ANASAYFA Gündem 21 Haziran en uzun gün mü, Yaz Gündönümü ne zaman?

21 Haziran en uzun gün mü, Yaz Gündönümü ne zaman?

21 Haziran yaz gündönümü ile ilgili detaylar araştırılmaya başlandı. Bununla birlikte 21 Haziran tarihinin en uzun gün olup olmadığı da sorgulanıyor.
yazar
Azra KOÇAK
EDİTÖR
21 Haziran en uzun gün mü, Yaz Gündönümü ne zaman?

21 Haziran en uzun gün mü, Yaz Gündönümü ne zaman? - Sosyal medyada yer alan 21 Haziran Yaz Gündönümü paylaşımları vatandaşların gündeminde yer edindi. 21 Haziran yaz gündönümü ile ilgili bilgiler araştırılmaya başlanırken aynı zamanda ''21 Haziran en uzun gün mü, yaz gündönümü ne demek, ne zaman?'' gibi sorulara da yanıt aranıyor.

21-haziran-en-uzun-gun-mu-yaz-gundonumu-ne-zaman-001.jpg

Yılda iki kez tekrarlanan Güneş'in yarımkürelerde en büyük açılarla düştüğü günler olarak bilinen gündönümlerinde bulunulan yarımküreye göre gündüzler ve geceler uzamaya ve kısalmaya başlıyor. Bu durumda merak edilen bir soru da ''21 Haziran Yaz gündönümünde neler olur?'' oldu.

GÜNDÖNÜMÜ NEDİR?

Yıl içerisinde iki kez gerçekleşen Gündönümü, 21 Haziran tarihinde Kuzey Yarım Küre'de yaz başlangıcı olurken Güney Yarım Küre'de Kış başlangıcı olarak kabul edilmektedir. Kuzey Yarım Kürede en uzun gündüz, Güney Yarım Kürede ise en uzun gece ve en kısa gündüz yaşanır.

YAZ GÜN DÖNÜMÜNDE NEDİR?

En uzun gün Kuzey yarımküre ve güney yarımküreyi de etkilemektedir. Güney Yarımkürede kış başlarken en uzun gece en kısa gündüz yaşanmaktadır.

21-haziran-en-uzun-gun-mu-yaz-gundonumu-ne-zaman.jpg

EN UZUN GÜN BUGÜN MÜ?

21 Haziran'da en uzun gece Sinop'ta yaşanırken, 21 Aralık'ta Hatay'da en uzun gündüz yaşanmaktadır.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Borsa yeni güne yükseliş ile başladı! Borsa İstanbul'da BİST 100 endeksi

Borsa yeni güne yükseliş ile başladı! Borsa İstanbul'da BİST 100 endeksi