ANASAYFA Gündem Aylık 20 bin liraya çoban bulunamıyor! Hakkari'den İran'a çoban transferi!

Aylık 20 bin liraya çoban bulunamıyor! Hakkari'den İran'a çoban transferi!

Türkiye'de aylık 20 bin liraya çoban bulunamayınca Hakkari'den İran'a transfer gerçekleştirildi.
Aylık 20 bin liraya çoban bulunamıyor! Hakkari'den İran'a çoban transferi!

Son zamanlarda en büyük sıkıntı tarım ve meralarda çalışacak çoban bulunamaması. Aylık 20 bin liraya çalışacak çoban bulamayan mera sahipleri İran'dan Hakkari'ye çoban getirmeye başladı.

Bu durumun sıkıntılı olduğunu ifade eden uzmanlar gençlerin tarıma yönlendirilmesi gerektiğinin altını çizdi. Özellikle kimi Doğu illerinde Afganistan ve Pakistan uyruklu kişilerin Türkiye'de çobanlık yaptığı da yine ifade edilen bilgiler arasında yer alıyor.

Bu konuya da değinen uzman isimler bunun ciddi bir sıkıntı olduğunu tarım ve meralarda yabancı uyruklu kişilerin olmasının sıkıntı yaratacağını ifade etti.

Ayda 40 bin TL'ye yaylada çoban yok - Son Dakika Haberler Milliyet

ÇOBAN SIKINTISI ARTIYOR!

Çoban sıkıntısının üstesinden gelmek için kesinlikle gençlerin tarıma yönlendirilmesi gerektiğinin bir kere daha altını çizen uzman isimler yabancı çobanlar yerine böylece yerli çobanların tercih edileceğini ifade etti.

En son İran'dan Hakkari'ye çoban transferi gerçekleştirildiğini de ifade eden Uzmanlar bunun ciddi bir sıkıntı olduğunu ve ilerleyen zamanlarda bu sıkıntının artacağını dile getiriyor.

Anadolu'da Afganlardan sonra İranlı çoban dönemi - Son dakika ekonomi haberleri – Sözcü

Daha çok Pakistan ve Afganistan uyruklu kişilerin Türkiye'de çobanlık yaptığı da ifade ediliyor. Bunun ile birlikte gelecek nesillere tarım ve mera alanında derslerin verilmesi gerektiği de söyleniyor.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Ankara Çankaya Belediyesi Antika Pazarları nerede, hangi günler kuruluyor?

Ankara Çankaya Belediyesi Antika Pazarları nerede, hangi günler kuruluyor?