biz mazlumların sesi olacağız dedik. İşte bunu yapıyoruz." Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesi'nin (AYM), gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül ile ilgili tahliye kararını eleştirerek, "Sayın Başkan bana daha önceleri bizzat kendisi söylemiştir, 'gerekçeyi hazırlamadan asla karar açıklamayız' diye... Ama ne yazık ki şimdi ben bu olayı yaşayınca gerçekten çok üzüldüm ve buradan söylüyorum, çok kırgınım. Niye, o makamda olana dürüstlük yaraşır da onun için... Bana bunu söyledi. Çünkü önceki başkanı gerekçe hazırlanmadan alelacele açıklanan kararlarda eleştiren bu arkadaşımız, bu defa alelacele böyle bir kararı açıklama konumuna gelmiştir." dedi.

Burdur'da toplu açılış törenine katılan Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, Doğu ve Güneydoğu'daki terör operasyonları sebebiyle oluşan yıkımlarla ilgili yer tespitleri ve gerekli çalışmaların yapıldığını belirterek, "İnşallah o leş kargalarına gerekli cevap yeni düzenle birlikte verilecektir. Herhalde 1 yılı bulmadan yeni bir Güneydoğu inşallah inşa edilecektir." ifadelerini kullandı.  
"BUNLAR BEDELİNİ ÖDEMELİDİR"

"Şu andaki iktidar yerinde kalacağına Rus, Suriye gelsin diyenler var bu ülkede. Maalesef parlamentoda olanlardan buradan kalkıp Moskova'ya gidip, Rus Dışişleri Bakanı ile görüşüp, ardından da PYD'ye, YPG'ye Moskova'da ofis açtıranlar var bu ülkede..." diyen Erdoğan, şöyle devam etti: "Bu parlamentonun içinde teröre bulaşanlar varsa -ki var- bunlar bedelini ödemelidir. Çünkü anayasa ne diyorsa bunun gereği yerine getirilmelidir. Millet bunu bekliyor. Öyleyse milletin beklentisine cevap verilmelidir."

Son 3 yıl içinde yaşananların tesadüfi olmadığını kaydeden Erdoğan, şu ifadeleri kullandı: "İşte paralel örgüt, bölücü örgüt, şu, bu vesaire... Hepsi de farklı görünümlerde, farklı isimler, farklı yöntemlerle, farklı amaçlar için öyle görünüyorlar ama hedef aynı. Milletimiz bunların hiç birine prim vermedi. Ama maalesef bu mücadelede ciddi zorluklarımız var. Öyle ki kamu kurumlarında görev yapanlar arasında dahi karşımızdaki sorunun mahiyetini kavrayamayanlar olduğunu görüyoruz. Türkiye 2014 yılı başında kamuoyunda 'MİT TIR'ları hadisesi' olarak bilinen büyük bir ihanet olayına şahit oldu. Ülkemizin güvenliğine, milletimizin menfaatlerine yönelik bu saldırının failleri bugün adalete hesap veriyor. Bu olayı Türkiye'yi uluslararası kamuoyunda köşeye sıkıştırmanın aracı olarak kullanmak isteyenler var ve bu meseleyi farklı biçimlerde sürekli gündeme getirmenin çabası içindeler."  
"AYM, YETKİSİ OLMADIĞI HALDE ESASA GİREREK KARAR VERDİ"

Erdoğan, sözlerinin devamında şunları kaydetti: "Son olarak bir gazete de aynı oyunda figüranlık yapmaya kalkınca sorumluları adalete hesap vermek mecburiyetinde kaldı. Kendilerine yöneltilen suçlama casusluk gibi gerçekten ağır ve dünyanın her yerinde karşılığı olan bir iddiadır. Sorumlularla ilgili soruşturma yapılmış, savcılar harekete geçip tutuklama talebinde bulunmuş, mahkeme de tutuklama kararı vermiş. Halen konu yargı aşamasında. Fakat bu arada Anayasa Mahkemesi, anayasayı açıkça hiçe sayarak kendini mahkemenin yerine koymuş, bireysel başvuru hakkı ile ilgisi olmayan bir karar vermiştir. Yargı süreci bitmemiş. Bitmediği halde tutukluluk süreci içinde olan bu kişiler hakkında Anayasa Mahkemesi böyle bir kararı veriyor. Çok daha önceden yapılmış binlerce başvuruyu görüşmeyi beklerken bu davadan yargılanan kişilerin tutukluluk halleri ile ilgili çok hızlı bir süreç işletilmiştir. Bu aceleniz ne ya? Ne oldu da bu kadar acele ettiniz? Anayasa Mahkemesi oy çokluğu ile bu kişilerin tutukluluk hallerinin -ifadeye bak- 'kuvvet suç şüphesi olmadığı' gerekçesi ile kaldırılmasını istemiş. Bu konuda mahkeme kesinlikle yetkisi olmadığı halde işin esasına girerek karar vermiştir. Üstelik yine hukuka aykırı bir şekilde önce kararı, günler sonra da gerekçeyi açıklamıştır."  
"MİLLETİNİN ALEYHİNE KARAR ALMAKTAN ÇEKİNMEDİ"

Erdoğan, şunları vurguladı: "Sayın Başkan bana daha önceleri bizzat kendisi söylemiştir, 'gerekçeyi hazırlamadan asla karar açıklamayız' diye... Ama ne yazık ki şimdi ben bu olayı yaşayınca gerçekten çok üzüldüm ve buradan söylüyorum, çok kırgınım. Niye, o makamda olana dürüstlük yaraşır da onun için... Bana bunu söyledi. Çünkü önceki başkanı gerekçe hazırlanmadan alelacele açıklanan kararlarda eleştiren bu arkadaşımız, bu defa alelacele böyle bir kararı açıklama konumuna gelmiştir. Geç de olsa kamuoyuna ilan edilen gerekçe ne ise her şey var; ama yapılan bu hukuksuzluğun izahı yok. Halbuki Anayasa Mahkemesi bu ülkede devletin ve milletin hakları, menfaatleri, çıkarları konusunda en fazla hassas olması gereken kurumların başında geliyor. Ama bu kurum, üstelik de başkanının da içinde yer aldığı bir kısım üyeleri eliyle son dönemde Türkiye'ye yönelik en büyük saldırılardan birinin somut örneği olan bir konuda ülkesinin ve milletinin aleyhine karar almaktan çekinmemiştir."  
"DİREN BAKALIM!"

Erdoğan, "İlk derece mahkeme ne demiş, casusluktan bunu tutuklamış. Siz ne diyorsunuz; 'hayır, burada böyle bir şey yok'. Oraya iade ediyorsun. Fakat daha önce casusluktan tutuklanmayı isteyen mahkemenin de verdiği kararı anlamıyorum. Halbuki ilk derece mahkeme de kararında direnebilirdi. Diren bakalım! O zaman Anayasa Mahkemesi ne yapacak, bir de onu görelim. Bence o verdiği kararda direnmiş olsaydı inanıyorum ki dengeler çok daha farklı gelişecekti." diye konuştu.  
"104. MADDEYE UY!"

"Bu konunun yargının bağımsızlığı ile uzaktan, yakından bir alakası yoktur. Şu ifade de çok çirkin; anayasan bir madde okuyor: 'Anayasa Mahkemesi'nin verdiği karar herkesi bağlar'. Doğru! Seni de bağlar." diyen Erdoğan, şunları söyledi: "Ben cumhurbaşkanı olarak vatana ihanetin dışında hiçbir suçla suçlanmam. Ama anayasayı korumak benim de görevim. Ben de diyorum ki Anayasanın 104. maddesine uy! İlk fıkrasını alıp diğer fıkrasını bir kenara koyma! Bunun üzerinde de hassas ol! Geçmişte yargı nasıl paralel devlet yapılanması örgütü tarafından çökertildiğinde karşısına dikildik ve mücadele ettiysek, bu konuda da aynı şekilde hareket etmek mecburiyetindeyiz. Cumhurbaşkanı olarak anayasaya göre Türkiye Cumhuriyeti devletinin ve Türk milletinin birliğini temsil etmekle, anayasanın uygulanmasını, devlet organlarının düzenli ve uyumlu çalışmasını gözetmekle yükümlüyüm. Bu konuda kim yetki sınırlarının dışına çıkarsa karşısında da beni bulur. Anayasa Mahkemesi böyle bir yola girerse milletim adına ona karşı itirazlarımı dile getirmekten de çekinmem. Asıl bu tür girişimler, yanlışlar, haksızlıklar karşısında susarsam milletimin adına, itimadına layık olmamış olurum. Mesele bu!"

Erdoğan, "Kendi ülkesinin ve milletinin çıkarlarına saygı duymayan bir kuruma -kusura bakmayın- ne dedim, 'ben de bu karara saygı duymuyorum' dedim. Anayasa Mahkemesi'nin kendi varlığını ve meşruiyetini tartışmaya açacak bu tür yollara temenni ederim ki bir daha tevessül etmez. Biz eleştirilen değil, takdir edilen bir Anayasa Mahkemesi istiyoruz." dedi.  
"ÇOCUK OYUNCAĞI MI BU?"

Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu da 'diktatör bozuntusu' sözlerinden dolayı eleştirerek, "Bu ne terbiyedir be? Yani siz nasıl bir siyasetçisiniz? Nasıl böyle bir ifadeyi kullanırsınız. Bunlarda bir şey olmaz. Bunlar bu ülkede siyaset yapamaz. Tutturmuşlar biz başkanlık istemiyoruz. Bunlar şunu görüyor; 'bu millet bizden başkan çıkarmaz' diyorlar. Ondan dolayı da, 'dertsiz başımıza dert sokmayalım, hiç olmazsa parlamentoya girelim' diyorlar. Dertleri bu. Bütün bunlarla beraber biri masadan kaçıyor, öteki 'o yoksa ben de masada kalmam' diyor. Çocuk oyuncağı mı bu? Burada yeni anayasadan milletimizin geleceğine ışık tutacak inşallah bir neticeyi alalım." ifadelerini kullandı.        
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x