Filistinli Genç Müzisyenler Yenimahalle’de

Filistinli Genç Müzisyenler Yenimahalle'de

Yenimahalle Belediyesi Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi,9. Şefika Kutluer Festivali ile dünyaca ünlü sanatçılara ev sahipliği yapmaya devam ediyor.

05 Aralık 2018 - 09:30

Yenimahalle Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen 9. Uluslararası Şefika Kutluer Festivali ile Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi’nde unutulmaz bir akşam yaşandı. Filistin’den gelen dünyaca ünlü piyanist ve orkestra şefi Daniel Barenboim ve Filistinli entelektüel Edward Said tarafından kurulan ve Türkiye’ye ilk kez gelen “Filistin Genç Müzisyenler Orkestrası” Sihirli Flüt ünvanlı Şefika Kutluer ile birlikte sahne aldı.Dinleyicilerden tam not alan festival akşamında, orkestrayı Viyana Ekonomik Forum Kültür Komitesi Başkanı ve müzik editörü olan şef Eugeniy Chevkenov yönetti.

Filistin halkının yıllardır gördüğü baskıyı önleme ve izole yaşamaya mahkum edilen bir toplumun gösterdiği çabalara eğitim yoluyla destekamacıyla kurulan Barenboim- Said Vakfının hazırlamış olduğu film gösterimi ile başlayan konser akşamında,Vakıf adına Mariam Said tarafından Filistinli Genç Müzisyenler Orkestrası’nın kuruluş aşamaları, müziğe ve eğitime verilen önemin sonucunda Berlin ve Ramallah’ta kurulan müzik akademileri ile ilgili bir sunum gerçekleştirildi.

 

MÜZİK VE SANAT KÜLTÜRLERİ BİRLEŞTİRİYOR

Müziğin ve sanatın insanlar üzerinde birlik ve beraberlik duygusunun geliştirilmesinde büyük bir öneme sahip olduğunu belirten Said, “Kurulan akademide küçük yaştan başlayarak çocuklara müzik eğitimi veriliyor. Dünyaca ünlü şefler eşliğinde konserler veren orkestramız bu akşam sizinle buluşuyor. Şefika Kutluer Festivali vesilesiyle Türkiye’de olmaktan mutluluk duyuyorum” dedi.

Mozart’ın senfonileri ile başlayan konserde, Filistinli genç ud sanatçısı BakrKhleifi tarafından bir Filistin eseri olan “Ud ve Yaylılar için Fantezi” dinleyicilerden büyük alkış topladı. Ayrıca dünya çocuklarına yönelik projelere imza atan ve Unicef’in İyi Niyet Elçisi olan Şefika Kutluer, Mirzayev’in kendisi için bestelediği Yunus Emre Uvertürü ve Mevlana Flüt Konçertosunu seslendirdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kamu bankalarından 4 yeni kredi destek paketi
Kamu bankalarından 4 yeni kredi destek paketi
AŞTİ'de ek sefer yoğunluğu
AŞTİ'de ek sefer yoğunluğu