YKS TYT 2021 sınav soruları, cevap anahtarı ve kitapçığı ne zaman açıklanır? Üniversite sınavı yks tyt sınav soruları ve cevapları sorgulama

YKS TYT 2021 sınav soruları, cevap anahtarı ve kitapçığı ne zaman açıklanır? Üniversite sınavı yks tyt sınav soruları ve cevapları sorgulama
Yüksek Öğretim Kurumları Sınavına (YKS) iki milyonu aşkın adayın katılacağı söyleniyor.Zorlu sınavın ardından her zaman ki gibi merak edilen sınav kitapçığı ve cevap anahtarı ne zaman yayınlanacak ? Türkçe, Matematik, Fen, Coğrafya, Din Kültürü, Türk Dili Edebiyatı, Sosyal Bilimler, İngilizce, Alman, Fransızca, Rusça sorularının yer alacağı TYT, AYT ve YDT olmak üzere 3 oturum olarak gerçekleştirilecek.ÖSYM soruları ve cevap anahatarını ne zaman yayınlayacak ? Üniversite sınavı soruları ve cevap anahtarı k

Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS) maratonu başlıyor. Uzun bir çalışma döneminin ardından iki milyonu aşkın öğrenci sıra başında ter dökecek. İstediği üniversiteyi kazanmanın hayallerini kuran öğrenciler TYT, AYT ve YDT oturumlarında kendilerine yöneltilen soruları çözecek. Zorlu sınavın ardından ise gözler ÖSYM^nin yayınlayacağı 2021 YKS sınav soruları ve cevap anahtarı kitapçığına çevrilecek. ÖSYM ile yayınlanacak olan YKS sınav soruları ve cevapları yayınlandığı an bu başlık altından ulaşılabilecek. YKS'de (TYT, AYT ve YDT) oturumlarında yer alacak Türkçe, Matematik, Fen, Coğrafya, Din Kültürü, Türk Dili Edebiyatı, Sosyal Bilimler, İngilizce, Alman, Fransızca, Rusça sınav soruları ve cevap anahtarı kitapçığı için detayları inceleyiniz.

İşte detaylar;

YKS SINAV SORULARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Ölçme, Seçme, Yerleştirme Merkezi'nin (ÖSYM) tüm merkezi sınavlarında sınav soruları ve cevap anahtarı sınav günü ya da sınavdan bir gün sonra adayların erişimine açılıyor. 2021 YKS 26 Haziran'da ve 27 Haziran'da 3 oturum şeklinde gerçekleştirilecek. 27 Haziran Pazar günü yapılacak olan son oturumun ardından soruların bir bölümünün erişime açılması bekleniyor.

SINAVA TOPLAM KAÇ KİŞİ GİRECEK

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, 26-27 Haziran'da üç oturum halinde düzenlenecek YKS'nin Temel Yeterlilik Testi'ne 2 milyon 592 bin 579, Alan Yeterlilik Testlerine 1 milyon 781 bin 760 ve Yabancı Dil Testine 130 bin 522 adayın katılacağını bildirdi.

Aygün, YKS kapsamında yürütülen hazırlık çalışmalarına ilişkin, "Sınav evrakının hazırlanması, basımı ve paketlenmesi 40 gün sürdü. Yaklaşık 5 milyon adet sınav kitapçığı ve cevap kağıdı basıldı. Sınav evrakının basımı, paketlenmesi ve araçlara yüklenme işlemleri tamamlandı. Sınav evrakının sınav merkezlerine naklinde 448 şehirler arası nakil aracı kullanılacak. Sınavlarda üç oturumda toplam 727 bin 820 kişi görev alacak." ifadelerini kullandı.

ÖSYM Başkanı Aygün, YKS'nin 26 Haziran Cumartesi günü saat 10.15'te yapılacak birinci oturumuna ilişkin, "Temel Yeterlilik Testi'ne (TYT) 2 milyon 592 bin 579 aday katılacak. TYT'ye engel gruplarına göre oluşturulan tekli ve toplu salonlarda toplam 10 bin 231 engelli aday girecek. TYT'de 420 bin 178 kişi görev alacak." bilgisini paylaştı.

Aygün, "27 Haziran Pazar günü saat 10.15'te yapılacak 2. oturum olan Alan Yeterlilik Testlerine (AYT) 1 milyon 781 bin 760 aday katılacak. AYT'ye 6 bin 799 engelli aday girecek. AYT'de 282 bin 484 kişi görev alacak. 27 Haziran Pazar günü saat 15.45'te gerçekleşecek 3. oturum olan Yabancı Dil Testinde (YDT) ise 130 bin 522 aday sınava girecek. YDT'ye 512 engelli aday katılacak. Sınavın 3. oturumunda 25 bin 158 kişi görev alacak." diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.