Gökçek Çifti 15 Temmuz Şehitleri Yakınlarıyla Bir Araya Geldi

Gökçek Çifti 15 Temmuz Şehitleri Yakınlarıyla Bir Araya Geldi

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, FETÖ (Fethullahçı Terör Örgütü) mensuplarının 15 Temmuz’daki darbe girişimi sırasında şehit olanların yakınlarıyla bir araya geldi. Gökçek, "Onların sayesinde şu salonda oturuyoruz. Bu memleketi kurtaran onlar” dedi.

23 Kasım 2016 - 09:23 - Güncelleme: 23 Kasım 2016 - 09:23

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, FETÖ (Fethullahçı Terör Örgütü) mensuplarının 15 Temmuz’daki darbe girişimi sırasında şehit olanların yakınlarıyla bir araya geldi. Gökçek, "Onların sayesinde şu salonda oturuyoruz. Bu memleketi kurtaran onlar” dedi.

ATO Congresium'da Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen “15 Temmuz Şehit Aileleri Buluşması”na, başta Ankara olmak üzere çeşitli illerden gelen 104 şehidin 600 yakını ile Gökçek ve eşi Nevin Gökçek, Ankara Valisi Ercan Topaca, Emniyet Genel Müdürü Selami Altınok, Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı Başkanı Lokman Aylar, Büyükşehir Belediyesi bürokratları, Büyükşehir Belediye Meclisi üyeleri ve davetliler katıldı.

Şehitler anısına saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan davet, Beştepe Millet Camii İmam Hatibi Mehmet Bilir’in Kur’an-ı Kerim tilavetiyle devam etti.

Gökçek, şehit yakınlarına, “Kahraman şehitlerimizin değerli yakınları” diye seslenerek başladığı konuşmasında, “15 Temmuz’u hep beraber yaşadık. Sadece Ankara’mızda 155 şehit verdik. Onların sayesinde şu salonda oturuyoruz. Bu memleketi kurtaran onlar. İnşallah cennette sizlerin şefaatçisi olacaklar, buna iman ediyoruz” dedi.

Şehit ailelerini evlerinde ziyaret ettiğini ve çok duygusal tablolarla karşılaştığını belirten Gökçek, “Bazı şehit yakınlarına gittim, bazınıza gidemedim. Gittiğim yerlerde çok güzel tablolar gördüm. Öyle ki, eşi şehit olduğu için, oğlu şehit olduğu için iftihar ediyor. Böyle ailelere rastladım. ‘Bu ne kadar güzel bir iman’ dedim. Allah hepinizden razı olsun. Sizlerin hakkını, kesinlikle ve kesinlikle ödeyemeyiz” diye konuştu.

 

-“ANKARA'DA 155 AİLEYE KONUTLARI TESLİM EDİLDİ”

Konuşmasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın selamlarını ileten ve ilerleyen aylarda kendisinin de katılımıyla şehit yakınlarına bir davet daha düzenleyecekleri müjdesini veren Gökçek, şunları söyledi:

“Eğer devlet olarak sizlere karşı eksiklerimiz, kusurlarımız varsa, lütfen affedin. Elimizden geldiği kadar da sorunları çözmeye çalışacağız. Şehit ailelerimize görevimizi yerine getirmek maksadıyla, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla bir takım hususlar teker teker yerine getirildi. Ankara'da 155 aileye konutları teslim edildi veya muameleleri devam ediyor. 155'inin yeri belli. Bunlar doğrudan doğruya Kuzey Yıldızı'ndaki konutları aldılar. Kuraları çekildi, kendilerine yerleri genellikle teslim edildi. Şehit ailelerimizin birinci dereceden ikişer  yakını, Aile Bakanlığı vasıtasıyla değişik bakanlıklarda işe yerleştirildi, yerleştirilmeye devam ediliyor. Bunlardan noksanlıklar olursa, notlarını alacağım. İnşallah bizzat ilgileneceğim. Ailelerden belirli bir kısmı tazminatlarını aldı. Bazılarının maaşları bağlandı, bazılarının da evrakı tamamlama noktasında. Biz inşallah sadece ve sadece bunlarla bu işi kenara bırakmayacağız. Şehitlerin emaneti olduğunuz sürece, bizler de görevde bulunduğumuz sürece, sizlere destek ve yardımcı olmaya devam edeceğiz.”

 

-VALİ TOPACA: “15 TEMMUZ, BÜYÜK BİR TRAVMAYDI”         

Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı Başkanı Lokman Aylar ise Gökçek’e, başta darbe girişimi sırasında halkı meydanlara çağırarak verdiği mücadeleden ve gösterdiği demokrasi kahramanlığından dolayı teşekkür etti.

Ankara Valisi Topaca da 15 Temmuz darbe girişimi yaşandığı sırada Hatay’da görev yaptığını hatırlatarak, “15 Temmuz, milletimiz, devletimiz için demokrasimiz için büyük bir travmaydı. Hep birlikte yaşadığımız büyük bir ihanet girişimiydi. Bunu en yoğun hisseden illerimizin başında Başkentimiz gelmektedir. Hatay’da da ciddi mücadeleler oldu. Ama en büyük mücadele, en çok kaybımız, şehidimiz, Başkent’te oldu. Bu vesileyle şehit yakınlarına bir kez daha Cenab-ı Hak'tan sabır diliyoruz” diye konuştu

Konuşmaların ardından, Akademisyen, İlâhiyatçı Nihat Hatipoğlu, dua etti. 15 Temmuz şehitleriyle ilgili yazılan şiirlerin okunduğu ve ney dinletisinin gerçekleştiği davette, Gökçek ve eşi Nevin Gökçek, şehit yakınlarının masalarını tek tek ziyaret ederek, şehit yakınlarıyla sohbet edip, onların şehitlerle ilgili anılarını dinleyip, dilek ve taleplerini aldılar.

Gökçek ve eşi Nevin Gökçek, uzun uzun sohbet ettikleri ve cep telefonlarıyla çekilen görüntüleri izledikleri şehit yakınlarını dinlerken, duygusal anlar yaşadılar. Nevin Gökçek, şehit yakınlarını dinlerken sık sık gözyaşlarını tutamadı.

Masaları ziyaretleri sırasında ailelerin yoğun ilgisiyle karşılaşan Gökçek ve Nevin Gökçek, her aileyle ayrı ayrı hatıra fotoğrafı çektirdiler.

Gökçek çifti,  Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde, Genelkurmay önünde, Gölbaşı’nda veya Ankara’nın dört bir yanında kahramanlık destanı yazan yakınlarını kaybeden ailelerle tek tek ilgilenirken, davete katılan çocuklar, ortamın duygusallığından fazla etkilenmemeleri için salonun dışındaki başka bir odada animatörlerce eğlendirildi. Çocuklar top, bebek, araba ve tenis raketlerinden oluşan sürpriz hediyelerle sevindirildi.

 

-ŞEHİT YAKINLARI, DUYGUSAL ANLAR YAŞADI

“15 Temmuz Şehit Aileleri Buluşması”na özel basılan davetiyelerde şehitlerinin fotoğraflarını gören şehit yakınları duygusal anlar yaşarken, günün hatırası olarak davetiyeleri saklayacaklarını dile getirdiler.

Büyükşehir bürokratları ve Büyükşehir Meclis üyelerinin, her bir şehit yakını ailenin yer aldığı masalarda, istek ve taleplerini dinleyip, Başkan Gökçek’e iletmek üzere not aldığı davette, 15 Temmuz şehitleriyle ilgili slaytlar sinevizyona yansıtılırken, Neyzen Hakan Öztürk’ün ney, Grup Tillo’nun ilahi dinletisiyle gece sona erdi. .

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Başkentte belediye otobüsü yön levhasına çarptı
Başkentte belediye otobüsü yön levhasına çarptı
Kamu çalışanları için idari izin esasları belli oldu
Kamu çalışanları için idari izin esasları belli oldu