Erkan Haberal’ın Meclisteki ’’Ankara Köylerinin...

Erkan Haberal'ın Meclisteki ''Ankara Köylerinin Sorunları'' Konuşması Paylaşım Rekoru Kırıyor

MHP Ankara Milletvekili Erkan Haberal, 19 Temmuz Çarşamba günü TBMM’de gündem dışı söz alarak Ankara köylerinin sorunlarını anlattı.

25 Temmuz 2017 - 13:12 - Güncelleme: 25 Temmuz 2017 - 13:13

MHP Ankara Milletvekili Erkan Haberal, 19 Temmuz Çarşamba günü TBMM’de gündem dışı söz alarak Ankara köylerinin sorunlarını anlattı.

Bir yere köy ise köy gibi, mahalle ise mahalle gibi davranılması gerektiğini belirten Haberal’ın konuşması kent genelinde binlerce kişi tarafından sosyal medya hesaplarından paylaşıldı.

 

‘’ANKARA’NIN BİR TARIM İLİ OLDUĞUNU UNUTMUŞUZ’’

Köylere mahalle dendiğini ama halen hayvancılık, tavukçuluk ve tarım yapıldığını belirten Haberal, ‘’Ankara’nın aynı zamanda bir tarım ili olduğunu unutmuşuz, görmüyoruz. Haymana Ovası, Kahramankazan Ovası, Bala, Polatlı başta olmak üzere tarım arazilerinin nasıl yok olduğunun, geri kalanının nasıl verimsiz kullanıldığının farkında değiliz’’ dedi. 

 

 

‘’ELEKTRİK 1975’TEN KALMA…’’

Haberal, Çankaya Yakupabdal Köyü’nün merkeze sadece 12 km uzaklıkta bulunduğunu ve 15 bine yakın nüfusunun bulunduğunu söyledi. Haberal, ‘’20 gündür su akmamakta. Köyde iki tane çeşme var; birine devlet tarafından kullanılmaz raporu verildiği halde önünde su kuyrukları var. Aynı zamanda kanalizasyonu yok. Derelere akıyor kanalizasyon. Alt yapısı yok. Bazı ailelerde evlerinin önüne fosseptik yapmışlar, fosseptik kullanılıyor. Elektrik 1975 yılındaki tahta direklerle gelmiş. Haftanın yarısında bu köyümüzde elektrik yok. İlkokulu var, lisesi var, ortaokulu yok. Köylü kendi aralarında toplanmış, bir tane binayı devlete tahsis etmişler, buyurun burayı ortaokul yapın diye lakin gören yok, duyan yok’’ diye konuştu. 

 

"KARATAŞ GÖZ BEBEĞİMİZ AMA..."

Karataş Köyü’nün ise Çankaya’nın merkezinde bulunduğunun altını çizen Erkan Haberal, ‘’Çankaya’nın merkezi, göz bebeğimiz ama suyu yok, asfaltı yok. Kanalizasyonu da yok üstelik dereye akmakta. Köyün suyuna köylü kendisi su deposu yapmış, saat bağlamış, bir de pompa almışlar, bir de o pompayı assın diye bekçi tutmuşlar bir de atık su parası ödüyorlar’’ ifadesini kullandı.

 

‘’KÖYÜN GERÇEK YERLEŞİM YERİNDE İMAR YOK’’

Şimdiki adı Yeşilkent Mahallesi olan Mühye Köyü’nün çevresinin rant alanına dönüştüğünü ifade eden Haberal, ‘’ Ama köyün ortasında, köyün gerçek yerleşim yerinde imar yok. Niye yok acaba, çok merak ediyorum? Ama hemen yanında, hemen bitişiğinde, her gün gazetelere çıkan 8 bin konutluk proje var. Hatta şimdi o projenin 12 bin konuta çıkacağı konuşuluyor. Mezarlıklarına defalarca başvurdukları halde su bağlanmamış. Yıldız ASKİ Kavşağına alt geçit istiyorlar evlerinin önüne gitmek için. Çünkü orada her gün kaza oluyor’’ dedi.

 

‘’KANALİZASYONU YOK, DEREYE AKIYOR’’

Çankaya’nın bir diğer köyü Evciler Köyü’nden bahseden Erkan Haberal, ‘’ Köyün kanalizasyonu yok, dereye akıyor. Köyün arazisinin üzerine bir tane gölet yapılmış, devam ediyor. Ama köylüye su yok. Diğer altı tane köye bu göletten su verilecek’’ diye konuştu. 

 

‘’BİR YER YA KÖYDÜR YA MAHALLEDİR’’

Tohumlar Köyü’nün çok enteresan olduğunu vurgulayan Haberal, köyde sağlık ocağı, köy konağının bulunmadığını, köyün imamının da olmadığını belirtti. Haberal ayrıca köyde yaşayan ve eski evini yıkıp yerine iki odalı bir ev yapan 90 yaşındaki bir kadının evine yapı kullanım belgesi olmadığı için su bağlamadıklarını anlattı. Haberal ‘’ E peki, madem burası mahalle ilan edildi, neden koyun dağıtıyoruz? Neden keçi dağıtıyoruz? Neden arı kovanları koyuyoruz? Bir yer ya köydür, ya mahalledir. Köy ise köy gibi davranmak lazımdır, mahalle ise mahalle gibi davranmak lazımdır’’ ifadelerini kullandı. 

 

‘’100 BİNE YAKIN NÜFUSU VAR HASTANESİ YOK, YOL PROBLEMİ VAR’’

Sincan’a bağlı Yenikent’ten bahseden Haberal, ‘’100 bine yakın nüfusu var, hastanesi yok, yol problemi var. Nikah salonu yok, spor salonu yok, halı sahası yok, karakolu yok, parklar sarhoşların tekelinde. Vallahi Sincanlılar size çok kızıyor. Hapishane Sincan’da diyorlar, çöplüğü de Sincan’a taşıdılar diyorlar, üstüne bir de ne diyorlar biliyor musunuz? Çinçin’i kaldırdılar, gayri meşruyu da Sincan’a taşıdılar diyorlar’’ dedi.

 

"ÇİNÇİN'İ KALDIRDILAR, GAYRI MEŞRUYU SİNCAN'A TAŞIDILAR"

Sincan’da bulunan Saraycık Köyü’ne de değinen Haberal, ‘’Saraycık Köyü, Çinçin’in merkezi olmuş. Ankara ne kadar o bizim tasvip etmediğimiz, mücadele ettiğimiz uyuşturucu mafyası, gayri meşru var ise bu köyün içine taşınmış. Bir tarafta TOKİ bir tarafta uyuşturucu satıcıları bir tarafta köyün yerlileri kalmış’’ diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Başkent'te kar şoku
Başkent'te kar şoku
 Ankara'da 15-20 yaş arasındaki gençler sokağa çıktı
Ankara'da 15-20 yaş arasındaki gençler sokağa çıktı