Dünya Patara için alarma geçti, Türkiye nerede?

Antalya'nın Kaş ilçesine bağlı Patara Antik Kenti’nin Türkiye için önemini anlatan Çankaya Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi, Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Tunçer, “Patara Yılı ilanı Uluslararası tanıtım açısından çok önemli ancak, Patara, Side Antik Kenti gibi yok olmamalı, turizm merkezine dönüşmemeli. Burada planlı ve bilimsel bir çalışmaya ihtiyaç var” dedi.

GÜNDEM 23.09.2020, 14:13 23.09.2020, 14:17
Dünya Patara için alarma geçti, Türkiye nerede?

Binlerce yıllık geçmişe, medeniyet ve kültüre ev sahipliği yapan Patara Antik Kenti’nin korunması konusuyla ilgili harekete geçen Çankaya Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi, Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Tunçer, “Patara için makro ve mikro ölçekte yapılması gereken birçok şey var. Burası bir hazine niteliğinde ve mutlaka korunmalı” dedi.

‘PATARA’YA ÖZEL ÇEVRE KORUMA BÖLGESİ YÖNETİM PLANI GEREK’

Orta Tunç ve Demir Çağı'ndan sonra yüzyıllarca Likya Birliği’nin başkenti olan, Helen ve Roma dönemine nihayetinde Türk egemenliğine ulaşan bir serüvenin toprağı olan Patara, yüzyıllar öncesinin her medeniyetin mirasını gururla taşıyor. Bu tarihi yer ile ilgili makro ölçekte yapılacakları anlatan Prof. Dr. Tunçer, “Makro ölçekte yapılması gerekenlerden en önemlisi, özel çevre koruma bölgesi çevresinde yapılması gereken yani 197 kilometrekarelik alanda yapılması gereken, 20 yıl önceki Özel Çevre Koruma Bölgesi Yönetim Planı’nın güncellenmesidir. Bu plan güncel sorunlara ve gelişmelere bağlı olarak acilen yapılabilir. Her türlü belge ilgili kurum ve kuruluşlarda ve bizde var bu çok da kolay olur. Bir ekip kurulabilir. Bu ekipte arkeoloji danışmanları, biyologlar, çevre mühendisleri, mimari restorasyon uzmanları, Patara kazı başkanı ve yerel uzmanlardan yararlanarak, ortaklaşa bir çalışma yapılabilir” diye konuştu.

Mikro ölçekte yapılabileceklere de dikkat çeken Prof. Dr.Tunçer, “Gelemiş Köyündeki yapılaşmalara dur denilmesi, köyün III. Derece arkeolojik sit alanlarının, Patara birinci, ikinci ve üçüncü derece sit alanlarının koruma amaçlı planlarının yapılması gerek. Önce makro plan hayata geçirilmeli ve sonra da koruma amaçlı mikro planlara geçilmeli. Mikro ölçekte yapılabilecek birçok konu ele alınabilir. Mesela; Patara giriş kapısı yeniden ele alınabilir, yürüyüş, bisiklet yolu ulaşım sistemlerinin düzenlenmesi, çeşitli anıtlara yönelik tabelalar konulmuş bunlar daha bütüncül olarak ele alınabilir” ifadelerine yer verdi.

‘PATARA İÇİN ULUSLARARASI YARIŞMA’

Patara için yarışmalar düzenlenebileceğinin altını çizen Prof. Dr. Tunçer, “Bazı bölgeler ise küçük ölçekte yarışmaya çıkarılıp, Patara yılı nedeniyle uluslararası yarışmalarla zenginleştirebilir. Uluslararası birçok jüri bir araya getirilerek Patara için fikirler, görüşler geliştirilebilir. Yarışmalar bu tarz meslekler için de önemli yer tutar” dedi.

‘PATARA YILI’

Patara yılı ilan edilmesinin bölge için çok değerli ve önemli olduğunu da hatırlatan Prof. Dr. Tunçer, “Tabii ki Patara’nın bilinirliğinde, uluslararası tanınırlığında etkisi oldu. Cumhurbaşkanımızın bunu açıklaması ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın da burada bazı konulara ve kazılara destek vermesi, uzun yıllardır Patara’yı ortaya çıkaran Kazı Başkanı Prof. Dr. Havva İşkan Işık ve Prof. Dr. Fahri Işık’ın büyük çabaları ile buranın tanıtılması çok etkili oldu” diye konuştu.

Haberin detayına yukarıda Youtube'da yer alan zoom görüşmesinden ulaşabilirsiniz. 

https://www.youtube.com/watch?v=xH6KAJqLuH0

Gonca ÖZTÜRK 

 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner3
banner4
15°
hafif yağmur
Namaz Vakti 31 Ekim 2020
İmsak 05:44
Güneş 07:08
Öğle 12:37
İkindi 15:29
Akşam 17:56
Yatsı 19:15
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P