Galericilerden Büyükşehir’in Açıklamasına Cevap

Galericilerden Büyükşehir'in Açıklamasına Cevap

Ankara Oto Galericileri Derneği ANODER, Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamaya bir yazılı açıklama yaparak yanıt verdi.

07 Nisan 2016 - 14:40

Ankara Oto Galericileri Derneği ANODER, Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamaya bir yazılı açıklama yaparak yanıt verdi. Derneğin açıklamasında ''ANODER ile Büyükşehir Belediyesi'nin arasını açma girişimleri boşunadır." ifadeleri kullanıldı. ANODER'den yapılan yazılı açıklamanın tam metni:     Ankara Oto Galericileri Derneği ANODER olarak, ‘Büyükşehir’den Oto Galericilerine Sert Tepki’ başlığı ile yayınlanan ve Derneğimizi hedef alan açıklamanın gerçeği yansıtmadığını Kamuoyu ile paylaşma zorunluluğu doğmuştur.

Kimler tarafından hazırlandığını bilmediğimiz yazının Ankara Oto Galericileri Derneği ANODER ile Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin arasını açma ve ele ele oluşturacakları önemli projelerin önünü kesme maksadını taşıdığına inanmaktayız.
Lakin bu çabalar boşunadır! ANODER başta Ankara Büyük Şehir Belediyemiz olmak üzere hem Belediyelerimizle hem de Kamu Kuruluşları ile eşgüdüm ve işbirliği içinde çalışmakta ve çalışmaya da devam edecektir.

ANODER olarak, Ankara Büyükşehir Belediyemiz ve Belediye Başkanımız Sayın Melih Gökçek’in Ankaralı galericilerin sorunlarını çözeceğine olan inancımız tamdır. ANODER ve Büyükşehir Belediyemiz ele ele başta Gölbaşına yapılması planlanan İkinci Oto Galericiler Sitesinin yapımı olmak üzere galericilerin tüm sorunlarını çözecek, mevzu bahis olan galericiler arasındaki ve galericiler ile Belediye arasındaki gerilim söylemlerini sonlandıracaktır.

ANODER’in, ‘Büyükşehir’den Oto Galericilerine Sert Tepki’ başlığı ile yayınlanan açıklamaya ilişkin cevabı şöyle:

“• Öncelikle ANKARA OTO GALERİCİLERİ DERNEĞİ-ANODER Ünvanlı Derneğimiz; birilerinin asılsız yönlendirmeleri sonucu kaleme alınan yazıdaki “şehir içindeki işyerlerinden çıkmak istemeyen Oto Galericilerinin oluşturduğu” bir Dernek Asla değildir. Tam aksine; RANTİYECİLERİN değil de Esnafın Zor gününde yanında olmak, onların hertürlü sorunlarının çözümüne katkıda bulunmak ve en kısa zamanda nüfusu 5 milyonu aşan Metropol ilimizde 2.Galericiler Sitesini Tesis edip Esnafımızı işyerlerine yerleştirmek için kurulmuştur.

• OTONOMİ’nin; Galerici Esnafının Dışında Doktor, Hemşire, Gurbetçi İşçi, Topçu, Bürokrat ve gibi Meslekle alakası olmayan Yatırımcılara Satılması sonucu RANT MERKEZİNE dönüştüğünü dile getirmemizden Belediyemizin Üzerine Alınıp rahatsız olmasına anlam veremedik.

• Ayrıca “yapılan hizmetler şaibeli diye de bir açıklamamız” da olmamıştır.

• Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da; Esnafımızın haklı davasında yanında olmanın dışında, Allahın izni ile yüzümüzün kızaracağı ve sıkıntı duyacağımız bir işin ve söylemin içinde olmadık, olmayacağız.

• Yıllar önce Gölbaşındaki Araziyi istemeyenler arasında sadece bizler değil, şuan OTONOMİ’nin yönetimindeki kişiler de yine Derneğin ve Kooperatifin yöneticisi olarak varlardı ve bunun ile ilgili defalarca Basın açıklamaları ve Hatta “Gölbaşına gitmek istemiyoruz” ibaresi yazılı imzalı belgeleri mevcuttur.

• Biz OTONOMİ’yi değil S.S.Başkent Otomotivcileri Toplu İşyeri Yapı Kooperatifini birlikte kurduk. Rant Merkezinin Marka ismi olan OTONOMİ’nin bizimle alakası yoktur. Özellikle Kooperatif olarak kurduk ki; Esnaflarımız Fahiş fiyatla değil de Maliyetine İşyeri Sahibi olabilsinler. Ancak bizlerin “OTONOMİ’nin yapıldığı TOKİ’ye ait arazinin tamamına, kat karşılığı 500 yerine 1000 OTO GALERİSİ Yapalım ve buraya Yatırımcıdan çok Esnafımızı getirelim” önerimiz kabul olmadığı için görüş ayrılığına düştüğümüzden ayrıldık. Çeşitli reklam faaliyetleri, Gazeteler ve BİLBOARD’lara “YATIRIMIN Gözde Yeri” diye ilan verenler, doğal olarak Yatırımcıların Rant Merkezi haline dönüştürdükleri Site ile ilgili doğruları dile getirmemizden neden rahatsızlık duyuyorlar, buna da anlam verebilmiş değiliz.

• Ayrıca bu OTONOMİ’den ayrılan 31 Kişi meselesi nedir? Kimlerdir bu 31 Kişi. Ayrıca bunun Belediyemiz ile ne ilgisi vardır. Kooperatif ve Derneklerin Üye/Ortak İstifa kayıtlarının yasalara göre Belediyelere bildirim zorunluluğu yokken Belediyemizin Karşı tarafın yanlış bilgilerini teyit etmeden, birlikte hareket ediliyor görüntüsü vermesi, Tüm Ankaralı Esnafın Belediyesi olması gereken bir kurumdan böyle bir açıklama ne ile izah edilebilir?

• Ağzımızdan çıkan sözlerin yanlış olmadığı, açıklamalarımızın gayet tutarlı ve anlamlı olduğunu, ayrıca hiçbir kimse ile de iç-dış hesaplaşma gibi bir niyetimizin olmadığının bilinmesini isteriz.

• Geldiğimiz noktada bizzat Zabıta Dairesi Başkanı’nın “OTONOMİ’de 200 civarında Kiralık Boş Dükkan var, bunları doldurur iseniz sizlere 2.Galericiler sitesi yapmanız için müsaade edilecek” denmesi ve akabinde oraya gitmemiz için üzerimizde baskılar oluşturularak Esnafımızın Dükkanlarının kapatılmaya başlanılması üzerine, biz de “Büyükşehir Belediyesi Özel sektöre ait bir Galericiler Sitesinin Emlakçılığını mı yapıyor” demek durumunda kaldık.

• Bunca zamandır Vergi Mükellefi olarak Faaliyet Gösteren ve Ruhsat almak için başvuruda bulunan Esnafa olumsuz cevap verilmesi üzerine ruhsatsız olarak çalıştıkları için Ekmek Teknelerinin şuan kapatılmaları ve zor duruma düşürülmeleri de ne kadar hakkaniyet içerir. Böyle hassas bir dönemde İşyerleri kapatılan Esnafımızın, Ailelerinin ve yanında çalışanlarının maruz kaldığı zor durum düşünülmeden bizim açıklamalarımıza “yüzleri kızarıp sıkıntı duymadılar mı” demek mağdur esnafımızın yanındaki Yönetimimizi aşağılayıp hedef göstermekten başka ne anlam taşımaktadır? Çok şükür ağzımızdan çıkanı kulaklarımız duyuyor. Mesleki bir sivil toplum örgütü olarak Esnafımızı Rantiyecilere ezdirmemek, iyi ve kötü günlerinde yanlarında olmak ne zamandan beri suç olmuştur?

• Ayrıca bu Devlete vergi veren, istihdam sağlayan Esnafımızın dükkanları kapamaya gelir iken bile TERÖRİST MUAMELESİ yapılarak TOMALAR ve Çevik Kuvvet ekipleri ile gelinip taciz edilmesi ne kadar doğrudur?

• Belediyemizin Rantiyecilere fırsat vermeden inşaa etmiş olduğu bir yeri olup da gitmesek o zaman bu baskıları anlamlı ve tutarlı bulabiliriz.

• Bilindiği üzere; İçişleri Bakanlığının 2008 Yılındaki Genelgesi “Taşınma ile ilgili yerlerin yapımını-tahsisini Belediyelere zorunlu görev olarak verip bu iş için de Genel Bütçeden pay ayrılacağını” belirtmiş iken Özel sektörün yaptığı bir yeri sahiplenip, yatırımcılara ait yere Esnafımızı zorla gönderilmesine katkı sağlanmasının manidar olduğunu düşünmekte haksız mıyız?

• Belediye Başkanımız ile en son görüşmemizde; Gölbaşındaki Arazi ile ilgili olarak Kat Karşılığı inşa edilmek şartı ile Proje Çalışması yapmamızı istemesinin üzerine Projeleri yapıp Belediye Bürokratlarına sunduktan 2 gün sonra Belediye Meclisinden 1 Mart 2016 Tarihine Kadar tüm şehir içindeki Galerilerin kendilerine ayrılan bölge (Belediyemizin değil de Özel Sektörün yaptığı OTONOMİ)’ye taşınmaları, taşınmazlar ise kapatılmaları yönündeki kararı ne kadar tutarlı ve anlamlıdır?
• Tüm bu açıklamalarımızın tutarsız ve anlamsız olup olmadığının takdirini Başta Belediye Başkanımız olmak üzere Tüm kamuoyunun takdirlerine sunuyoruz.    

TALEBİMİZ

• Özel Sektörün tesis ettiği ve Yatırımcıların Sahibi olduğu Fahiş Fiyatlı Siteye Esnafımızın Gitmeye zorlanmasına son verilmesi,

• Büyükşehir Belediyemizin, İçişleri Bakanlığı genelgesinin gereğini yaparak, Kendisine ait Gölbaşı ve/veya başka bir araziyi; tarafımıza tahsis ederek, satarak, kiralayarak, kat karşılığı olarak her ne şekilde olur ise olsun Reel Değeri üzerinden Derneğimiz ve Kooperatifimiz işbirliği ile 2. Bir Galericiler Sitesini Ankaramıza bir an evvel yapmak sureti ile bu sıkıntılara ve dedikodulara son vermesini,.

• İşyerlerimiz yapılana kadar mevcut işyerlerimizde faaliyetimize devam etmemize müsaade edilmesini ve

• Boşalacak olan İşyerlerimiz ile ilgili Belediyenizin bir proje geliştirmesini

Acilen Saygı ve Hürmetlerimizle Talep ediyoruz.              

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SpaceX uzaya insanlı uçuş gerçekleştirdi
SpaceX uzaya insanlı uçuş gerçekleştirdi
"Arabalı Düğün" ile dünyaevine girdiler