Eskişehir’de Kırım Tatar Kültürü Akademik İncelemeye...

Eskişehir'de Kırım Tatar Kültürü Akademik İncelemeye Alındı

Eskişehir'in merkez Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Nevşehir Hacı Bektaşi Veli Üniversitesi öğretim elemanları ile bir araya geldi.

16 Haziran 2015 - 14:01

Eskişehir'in merkez Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Nevşehir Hacı Bektaşi Veli Üniversitesi öğretim elemanları ile bir araya geldi.

Türk Dili ve Edebiyatı bölümü öğretim elemanı Yrd. Doç. Dr. Mehmet Ali Yolcu ve araştırma görevlileri, TÜBİTAK projesi kapsamında Eskişehir’i ziyaret etti. Ekip, 'Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Bağlamında Kırım Tatar Geleneksel Halk Kültürünün Tespiti ve İncelenmesi: Eskişehir Örneği' nedeniyle Eskişehir’e gelerek araştırmalarda bulundu. Ekip, araştırma kapsamında Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’u da makamında ziyaret ederek, Kırım Tatarları hakkında bilgi topladı. Gerçekleşen ziyarette Kırım Tatarları kültürünün yanı sıra Kırım’da yaşanan sorunlar da konuşuldu.

Başkan Kurt, Kırım Tatarları çalıştayını Eskişehir’de gerçekleştirdiklerini, Türkiye’deki 43 derneği yan yana getirdiklerini belirtti. Temmuz ayının sonunda da dünya Tatarlarını yan yana getireceklerini kaydetti. Başkan Kurt, Odunpazarı Belediyesi’nin kültür yayınlarından çıkan Kırım Tatar El Sanatları kitabını Nevşehir’den gelen ekibe hediye etti.            

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x