Erdoğan: ’Kendimiz Çözmek Mecburiyetindeyiz’

Erdoğan: 'Kendimiz Çözmek Mecburiyetindeyiz'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, katıldığı Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfıı’nın (TÜRGEV) programında önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, "Yaşadığımız her hadise bizler için yeni dersler yeni tecrübeler bıraktı. TÜRGEV'in 20 yıllık tarihiyle ülkemizin son 13 yılı özellikle de son 3 yıldır ardı ardına gelen hadiseler bizler için çok önemli dersler içeriyor. Bu süreçte bunu gördüm kendi meselelerimizi kendimiz çözmek mecburiyetindeyiz." dedi.

31 Mayıs 2016 - 17:53

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, katıldığı Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfıı’nın (TÜRGEV) programında önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, "Yaşadığımız her hadise bizler için yeni dersler yeni tecrübeler bıraktı. TÜRGEV'in 20 yıllık tarihiyle ülkemizin son 13 yılı özellikle de son 3 yıldır ardı ardına gelen hadiseler bizler için çok önemli dersler içeriyor. Bu süreçte bunu gördüm kendi meselelerimizi kendimiz çözmek mecburiyetindeyiz." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfıı’nın (TÜRGEV) 20. kuruluş yıldönümü ve olağan genel kuruluna katıldı. Programa Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, oğlu Bilal Erdoğan ve davetliler katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Sene 1996 İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanıyım. İstanbul’da bir Eğitime Hizmet Gençlik vakfı kuralım dedik o zaman İsegevi kurduk. Şimdi TÜRGEV olarak bu hizmetlerini 45 ayrı noktada ve yanılmıyorsam 17 vilayette bu hizmetlerini sürdürüyorlar. Hedef ülkemizin geneline yayılmak suretiyle hem ülkemizde hem yurtdışında montösory sisteminden tutunuz üniversite, yüksek lisans, bunları yapmak suretiyle bu hizmeti başarıyla yürütmesidir. Başkan ve tüm yöneticilerine şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum. TÜRGEV'i 20 yıl önce bir avuç insan gençlerimize kendi değerlerimize uygun hizmet vermek amacıyla kurmuştur. Bugün TÜRGEV hamdolsun çok çok iyi bir noktaya geldi. Yeterli mi değil. Daha da genişleyecek. Az önce bazı temsilcilerini dinledik izledik. Bunlar sadece birer numuneydi. Bilelim ki bunlar fazlasıyla mevcut. 8500 öğrenciye sahip böyle bir potansiyeli var muazzam bir yapı haline geldi. Ülkemiz sınırlarını aştı. Amerika’da İngiltere’de konuk evleri açmak suretiyle bunları yaygınlaştırdı. Sayın Başkanı dinlerken işte Avusturya’da da faaliyete başlayacak. TÜRGEV’in kendi alanında öncü ve örnek bir kuruma dönüşmesini takip ediyorum, takip edeceğim." dedi.

TÜRGEV'in 20 yıllık başarılarının yanında çok zorlu mücadelelere de şahit olduğunu söyleyen Erdoğan, "Şahsıma, aileme yönelik saldırıların bir kısmına bu vakfımız ve yaptığı hizmetler alet edilmeye çalışıldı. Özellikle Paralel ihanet çetesi TÜRGEV'e yönelik her türlü iftiranın, her türlü yalanın her türlü saldırının kaynağı haline dönüştü. İşte bu saldırının dorukta olduğu günlerde 2014’ yılındaki Ramazan iftarında TÜRGEV yöneticisi arkadaşlara şunu demiştim. ‘Daha çok Çalışın, daha çok üretin, Daha çok hizmet edin ve sizden rahatsız olanları daha da rahatsız edin’ demiştim. Onlar ne kadar rahatsız olursa bilin ki gençlerimiz o kadar doğru istikamettedir. Evet siz daha çok çalıştınız onlar daha çok rahatsız oldu. Öyle rahatsız oldular ki bir kısmı bu ülkeyi bırakıp başka ülkeye kaçtı. Bir kısmı Adalet önünde yaptıkları ihanetin hesabını veriyorlar. Niyet hayır olursa akıbette hayır olur. Menzil doğru olunca sevgili gençler, yolda doğru olur. Ne diyor Üstad Sakarya şiirinde ‘insan su misali kıvrım kıvrım akar ya bir yandan akan benim öbür yanda sakarya. Su iner yokuşlardan hep basamak basamak benimse alın yazım yokuşlarda susamak. Her şey akar. Su, tarih, yıldız insan ve fikir oluklar çift birinden nur akar birinden kir. Kışta demetlenmiş büyük küçük kainat şu çıkan buluta bak sen suya inat. Siz nur akan olukların temsilcilerisiniz. Allah hayırlı işlerinizde sonuna kadar yardımcınız olsun yardımcımız olsun." şeklinde konuştu.

Fiziki olarak büyürken sorumluluk ve veballerde büyüyor diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "TÜRGEV çatısı altında görev yapan, hizmet alan kardeşlerimin bu zihniyetle hareket ettiğini biliyorum. Bugüne kadar örnek bir samimiyet ve hassasiyetle yürütülen çalışmaların bundan sonrada aynı şekilde yürütüleceğine inanıyorum buradaki azimden kararlılıktan hiç şüphe duymuyorum. 20 yıldır olduğu gibi desteğim teşvikim ve duam sizlerle beraber olmaya devam edicektir. Yine merhum üstadın bir vasiyeti vardı. ‘Anadolu kıtası büyüklüğünde ki dava taşını gediğine koyacağınız güne kadar mücadelenizi sürdüreceğinize inanıyorum. Yaşadığımız her hadise bizler için yeni dersler yeni tecrübeler bıraktı. TÜRGEV'in 20 yıllık tarihiyle ülkemizin son 13 yılı özellikle de son 3 yıldır ardı ardına gelen hadiseler bizler için gerçekten çok önemli dersler içeriyor. Bu süreçte bunu gördüm, kendi meselelerimizi kendimiz çözmek mecburiyetindeyiz." ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, maddi manevi eğitim konusunda çok eksikleri olan, rüzgarın önünde savrulan yapraklar gibi gençlerin olduğunu gördüklerini söyledi. Erdoğan, "Bu gençlerin bir kısmını bölücü terör örgütü devşiriyor, zehirliyor kullanıyor ve maalesef onları acı bir akıbete sürüklüyor. Eğer bugün hala dağlara giden varsa bu şuurdan nasibini almadığı için. DAEŞ gibi mukaddes dinimizi istismar eden terör örgütleriniz ağına düşen gençlerimiz var. Ve bunlar inançlı gençler. İnancı var ama şuuru yok." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı’nın (TÜRGEV) 20. kuruluş yıldönümü ve olağan genel kuruluna katıldı. Programa Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, oğlu Bilal Erdoğan ve davetliler katıldı. "Kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz başka yolu yok." diyen Erdoğan, "İdealimizdeki gençliği yetiştirmek için tüm aşamalarda kendi müesseselerimizi kurup, geliştirmememiz gerekiyor. Eğitiminde başarılı olması için destek veremediğiniz öğrenciye haksızlık etmiş olursunuz çünkü günümüzde hizmet standartları çok yükselmiş durumda. Geçmişte hangi sorunu çözmesi için başkasına havale ettiysek orada sorun yaşadık ve zarar gördük. Özellikle temel konularda. Sadece alt yapının kurmanın yeterli olmadığını gördük. Buralarda yeni nesillere aşılanacak bilincin verilecek eğitimin içeriği konusunda çok ciddi çalışma yapılması emek verilmesi şart. Bizim itikadımızı ve imanımızı kimse teraziye çıkaramayacak kadar sağlam kılacağız. Ahlakta örnek bir gençlik, TÜRGEV'in yetiştirdiği ve yurtlarında kalan gençler olacak. İbadetinde taviz vermeyen bir gençlik olacak. Bunu başardığımız an da farklı bir nesil tevasül edecektir." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Kültür alanında maalesef istediğimiz mesafeyi kat edemedik. Kendini maddi manevi ilimler konusunda iyi yetişmiş gençlerimiz var ancak yeterli değil. Bu sayının artması lazım. Aynı zamanda maddi manevi eğitim konusunda çok eksikleri olan, rüzgarın önünde savrulan yapraklar gibi gençler olduğunuzu biliyoruz görüyoruz. Bu gençlerin bir kısmını bölücü terör örgütü devşiriyor, zehirliyor kullanıyor ve maalesef onları acı bir akıbete sürüklüyor. Eğer bugün hala dağlara giden varsa bu şuurdan nasibini almadığı için. DAEŞ gibi mukaddes dinimizi istismar eden terör örgütleriniz ağına düşen gençlerimiz var. Ve bunlar inançlı gençler. İnancı var ama şuuru yok. O işin hazzına tam manada ulaşamamış. Uyuşturucu, kumar, çeşitli dünyevi zevkler hatta teknoloji bağımlılığı gibi sorunlar yaşayan gençlerimiz de var. Bu ülkenin bir tek evladının zayi olmasına gönlümüz razı olmaz. İhmalimiz yüzünden bu tür felaketlere sürüklenen gençlerimiz varsa işimizi iyi ve doğru yapmıyoruz demektir."

TÜRGEV’e büyük görev düştüğünü belirten Erdoğan, "Vakıf hizmeti nefsi tatmin etmek değil, nefsi terbiye etme yeridir. Vakıf Hizmeti dünyaya değil, ukbaya yapılan yatırımdır. Bu çerçevede TÜRGEV gibi çalışacak daha pek çok kuruma ihtiyacımız var. Çünkü önümüzde 79 milyonluk bir Türkiye ile birlikte medeniyet ve tarih ortaklığı içinde olduğumuz milyarlarca insan bulunuyor. Zürriyetimizi arttıracağız. Neslimizi çoğaltacağız. Nüfus planlamasıymış, doğum kontrolüymüş, hiçbir Müslüman aile böyle bir anlayışın içinde olamaz. Bunun için birinci görev annelerindir. Sizin gibi yetişmiş, kaliteli anne adaylarından bunu da bekliyorum. Bu bilinci halka halka geliştirmeli, ülkemizin tamamını ve dünyayı kucaklayan bir sevgi zincirine dönüştürmeliyiz." diye konuştu.
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı’nın (TÜRGEV) programına katıldı. Eğitimdeki yeni dönemle ilgili açıklamalarda bulunan Erdoğan, "Yeni dönemi Okul yapmaktan ziyade Milli eğitim bakanımla da konuştum. Okul müfredatının içeriğine yoğunlaşma dönemi olarak ilan ettik." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı’nın (TÜRGEV) 20. kuruluş yıldönümü ve olağan genel kuruluna katıldı. Programa Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, oğlu Bilal Erdoğan ve davetliler katıldı. Yeni eğitim yılıyla ilgili Erdoğan,"Yeni dönemi Okul yapmaktan ziyade Milli eğitim bakanımla da konuştum. Okul müfredatının içeriğine yoğunlaşma dönemi olarak ilan ettik." şeklinde konuştu. Dün İstanbul’un Fethi’nin 563. Yılını Yenikapı’da yüzbinlerce vatandaşla coşkuyla kutladıklarını söyleyen Erdoğan, "Bizansın bin yıllık tarihinde İstanbul’u fethetmek için pek çok teşebbüsler oldu. Bu teşebbüslerin hiçbiri başarıya ulaşamamıştır. Taki Fatih’e kadar. Fatih İstanbul’u fethettiğinde TÜRGEV yurtlarında kalan sizlerin yaşındaydı. Fatih çocukluğundan beri kendini fethe adamıştır. Burada Fethi için yetişen bu yolda bilgi donanım ve tecrübe sahibi olan birer Fatih'ten bahsediyoruz. Gelecek için planınız varsa kendinizi geliştirmeniz gerekiyor. Hiçbir başarı kendiliğinden elde edilmez. Hiçbir zafer yoktur ki gerisinde çok büyük bir alın teri emek alın teri mücadele bulunmuyor olsun. Her zaferin arkasında böyle bir hazırlık vardır. Bunun örneğini kendi hayatımda yaşadım. Okulumda, gençlik kollarında, ilçemde, şehrimde ,ülkemde, dünyada, Davos’da Birleşmiş Milletlerde, dünya 5’ten büyüktür diyerek bunun mücadelesini verdim. Asla mücadeleden vazgeçmedim. Sizlere de aynısını tavsiye ediyorum. Kendinizi hayalinizdeki, hedefinizdeki fetihler için hazırlayın. Kendinizi güçlü yetiştirin. O zaman önünüzde aşılamayacak hiçbir engel olmadığını göreceksiniz." şeklinde konuştu.

Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü. "TÜRGEV ve benzeri kurumlarımız sizlere bu konuda yardımcı olmak, yol göstermek, imkân sağlamak için vardır. Sizler milletimizin umudu ve geleceğisiniz. Hep diyoruz ya 2053 vizyonu bunu biz göremeyeceğiz. Diyoruz ya 2071 vizyonu biz göremeyeceğiz. Sizler göreceksiniz. 2053 ve 2071’in neslini sizler yetiştireceksiniz. 1453 tarihi nasıl bizim için dönüm noktasıysa, 2053’ün de sizlerin bir dönük noktası olmasını temenni ediyorum. Sizlerin Fetih ruhuyla çalışacağınıza, attığınız her adımla Fatih’in izinden gideceğine inanıyorum. Sizlerden hayatınız boyunca zalimin hasmı, mazlumun seveni olmanızı istiyorum. Bunun için size ne derlerse desinler. Yeter ki hakkın ve hakikatin yolunda n ayrılmayın."

TÜRGEV Yönetim Kurulu Başkanı Arzu Akalın'da "Benin jenarasyonumda önümüzde hep ama vardı. Şunu yapmak istiyorum ama yasakla karşılaşmazsak derdik bizler. Amaların engelinen takılan kızlardan biriydim. Fakat bugün amasız bir vakıfta çalışıyorum, çalışmalar yapıyoruz." dedi.
       

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x