Bergen filminde hayatı anlatılacak olan Bergen kimdir, Bergen neden öldü? Bergen'i kocası Halil Serbes mı öldürdü? Bergen'in hayatı, şarkıları, yüzü ve mezarı hakkında merak edilenler..

Oyuncu Farah Zeynep Abdullah, Bergen'in hayatının konu edildiği 'Bergen' filminde Bergen'i canlandıracak. Genç oyuncunun bu haberinin ardından, Bergen filmi ve şarkıcı Bergen hakkında bilgi almak isteyenler arayışa geçti. Peki, Bergen filminde hayatı anlatılacak olan Bergen kimdir, bergen neden öldü? Bergen'i kocası Halil Serbes mı öldürdü? Bergen'in hayatı, şarkıları, yüzü ve mezarı hakkında merak edilenler...

GENEL 16.08.2021, 13:09 16.08.2021, 13:29 Ezgi Kılıç
Bergen filminde hayatı anlatılacak olan Bergen kimdir, Bergen neden öldü? Bergen'i kocası Halil Serbes mı öldürdü? Bergen'in hayatı, şarkıları, yüzü ve mezarı hakkında merak edilenler..

Aşık olduğu adam tarafından henüz 30 yaşında iken öldürülen Bergen’in hayatı film olacak. Acıların Kadını Bergen’i ünlü oyuncu Farah Zeynep Abdullah oynayacak. Geçtiğimiz günlerde Bergen’in katili ‘Bu filmi çekmek için kimden izin aldılar? Benim iznim olmadan kimse bu filmi çekemez” sözleriyle gündeme geldi. İşte Bergen’in acı dolu hayat hikâyesi…

BERGEN’İN GENÇLİĞİ

Asıl adı Belgin Sarılmışer olan Bergen Türk,15 Temmuz 1959’da tarihinde Mersin’de dünyaya geldi. 7 yaşında iken annesi ve babası ayrıldı. Bergen, annesiyle birlikte Ankara’da yaşamaya başladı. Yenimahalle Yunus Emre İlkokulunu bitirdi ve ilkokulu bitirir bitirmez konservatuara girdi. Ankara Devlet Konservatuarı Piyano bölümünü birincilikle kazandı. Fakat Bergen, maddi sıkıntılar yaşıyordu bu yüzden okulu bıraktı. Memur olmak için yaşını büyüttü ve 1976 yılında PTT’de memur olarak çalıştı. Bu dönemde yaşadığı bir aşk hadisesi yüzünden işini bırakmak zorunda kaldı.

Bergen’in ilk aşkı Yalçın’dı. Yalçın, taksi şoförüydü. Fakat ilk aşk acısını Yasin ile yaşadı. Yasin başka biri ile evleneceğini söyleyerek ayrıldı Bergen’den.

BERGEN NASIL TANINDI?

1977’de arkadaşlarıyla eğlenmek için gittiği Feyman Gece Kulübü’nde sahne aldı. Daha sonra bu gece kulübünden sahneye çıkması için teklif geldi. En büyük hayali şarkıcı olmak olan genç kadın bu teklifi hemen kabul etti. Bergen, Feyman Gece Kulübü’nde Grup Lokomotif orkestrası ile sahne almaya başladı. Genç şarkıcıya bir sahne adı gerekiyordu. Kendi adı Belgin’i kullanmak istemedi. Bir gün gazetede Norveç’in ‘Bergen’ şehrini anlatan bir haber gördü. İsmi çok seven genç kadın böylece Bergen adını kullanmaya başladı.

Ankara’dan sonra Adana’ya gitti iş için. Pavyonda sahne alırken onu sürekli ziyarete gelen, çiçekler alan ve notlar yazan bir adam vardı; Halis Serbes. Bergen ilk başta yüz vermedi adama, alınan çiçekleri çöpe attı. Fakat Halis Serbes, Bergen’i izlemeye gelmekten vazgeçmedi.

Bergen, çalıştı taksitle kendine bir araba aldı. Ama arabayı daha kullanamadan, çıkan bir yangınla araba kül oldu. Bergen çok üzüldü. Halis Serbes yanında onu teselli etti; “Üzülme, ben sana yenisini alırım” dedi. O gün aşık oldu Halis Serbes’e. Oysaki arabayı yakan da Halis Serbes’ti. Genç kadını kandırmak ve yanına çekmek için yapmıştı. Bu oyunu Bergen de öğrendi ama artık çok geçti, aşık olmuştu.

BERGEN’İN BÜYÜK AŞKI: HALİS SERBES

Bergen, Halis Serbes’e aşık oldu. Çift bir yıl sonra evlendiler. Fakat güzel hikaye kısa sürdü. Halis Serbes, Bergen’e şiddet göstermeye başladı. Şiddete dayanamayan Bergen, birçok kez eşinden kaçtı. Halis Serbes bazen hiç eve gelmiyordu. Bergen, Halis’in zaten evli olduğunu ve 3 çocuğu olduğunu öğrendi. Her şey sahteydi; evlilik cüzdanları, nikâh memuru…

Bergen annesinin yanına Ankara’ya döndü. Ankara’da bir gazinoda sahne almaya başladı. O dönemde annesinin evinde büyük bir yangın çıktı. Bergen, her şeyini kaybetti. Halis yine yanındaydı. Yine yangını onun çıkarmış olabileceğini düşünse de, Halis’e inanmayı seçti.

Halis Serbes, Bergen için eşinden boşandı ve bu kez gerçekten evlenebilirlerdi. Fakat evlenmek için Halis’in bir şartı vardı; Bergen’in sahneye çıkmasını istemiyordu. Bergen Halis'e o kadar aşıktı ki, bunu kabul etti. Çift 9 Ocak 1982’de bu kez gerçekten evlendi. Bergen sahne almayı bıraktı ama Halis eski hayatına döndü, bazı akşamlar hiç eve gelmiyordu. Üstelik Bergen’e şiddet uyguluyordu. 

Bergen, bu şiddete artık dayanamıyordu ve sahneye çıkmak istiyordu. Bazı günler sahneye kaçmaya başladı. Halis de onun peşinden gelip onu buluyordu. Halis onu sahnede görünce deliriyor ama Bergen yine de kaçıp sahneye çıkıyordu. İlişkileri sürekli Bergen’in kaçıp sahneye çıkması ve Halis’in onu bulup sahneden indirmesi ile geçmeye başladı.

BERGEN SAĞ GÖZÜNÜ NASIL KAYBETTİ?

Bir gün Halis Serbes, Bergen’e ‘Üç gün sonra gazeteler senden bahsedecek’ dedi. Öyle de oldu; bütün gazeteler Bergen’den bahsetti.

Halis, kiralık bir katil tuttu. Katil, Bergen sahnedeyken elinde kezzap dolu bir kovayı Bergen’e doğru savurdu. Bergen’in bütün bedeni acıyla yandı, iki gözü de görmüyordu. Kezzap, bütün vücudunu yaktı. Bu olayın sorumlusu Halis Serbes yine oradaydı. Bergen, 45 gün hastanede yattı, yüzünün eski haline dönmesi için bir sürü estetik ameliyat geçirdi. Sol gözü görme yetisini geri kazandı fakat sağ gözünü kaybetmişti. Halis Serbes bu suç sebebi ile 8 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Bu olay Bergen için bir şöhretin başlangıcı oldu. Hastanedeyken rüyasında hayran olduğu Müslüm Gürses ile şarkı söylediğini görmüştü. Bu rüya ve çok daha fazlası gerçek oldu. Kendine yeni bir imaj yarattı, saçıyla sağ gözünü kapatarak bazen de bantlar takarak sahne almaya devam etti Bergen. O sırada Halis Serbes ise hapisteydi.

Bergen müzik dünyasında ün kazanmaya devam etti. ‘Acıların Kadını’ albümünü çıkardı.1986’da çıkan bu albüm çok sattı. Üstüne kendi hayat hikayesinin anlatıldığı bir sinema filminde rol aldı. Ama Bergen, Halis Serbes’ten vazgeçemedi. Onu hapishanede ziyarete etmeye, ona para götürmeye başladı.

Halis hapisten çıktı ve Bergen tekrar sahneye veda etti. Oysaki ünü ülkeyi aşmıştı. İbrahim Tatlıses, Bülent Ersoy gibi büyük sanatçılarla aynı sahneye çıkıyordu. Altın Plak, Altın Kaset ödülleri kazanmış artık arabeskin yeni yüzü haline gelmişti ama o şöhret yerine aşkı seçti. Fakat hayal ettiği gibi olmadı, Halis’in şiddeti devam etti.

BERGEN NEDEN ÖLDÜ?

Daha fazla şiddete dayanamayan Bergen bu kez Halis’ten gerçekten boşandı ve ‘artık mutlulukların kadınıyım’ diye röportaj verdi. Tekrar sahneye çıkmaya başladı. Fakat Halis, peşini bırakmadı. 14 Ağustos 1989’da Kayseri’de bir araba kesti yolunu, içinden Halis Serbes indi. Konuşmak için Adana, Tarsus’ta bir dinlenme tesisine gittiler. Bergen’in annesi de yanlarındaydı. Çok şiddetli bir tartışma içinde buldular kendilerini. Halis Serbes, o gün o dinlenme tesisinde 6 kurşunla Bergen’in canını aldı. Henüz 30 yaşındaki genç kadın hayatını, sevdiği adam yüzünden kaybetti.

Halis Serbes, aynı zamanda Bergen'in annesini de yaraladı. Kadın, ağır yaralandı. Hastanede tedavi gördükten sonra sağlığına kavuştu. 

BERGEN’İN MEZARI NEDEN KAFES İÇİNDE?

Halis Serbes, Bergen’i öldürmeden önce “Seni mezarında bile rahat bırakmayacağım” dedi. Bu sebeple Bergen’in annesi kızının mezarının çevresine kocaman demirden bir kafes yaptırdı. Çünkü Halis Serbes’tin kızının mezarını tahrip edeceğinden korktu. Anne, kızının en azından mezarında rahat etmesini istedi.

Bergen’in cenazesine hiçbir ünlü isim katılmadı. Tarsus’ta sadece aile yakınlarının katıldığı bir merasimle defnedildi genç kadın. Bergen’in öldüğü gün, daha önceden ablasına hediye ettiği bitki ilk defa çiçek açtı. Belki de bu hayatta gün yüzü göremeyen Bergen, artık huzura kavuşmuştu.

HALİS SERBES KİMDİR?

Halis Serbes Almanya’da yakalandı. Serbes'in, 12 Mart 1992 yılında çıkarıldığı mahkemede 15 yıl hapsi istendi. Fakat Almanya’da mahkûmiyet süresi gibi hafifletici sebeplerle cezası 7 aya indirildi. Halis Serbes, 7 ay bir mahkûmiyet ile serbest bırakıldı. Cezasının bitimi, cezaevi önünde kurban kesilerek kutlandı.

Adana’da yaşayan Halis Serbes serbest meslekle uğraştı ve ikinci eşinden olan dört çocuğu ile beraber yaşadı. Serbes, 2018 yılında 4 çocuğa ‘cinsel istismarda’ bulunma suçundan cezaevine girdi. Serbes, para ve motosiklet karşılığında çocuklara istismarda bulundu. Bu suç sebebi ile hüküm giydi.

BERGEN’İN ALBÜMLERİ

-1991 Son Ağlayışım

-1990 Giden Gençliğim

-1990 Garibin Çilesi Mezarda Biter

-1989 Yıllar Affetmez (Kendi çıkardığı son albüm)

-1988 Sevgimin Bedeli

1988 İstemiyorum

-1987 Onu Da Yak Tanrım

-1986 Acıların Kadını

-1985 İnsan Severse

-1983 Kardeşiz Kader

-1982 Şikayetim Var 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner3
banner4
13
açık
Günün Anketi Tümü
Ankara'da en sık kullandığınız toplu taşıma aracı hangisi?
Ankara'da en sık kullandığınız toplu taşıma aracı hangisi?
Namaz Vakti 29 Eylül 2021
İmsak 05:13
Güneş 06:36
Öğle 12:44
İkindi 16:04
Akşam 18:42
Yatsı 20:00
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 7 16
2. Trabzonspor 7 15
3. Altay 7 15
4. Beşiktaş 7 14
5. Hatayspor 7 13
6. Konyaspor 7 13
7. Alanyaspor 7 13
8. Kayserispor 7 11
9. Karagümrük 7 11
10. Galatasaray 7 11
11. Sivasspor 7 9
12. Adana Demirspor 7 9
13. Antalyaspor 7 8
14. Gaziantep FK 7 8
15. Başakşehir 7 6
16. Kasımpaşa 7 6
17. Öznur Kablo Yeni Malatya 7 6
18. Göztepe 7 5
19. Giresunspor 7 2
20. Rizespor 7 1
Takımlar O P
1. Ümraniye 7 19
2. Ankaragücü 7 15
3. Erzurumspor 7 15
4. Eyüpspor 7 13
5. Bandırmaspor 7 12
6. Tuzlaspor 6 11
7. Samsunspor 6 10
8. Kocaelispor 6 10
9. Manisa FK 7 9
10. Menemenspor 7 8
11. Gençlerbirliği 7 8
12. Boluspor 6 7
13. İstanbulspor 6 7
14. Altınordu 7 7
15. Adanaspor 7 6
16. Denizlispor 7 6
17. Balıkesirspor 6 6
18. Bursaspor 7 5
19. Ankara Keçiörengücü 6 4
Takımlar O P
1. Liverpool 6 14
2. Man City 6 13
3. Chelsea 6 13
4. M. United 6 13
5. Everton 6 13
6. Brighton 6 13
7. West Ham 6 11
8. Aston Villa 6 10
9. Brentford 6 9
10. Arsenal 6 9
11. Tottenham 6 9
12. Watford 6 7
13. Leicester City 6 7
14. Wolverhampton 6 6
15. Crystal Palace 6 6
16. Southampton 6 4
17. Newcastle 6 3
18. Leeds United 6 3
19. Burnley 6 2
20. Norwich City 6 0
Takımlar O P
1. Real Madrid 7 17
2. Real Sociedad 7 16
3. Sevilla 6 14
4. Atletico Madrid 7 14
5. Rayo Vallecano 7 13
6. Barcelona 6 12
7. Real Betis 7 12
8. Valencia 7 11
9. Osasuna 7 11
10. Athletic Bilbao 7 10
11. Villarreal 6 8
12. Mallorca 7 8
13. Celta de Vigo 7 7
14. Espanyol 7 6
15. Cádiz 7 6
16. Elche 7 6
17. Levante 7 4
18. Granada 7 3
19. Deportivo Alaves 6 3
20. Getafe 7 0