Giresun Üniversitesi’nden Anlamlı Panel

Giresun Üniversitesi'nden Anlamlı Panel

12 Mart Pazartesi günü Giresun Üniversitesi Teknik Bilimler MYO Radyo Televizyon Teknolojisi Programı tarafından "Sinema Günleri" kapsamında düzenlenen "Vatan Sevgisinin Sinemada Sunumu" konulu panel, yoğun bir katılım ile gerçekleştirildi.

14 Mart 2018 - 13:00 - Güncelleme: 14 Mart 2018 - 15:17

12 Mart Pazartesi günü Giresun Üniversitesi Teknik Bilimler MYO Radyo Televizyon Teknolojisi Programı tarafından "Sinema Günleri" kapsamında düzenlenen "Vatan Sevgisinin Sinemada Sunumu" konulu panel, yoğun bir katılım ile gerçekleştirildi.

 

Giresun Üniversitesi Teknik Bilimler MYO Müdürü Doç. Dr. Aysun Türkmen tarafından hazırlanan "Vatan Sevgisinin Sinemada Sunumu" konulu panele "Bordo Bereliler 2: Afrin" filminin yapımcısı Ali Ertem ile ünlü sinema ve dizi oyuncusu Halil İbrahim Kalaycıoğlu'da katıldı.

 

Yrd. Doç. Dr. Ülkü Kara Düzgün'ün moderatörlüğünde gerçekleşen panele yönetmen Hakan Şahin, yönetmen İsmail Güneş ve "Bordo Bereliler 2: Afrin" filminin oyuncularından Halil İbrahim Kalaycıoğlu ile birlikte katılan Ali Ertem, konuşmasında; "Oyuncu ve yapımcı olmak dışında kendi hayatımızda farklı işlerimiz var. Ancak vatan sevgisi bizim için o kadar değerli ki, gişe kaygısı olmadan bu filmi çekmemizin tek bir nedeni vardı; o da TSK'nın gururunu her Türk gencinin kalbine işleyebilmek." diye konuştu.

Öğrencilerin ve oyuncuların yoğun katılım gösterdiği panelde; yeni bir gelecek inşa ederken Türk sinemasına tarihi bir görev düştüğünü belirten Giresun Üniversitesi Teknik Bilimler MYO Müdürü Doç. Dr. Aysun Türkmen, ''Gençlerimizin zihinlerini emperyalizmin etkisinden kurtarmak ve özümüze yönelmek, askerimizin cephede verdiği bu kutlu mücadeleyi taçlandıracaktır. Bu bakımdan Türk sinemasının yeni kahramanlar yaratmaya da ihtiyacı yoktur. Binlerce yıldır, varlık mücadelesi içinde vurula vurula, kırıla kırıla, eksile eksile bugünlere gelmiş, tarifsiz acılar çekerek, hesapsız bedeller ödeyerek bu toprakları yurt tutmuş bir milletin evlatlarıyız.Senaristlerimizin kahraman yaratmak gibi bir zorlukları yok; tarihimiz insanlığın gördüğü en büyük kahramanlara sahiptir'' ifadelerini kullandı.

Daha sonra söz alan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Cin konuşmasına, programa katılmak üzere şehir dışından gelen misafirlere teşekkür ederek başladı. Türklerin tarih boyunca bir çok devlet kurduğunu, savaşlar kazanıp-kaybettiğini fakat  hiç bir zaman vatansız kalmadığını belirten Mustafa Cin, vatan kelimesinin Türkler için kutsal bir anlam taşıdığının altını çizerek, vatana verilen değerin ölçütlerinden birinin de kişinin yaptığı işi en iyi şekilde ve hakkaniyetle yapması olduğunu söyledi. Medyanın insanlar üzerinde büyük etkiye sahip olduğunu belirten Prof. Dr. Mustafa Cin, özellikle son dönemlerde medyanın vatan sevgisini geniş kitlelere ulaştırarak insanların duygularına hitap ettiğini ve bu nedenle kendilerine teşekkürü bir borç bildiğini söyledi.

SİNEMA TARİHİNDE BİR İLK

 Filmin yapımcısı ve oyuncusu Ali Ertem, film çekiminde kullanılan silahların yüzde yüz yerli silahlar olduğuna ve bu çalışmanın Türk sineması tarihinde bir ilk olduğuna değindi.

2 gün boyunca süren panelde aynı zamanda ''Vatan Sevgisi'' konulu filmler gösterildi. Panele katılım sağlayan tüm ekibe plaket takdim edildi. Katılımcılar, Giresun Üniversitesi Teknik Bilimler MYO Müdürü Doç. Dr. Aysun Türkmen, okul yönetimi ve Radyo Televizyon Teknolojisi Programı'na böyle anlamlı bir çalışmaya imza attıkları için teşekkür ederek, panelin örnek bir çalışma olduğunun altını çizdi.

2018/03/5068807.jpg
2018/03/47852.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sokağa çıkma izninde Başkentli çocuklara sürpriz hediye
Sokağa çıkma izninde Başkentli çocuklara sürpriz hediye
Başkent'te polis uygulama noktasına araç daldı
Başkent'te polis uygulama noktasına araç daldı