Sarıkaya Kuyumculuk

Adres: Sanatoryum Caddesi, No:174 Keçiören Şehir : Ankara Telefon: 03123578885

 

Haberankara.com olarak röportaja gittiğimizde Sarıkaya Kuyumculuk’un genç sahibi Ali Sarıkaya tarafından samimi bir şekilde karşılandık. Hemen tavşan kanı çay ile koyu bir sohbete başladık. Ali Bey samimi, güler yüzlü ve iletişimi kuvvetli bir esnaf; yani tam bir “işletmeci”. Üstüne üstlük genç yaşına rağmen bunu sağlaması da kendisine ayrı bir içtenlik katıyor. Karşılama için teşekkür ederek ve dekorasyonu çok beğendiğimizi söyleyerek başladık röportajımıza . Bakın Ali Sarıkaya’yla neler konuştuk:


-Ali Bey, kuyumculuk serüveniniz nasıl başladı?
Kuyumculuk bizim aile mesleğimiz. Yıllar yılı amcalarımdan gelen bir kuyumculuk geçmişimiz var. Çocukluğumda örnek aldığım insanların mesleği kuyumculuktu. Tabiri caizse çekirdekten yetiştim.


-Mesleğe ne zaman başladınız?
Aslında çocukluktan başladı. Bizim dönemlerimizde çocuklar yaz tatillerinde boş durmazdı. Ailemizin kuyumcu dükkânları vardı, yaz tatillerinde buralara gide gele mesleğe ilk adımları atmış olduk.


-Kaç yaşlarındaydınız o zamanlar?
13-14 yaşlarında, ortaokul çağlarındaydım. Öğrenmeye meraklıydım aynı zamanda. En büyük hayalim kuyumcu olmaktı. Çırak olarak başladım mesleğe. Lise öğreniminden sonra daha aktif olarak çalışmaya başladım. Çünkü bizim meslekte pişmek önemlidir.


-Kendi işletmenizi ne zaman kurdunuz?
Vatani görevimizi yaptıktan sonra kendi işletmemizi açtık. Müşterilerimize 2008’den beri elimizden geldiğince kaliteli ve güler yüzlü bir şekilde hizmet vermekteyiz.


-En çok sattığınız ürünler hangileri?
Sattığımız ürünler daha çok mevsimsel olarak değişiyor aslına bakarsanız. Yaz sezonunda müşterilerimiz aksesuarlara ilgi gösteriyor. Kış sezonunda ise yatırım amaçlı alışveriş yapılıyor.


-Peki, sizce kuyumculuk sektörünün en büyük problemi nedir?
Fiyatların değişkenliği. Altın son üç yıldır hareketli bir grafik sergiliyor. Gün içinde defalarca fiyatın değiştiği gözlenebiliyor. Müşteriler alışveriş yapmadan önce birkaç farklı yerden fiyat alıyor. Bu durum yanılgılara neden olabiliyor. 1 saat önce verdiğiniz fiyatı bir saat sonra veremeyebiliyorsunuz. Müşterilerimize bu durumu açıklamakta bazen güçlük çekiyoruz.


-En çok satışı hangi özel günde yapıyorsunuz?
Sevgililer günü. Anneler günü ve sevgililer günü her zaman rekabet halindedir aslında.


-Sevgililer günü daha ağır basıyor o halde?
Anneler de babaların sevgilileri olduğu için sevgililer gününde babalar da alışverişe yönlendiriliyor. Bu nedenle evet, sevgililer günü biraz daha ağır basıyor.


-Kaç personelle hizmet veriyorsunuz?
Üç kişi çalışıyoruz şu anda. Aile şirketi olduğumuz için çalışanlarım da yeğenlerim. Tıpkı yıllar önce amcamın benimle çalıştığı gibi. Öncelikli hedefim yanımdaki gençleri yetiştirmek. Bir esnafın en büyük övünç kaynağı, çırağının önce kalfa sonra usta olması ve kendine ait bir işyeri açmasıdır. Gücüm yettiğince ben de onları yetiştirmeye çalışıyorum.


-Biraz da Keçiören halkıyla olan ilişkilerinize değinelim. Müşterilerinizin size bir abi, bir kardeş gibi davrandıklarını gördük. Bu samimiyeti ve güvenilirliği nasıl sağladınız?
Doğma büyüme bu muhitin insanı olmam bana bir artı sağladı zaten. 1950’li yıllarda dedem buraya yerleşmiş. O zamandan beri ailemiz bu muhitte tanınır. İlk neden budur diye düşünüyorum. İkincisi ise güven temeline dayalı bir iş yaptığımız için, bu anlamda müşterilerimizi memnun etmeye çalışıyoruz. Diğer etkenler kalite, uygun fiyat, güler yüz ve geniş ürün yelpazesi diyebilirim.


-İşinizde temel prensibiniz nedir?
İnsanlarla müşteri-esnaf ilişkisinden çok abi-kardeş, abla-kardeş gibi aile ilişkileri kurabilmek. İşletmemize gelenlerin daha samimi, sıcak bir ortam bulmalarını sağlamaya çalışıyoruz. Onlarda ‘burası benim’ hissini yaratmaya çaba gösteriyoruz. Ne mutlu ki, aldığımız tepkiler bunu başarabildiğimizi gösteriyor.


-Son olarak, hedefleriniz nelerdir?10 sene sonra işletmenizi nerede görüyorsunuz?
Tabii ki büyümeyi hedefliyoruz. Bu işletmeyi 21 yaşında açmış biri olarak peygamber efendimizin ‘ticaret de şecaat, cesaret ve basirettir. Rızkın onda dokuzu ticaret ve cesarettedir. ’ hadisiyle yola çıktım. İmkânlar dâhilinde cesur davrandığımı düşünüyorum. Ailemizin sektöre 70li yıllarda girdiğini göz önünde bulundurursak bu avantajı değerlendirmek lazım. Önce Ankara’da sonra Türkiye’de markalaşmak bizim için hayal değil.


-HaberAnkara.com hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?
HaberAnkara.com ekibini kutluyorum. Başarılı bir yayın hayatı diliyorum. Verilen emeklerin büyük olduğu çok belli. Bunun karşılığını alacağınıza canı yürekten inanıyorum.

Ali Bey’in hedeflerine ulaşmasını diliyor, bu samimi röportaj için teşekkür ediyoruz.

Firma'ya Mesaj Gönder