LGS tercih nasıl yapılır? LGS tercih kılavuzu yayınlandı mı? LGS tercihleri ne zaman bitiyor?

LGS tercih nasıl yapılır? LGS tercih kılavuzu yayınlandı mı? LGS tercihleri ne zaman bitiyor?
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından LGS sonuçlarının ilan edilmesinin ardından milyonlarca kişi tercihlerin ne zaman yapılacağını merak ediyor. İşte detaylar...

LGS sonuçları, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 30 Haziran tarihinde erişime açıldı. Liselere Geçiş Sınavı sonuçlarının açıklanmasının ardından "LGS tercihleri ne zaman yapılacak? 2022 LGS tercih kılavuzu yayımlandı mı?" araştırmaları hız kazandı. 5 Haziran günü düzenlenen sınava katılım sağlayan 1 milyonun üzerindeki aday, taban puanları ve yüzdelik dilimleri ile tercih işlemlerini gerçekleştirecek. İşte, LGS tercih kılavuzu ve tercih tarihi hakkında merak edilenler...

LGS TERCİH KILAVUZU YAYIMLANDI MI?

LGS sınav sonuçları, 30 Haziran 2022'de Milli Eğitim Bakanlığı'nın resmi internet sitesi "www.meb.gov.tr" üzerinden ilan edildi. Öğrencilere sınav sonuç belgeleri posta yoluyla gönderilmeyecek.

LGS tercih kılavuzu ve tercih takvimi tarihlerinin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanması bekleniyor. 

LGS TERCİHLERİ NE ZAMAN YAPILACAK?

LGS tercih işlemlerinin başlayacağı tarih henüz açıklanmadı. Ancak geçtiğimiz sene 2021 LGS sonuçları 30 Haziran'da açıklanmış ve lise tercihleri 5-16 Temmuz arasında alınmıştı. 2022 LGS sınav sonuçları 30 Haziran günü açıklandı. Bu doğrultuda LGS tercihlerinin Temmuz ayının başında alınması bekleniyor.

LGS TERCİHLERİ NASIL VE NEREDEN YAPILIR?

Merkezî yerleştirme; merkez sınavla öğrenci alan fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, özel program ve proje uygulayan eğitim kurumları/proje okulları ile mesleki ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programlarına tercihler doğrultusunda merkezî sınav puanı üstünlüğüne göre yapılacak. Öğrenciler, sınavla öğrenci alan okullar listesinden 10 okula kadar tercih yapabilecek.

Öğrenciler, Bakanlığın kullanıma açtığı tercih robotuyla istedikleri yüzdelik dilim aralıklarında hem il hem de ülke düzeyinde okul listelerini ve okullarla ilgili detaylı bilgileri görebilecek. Tercih robotuyla okul türleri, il, ilçe ve 2021'e ait yüzdelik dilimlerine göre arama yapılabiliyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.