Forklift Nedir?

Forklift Nedir?

Forklift bir depo, şantiye gibi ağır yüklerin taşınması gereken alanlardaki işinizi kolaylaştıran en önemli iş makinelerinden birisi olarak bilinir. Forkliftin temel işlevi ise çatallar aracıyla ağır yükleri kaldırarak bir rafa ya da araca yüklemek.

26 Şubat 2019 - 17:48 - Güncelleme: 26 Şubat 2019 - 17:52

Forklift bir depo, şantiye gibi ağır yüklerin taşınması gereken alanlardaki işinizi kolaylaştıran en önemli iş makinelerinden birisi olarak bilinir. Forkliftin temel işlevi ise çatallar aracıyla ağır yükleri kaldırarak bir rafa ya da araca yüklemek.

Bu özellikleri göz önünde bulundurulduğu zaman ise forklift işletmelerin yapabileceği en değerli yatırımlardan biri olarak ön planda yer alıyor. Ancak forklift modelleri kendi içinde beş farklı türe ayrılıyor. Siz de işletmenize en uygun modeli seçerek en doğru aracı envanterinize katabilirsiniz.

 

ENDÜSTRİYEL ERİŞİM FORKLİFTER

Endüstriyel forkliftler, daha yüksek kaldırma kapasitesi ile diğer forkliftler arasından ayrılıyor. Özellikle geniş depolama alanına sahip e-ticaret şirketleri gibi şirketlerin vazgeçilmez iş makineleri arasında endüstriyel forkliftler yer alıyor. 

Bununla birlikte, uzun çatalları sayesinde yükün alttan kolayca kaymasını sağlıyor. Ek olarak bu özelliği daha fazla stabilite ve erişim kolaylığını özelliğini kullanıcılarına sunuyor.

 

ENDÜSTRİYEL DENGE FORKLİFTLERİ 

Endüstriyel denge forkliftleri, kapalı mekanlar ve mağazalar için en fazla tercih edilen forklift türü olarak ön plana çıkıyor. Öndeki çift bıçakları ile en ağır yükleri rahat bir şekilde taşımanızı sağlayan denge forkliftleri, kullanım kolaylığı sayesinde de farklı bir avantaj daha sağlıyor.

Bunun yanı sıra dar alandaki yüksek manevra kabiliyeti de denge forkliftlerini diğer türlere göre daha özel kılıyor.

 

ARAZİ FORKLİFTLERİ 

Dış mekan işlerde ya da inşaatlarda kullanıma en uygun forklift modeli olarak arazi forkliftleri oluyor. Daha kalın ve daha güçlü bir motora sahip olan arazi forkliftleri en zorlu arazi şartlarına bile uyum sağlayabiliyor. Arazilerin zorlu yapısı için daha sağlam ve dayanıklı olarak üretilen arazi forkliftleri bu özelliğine ek olarak daha yüksek manevra kabiliyetine ve hıza sahip. 

Buzlu, karlı ya da çamurlu zeminde mükemmel bir kullanım sağlayan arazi forkliftleri 3 tona kadar da yük taşıyabiliyor. 

 

DÖRT YÖNLÜ FORKLİFTLER

Dar geçitli alanlarda ihtiyaç duyulan iş makinelerinin başında dört yönlü forkliftler yer alıyor. Bunun nedeni ise bıçaklarının yan tarafta yer alması ve düz olarak ileri geri gitmesiyle dört yönlü forkliftler erişilmesi güç alanlara rahatlıkla giriş yapabiliyor. 

 

Ayrıca bazı dört yönlü forklift modellerini tekerlekleri 90 derece dönme özelliğine sahip, böylece de herhangi bir yön sorunun önüne geçilebiliyor. Özellikle boru ve ve saç malzemelerin rahatlıkla taşınması için dört yönlü forkliftler biçilmiş bir kaftan görevi görüyor.

 

TELESKOPİK YÜKLEYİCİ FORKLİFTLER

Tarımda ve yüksek kaldırma gerektiren tüm endüstriler için teleskopik yükleyici forkliftler kullanılabiliyor. Buna ek olarak çeşitli eklentiler ile teleskopik forkliftler, kamyonlar için ufak vinçlere dönüşebiliyor. Ayrıca inşaat sektörü içinde kullanılabilen araçlardan bir tanesi olarak bilinir. 

İşletmelerin ise forkliftler için sordukları soruların başında forklift fiyatlarıyer alıyor. Geniş bir fiyat yelpazesine sahip olan ikinci el forklift modelleri, ihtiyacınıza en uygun modele göre farklı fiyatlara sahip olabiliyor. Siz de bütçenize ve ihtiyacınıza en uygun forklifti bulmak için Avrupa’nın iş makineleri konusundaki lider sitesi olan Truck1 üzerinde detaylı bilgileri alabilir ve işletmenizi büyütme aşamasındaki en önemli adımlardan birisini atabilirsiniz.  

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..