ANASAYFA Gündem Arefe günü neler yapılır? Arefe günü yapılması gereken dualar ve ibadetler!

Arefe günü neler yapılır? Arefe günü yapılması gereken dualar ve ibadetler!

Arefe günü ibadet yaparak geçirmek isteyen vatandaşlar Arefe günün faziletlerini araştırmaya devam ediyor. Peki Arefe günü neler yapılır? Arefe günü yapılması gereken dualar ve ibadetler...
Arefe günü neler yapılır? Arefe günü yapılması gereken dualar ve ibadetler!

İslam alemi için oldukça mübarek olan Kurban Bayramı'na saatler kala bayramın bir gün öncesinde idrak edilen Arefe gününde yapılması gerekenler kullanıcılar tarafından araştırılıyor.

Arefe gününü ibadetlerle değerlendirmek isteyen vatandaşlar bugün yapılacak ibadetleri, duaları heyecanla araştırıyor. Peki Peygamber Efendimiz HZ. Muhammed (S.A.V.) tarafından "Arefe gününden daha faziletli hiçbir gün yoktur" denilen günde neler yapılmalı hangi dualar okunmalı? İşte detaylar...

İslam alemi adına en kıymetli günlerden birisi olan Arefe günü ibadet ve affedilme günleridir. Böyle günlerde yapılan ibadetler de oldukça kıymetlidir. Hatta Peygamber Efendimiz de böyle günlerin ibadet yapılarak değerlendirilmesini buyurmuştur.

Duanın faziletlisi, arefe günü yapılanıdır." (Beyheki)
"Allah Teala, arefe günü kullarına nazar eder. Zerre kadar imanı olanı affeder."

Allah Teala bazı geceler duaların reddedilmeyeceğini Peygamber Efendimize (sav) bildirmiştir. Rahmet kapılarının açıldığı dört mübarek gece şunlardır:

  • Fıtr (Ramazan) Bayramı gecesi,
  • Kurban Bayramı gecesi,
  • Terviye gecesi (Zilhicce ayının 8. gecesi),
  • Arefe gecesi, (Isfehani)

Arefe gününü ve gecesini ibadetle geçirmek çok faziletlidir. Arefe günü günahlardan uzak kalanın da bağışlanacağı Resulullah (sav) tarafından müjdelenmiştir.

"Arefe günü Resulullahın (sav) yanında bulunan bir genç, kadınları düşünüyor ve onlara bakıyordu. Resulullah (sav) eliyle birkaç defa gencin yüzünü kadınlardan çevirdi. Genç yine onları düşünmeye başladı. Resulullah (sav):

- Kardeşimin oğlu, bugün öyle bir gündür ki, bugünde herkesin kulağına, gözüne ve diline sahip olursa günahları bağışlanır, buyurdu." (Müsned)


Arefe Günü Yapılması Tavsiye Edilenler:

  • Arefe gününün sabah namazının farzından sonra teşrik tekbirleri getirilmeye başlanmalıdır.
  • Arefe günü oruç tutulmalıdır.
  • Arefe gününe hürmet edilmeli, günaha girmemeye dikkat edilmelidir.
  • Arefe günü çok dua ve istiğfar edilmelidir.
  • Arefe günü 1000 âdet İhlas-ı şerif okunması iyi olur.

AREFE GÜNÜ HANGİ DUALAR OKUNUR?

Resul-i Ekrem Efendimiz Arife gecesinde şu duayı okuyana Cenab-ı Hak istediğini vereceğini buyurmuştur.

"Sübhanellezi fi's-semavati arşuhu. Sübhanellezi fi'n-nari sultanühu. Sübhanellezi fi'l-kuburi kadauhu. Sübhanellezi fi'l-hevai ruhuhu. Sübhanellezi raa's-semae bigayri amedin. Sübhanellezi vadaa'l-arda. Sübhanellezi la melcee illa ileyhi."

İmam-ı Tirmizi, Resul-i Ekrem Efendimiz'in, "Duanın hayırlısı arife günü yapılan duadır," buyurarak Peygamberlerin arife günü duasını şöyle okuduğunu haber verir:

"Lâ ilahe illallahü hüve lehü'l-hamdü ve hüve ala küli şey'in kadir."
Buhari'de geçen bir hadisten öğrendiğimize göre arife günü şu duayı okuyan, şeytanın tasallutundan kurtulur, kendini muhafaza altına almış olur.

"Allahümme'c'al fi kalbi nuran ve fi basari nuran. Allahümme'şrah li sadri ve yessir li emri..."

"Allah'ım, kalbimi, gözümü, gönlümü nurlu kıl. Allah'ım, kalbime genişlik, işlerime kolaylık ver.

AREFE GÜNÜ ORUÇ TUTULUR MU?

Ayrıca bugün yapılacak en önemli ibadetlerden bir tanesini de oruç tutmaktır. Zilhicce'nin dokuzuncu gününe denk gelen Arife günüde oruç tutmanın da önemli bir yeri vardır. Hatta Peygamber Efendimiz bu günü oruçlu geçirmeye ilişkin "Arefe günü tutulan orucun geçmiş ve gelecek birer yıllık günahları bağışlayacağı Allah'tan umulur." (Müslüm-Sıyam 196-197) buyurmuştur. Arefe günü tutulan oruçlar son derece kıymetlidir bu nedenle bugün oruç tutarak değerlendirilmesi de buyurulmuştur.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Ankara Atlantis'e nasıl gidilir? Atlantis'te ne gibi aktiviteler bulunuyor?

Ankara Atlantis'e nasıl gidilir? Atlantis'te ne gibi aktiviteler bulunuyor?