Bu mekan hem Müslümcülerin ortak buluşma noktası hem de Müslüm Baba Üniversitesi

İstanbul'un Çamlıca semtinde bulunan Müslüm Baba Çay Evi, Müslümcülerin ortak buluşma noktası. Küçücük bir mekana dünyaları sığdıran Müslümcülere göre burası hayatı anlamak için kurulan bir Müslüm Baba Üniversitesi. Bu küçücük mekana İstanbul'un, hatta Türkiye'nin dört bir yanından Müslümcüler geliyor. Buradaki her çalışanın ise bir 'Müslümcülük' anlayışı var. Mekanın sahibi de Müslüm Gürses'in birebir aynısı denilecek kadar Müslüm Baba'ya benziyor.

GÜNDEM 13.06.2021, 14:29 13.06.2021, 15:57 Ezgi Kılıç
Bu mekan hem Müslümcülerin ortak buluşma noktası hem de Müslüm Baba Üniversitesi

İstanbul'un Çamlıca semtinde bulunan Müslüm Baba Çay Evi, Müslümcülerin buluşma noktası. Küçücük bir mekana dünyaları sığdıran Müslümcülere göre burası hayatı anlamak için kurulan bir Müslüm Baba Üniversitesi...Bu küçücük mekan İstanbul'un, hatta Türkiye'nin dört bir yanından gelen Müslümcülerin ortak buluşma noktası. 

Burası, 60 metrekarelik bir mekan ama içinde Müslüm Gürses'e dair her şey var. Hatta sahibi bile Müslüm Gürses'e o kadar benziyor ki çay ocağı sahibi Yılmaz Tunç'un, semtte adı Müslüm Baba'ya çıkmış.

Yılmaz Tunç'un, dört bir yanı 'Baba'nın posterleriyle dolup taşan, 7/24 onun şarkılarının çaldığı çay evinin Logosunda Gürses fotoğrafıyla, bu yazı yer alıyor. İstanbul'daki, bu küçücük mekan  Türkiye'nin dört bir yanından gelen Müslümcülerin buluşma noktası. Yılmaz Tunç'un dört sene önce açtığı bu mekan isim hakkını ise bizzat Muhterem Anne diye hitap ettiği Muhterem Nur'dan alıyor

MEKANIN SAHİBİ İSE O ANI BU SÖZLERLE ANLATIYOR

 "Baba'nın ölüm yıldönümlerinde her zaman kabirdeyizdir. O ziyaretlerden birinde sordum Muhterem Anne'ye. 'Alt tarafı bir çay ocağı, aç evladım' dedi. Gönülden bir rıza, bir sözdü bu. O zaman açtık."

"BABA'NIN GÜLHANE KONSERİNE GİTTİM O GÜN MÜSLÜMCÜ OLDUM"

Mekanın sahibi Tunç, aslen Sivaslı fakat 1985'ten beri İstabul'da yaşıyor. Tunç, İstanbul'a geldiği yılları ise bu sözlerle anlatıyor: "İstanbul'a bir geldim. Her yerde Müslüm Gürses çalıyor. Topkapı, Kumkapı, Beyazıt... El arabalarında kaset satarlardı, her arabada Müslüm Baba posterleri, kasetleri. Bangır bangır çalıyor kasetleri. 1986'da da bir afiş gördüm. Konser afişi... Baba'nın Gülhane konseri. Gittim. Hayatımda öyle bir izdiham görmemiştim. Bırakın sahne yakınına gitmeyi Gülhane Parkı'nda, hatta dışında yer kalmamıştı. Böyle bir aşk, böyle bir sevgi görmemiştim hiçbir yerde. O gün Müslümcü oldum. Çok etkilendim. Bu bir müzik değildi sadece. Aynı duyguyu hissedenlerin, hayatta ezilenlerin yoluydu, yolculuğuydu. Ben hamal çocuğuyum. Kendim de işportacılıktan temizlik işçiliğine her şeyi yaptım bu hayatta, ezilmişlikten geliyorum. Müslüm Baba bizi buradan yakaladı. Çok iyi biliyorum ki kendisi de gariban dostudur. Ruhu garibandır.Sırtındaki paltosunu çıkartıp bankta yatan insanlara verdiğini biliriz. Dört sene önce de burayı açtım işte. Sağolsunlar her semtten geliyor arkadaşlar. Burası bir kaynaşma, kendi ruh kardeşlerimizle buluşma yeri oldu."

BU MEKANDA MÜSLÜMCÜLERİN ÇAVUŞU DA VAR

Mekanın müdavimlerinden İdris Çavuş, nam-ı diğer Müslümcülerin Çavuşu ise yıllardır sosyal medya için Müslüm Gürses klipleri hazırlıyor. 

Fotoğraflar ve videolar eşliğinde yayınladığı klipler milyonlarca izlenme kazanıyor. İşte, İdris Çavuş'un gözünden çay evi ve Müslüm Baba: "Bu çay evi çok küçüktür uzaktan bakıldığında ama içerideki dünya, içindeki kalpler büyüktür" diyor ve ekliyor: "Mekanın sahibi Yılmaz Abi'yle Baba'nın kabrinden tanışıyoruz. Açıldığı günden beri haftada en az dört-beş gün uğrarım buraya. Bizi biz yapan şarkıları dinleriz, sohbet ederiz. Kendi benzerlerimizle tanışırız. Bizi buluşturan tabii ki önce Müslüm Gürses aşkı ama sonrasında temiz kalp. Müslüm Baba gerçek Müslümcülere saflığı, temizliği, garibanı koruyup kollamayı öğütlemiştir. Biz böyle yaşamayı vasiyet sayıyoruz... Onun vasiyetini yerine getirmek isteyenlerin buluşma yeri burası."

"MÜSLÜM GÜRSES'İ DİNLERKEN BÜTÜN HAYATINIZI ELE ALIRSINIZ"

Mekanın bir diğer müdavimi de Çetin Ergün. Ergün, yıllar önce Siirt'ten çalışmak için İstanbul'a gelmiş o da açıldığı ilk günden itibaren mekana uğrayanlardan. Ergün'ün Müslümcük anlayışı ise: "Müslüm Gürses dinlerken bütün hayatınızı ele alırsınız. Ailenizi, sevdiklerinizi, kazandıklarınızı, kaybettiklerinizi... Baba size bir özet çıkarttırır. Dertlenirsiniz ama Baba size yine cankurtaran simidi atar, 'Derdinde yalnız değilsin' der. Bu bir terapidir aslında. 'Hangimiz sevmedik çılgınlar gibi' dediğinde, 'Oh be yalnız değilim işte, benim gibi binlercesi var' dersiniz. Baba hep ders verir, öğüt verir." ifadelerinin ardından Ergün, Müslüm Baba Çay Evi'nde olmak günlük hayatın zorluklarından, gerçeklerinden kısa bir müsaade isteyip kendi ruhunu dinlemek. Öyle diyor ve ekliyor: "Ruhdaş diye bir şey vardır. Senin ruhuna benzeyen diğer ruhlarla birlikte olunca huzur buluyor insan. Biz burada seçmece bir ekibiz. Hep birlikte her sene Baba'nın kabrinde Kuran okuturuz. Çiçeklerini yenileriz. Her hafta en az bir gün o kabirdeyizdir. Babayı yaşar, yaşatırız. Bu mekan da bizi buluşturuyor, yaşatıyor. Sadece bizi değil Müslümcülüğü de yaşatıyor."

"BURADA MUHTEREM NUR'A MEVLİT OKUTTUK"
Mekanın sahibi Tunç, "İnanır mısınız burayı sosyal medyada görüp Fransa'dan, Almanya'dan gelen Müslümcü kardeşlerimiz oldu. Birer çayımızı içtiler. Ben hayatımı adadım Müslüm Gürses'e. Onun her sözünü, her şarkısını ödev belledim. Burası sadece gelip insanların müzik dinlediği bir yer değil. Gerçek Müslümcülük garibin halinden anlamaktır. Biz burada dayanışma içindeyiz. Aramızda el verdiğince para toplarız. İhtiyacı olan arkadaşlarımıza yardım ederiz. İş bulmaya çalışırız. Ramazan'da Kadir Gecesi dağıtmak üzere bu yakında herkes kendi mahallesinde yetim çocuklarımızı araştırıyor. Onları giydireceğiz topladığımız paralarla. Her sene Baba'nın kabrinde mevlit okutturuyoruz. Muhterem Anne'nin ölüm yıldönümünde de burada mevlit okuttuk. Buraya gelen herkes Müslüm Baba'yı kendi öz babası gibi görür. Bunu ne hayranlıkla açıklayabilirsiniz ne de başka bir şeyle. Bu böyledir... Nedeni, nasılını açıklamak zordur. Anlatılmaz yaşanır. Ama şunu söyleyebilirim: Müslümcü hayatta erdemi, çayda demi sever."

BİZİ GAYRİ MÜSLÜMCÜLERLE KARIŞTIRMAYIN!
Bir diğer müdavim ise Arif  Yavuz. Yavuz'un Müslümcülük anlayışı ise: "48 yaşındayım, 35 senedir gururla Baba'yı dinliyorum. Baba bizim için bir şarkıcı, bir müzisyenden çok ötelerdedir. Bir hayat biçimidir. İçimizin dışarı yansımasıdır. Bizim söyleyeceğimizi bizim yerimize o söyler. Ben bu aşkı üçe ayırıyorum. Bir Müslümcüler. Normal müzik olarak onu sevenler. İki harbi Müslümcüler. Bunlar bizim gibi bunu bir hayat yolu olarak seçen ve yaşayanlardır. Bir de gayri Müslümcüler var ki onlar sonradan olanlardır. Baba pop söylemeye başladıktan sonra bizi geçmişte aşağılayan, Baba'yı hor gören bir kitle de onu sahiplenmeye, ondaki cevheri görmeye başladı. Bunlar onlardır. Hele bir de Müslüm filminden sonra onu sahiplenen bir kitle var ki, onlar da bir önce söylediğimden daha da zayıf. Yarın unuturlar her şeyi. İşte Müslüm Baba Çay Evi harbi Müslümcülerin mekanıdır. Burası Çamlıca ama buraya İstanbul'un her semtinden hatta şehir dışından bile gelen var."

"BABA KAPICISINA BAĞLAMA ÇALARDI,BU MEKAN  MÜSLÜM BABA'YI EN İYİ ANLAYANLARIN BULUŞTUĞU YER "

Müslüm Gürses'in şöforunun oğlu da bu ekipte yer alanlardan. Gürses'in şöforünün oğlu Necati Celil Yaşar ise Müslüm Baba'yı bu sözlerle özetliyor: "Rahmetli babam Halit Avşar 28 yıl Gürses'in şoförlüğünü yaptı. 1986'dan 2011'e kadar hem şoförü hem korumasıydı. 35 yaşındayım. Benim çocukluğum Baba'yla geçti. Çok mütevazı bir insandı. Babamla birbirlerini çok severlerdi. Babamın kendi özel arabası vardı, Şahin. Bir gün iş dışında o arabaya binmiş... Çok lüks bir araba durmuş yanlarında. İçindekilerden biri 'Şu Müslüm Gürses değil mi?' demiş, yanındaki ki 'Yok ya, ne işi var Gürses'in Şahin'de' demiş. Baba da 'Şuraya bak Halit, benim ben olduğuma inanmıyorlar iyi mi' demiş. (Gülüyor) Öyle mütevazı bir insandı ki, para pul, şan, şöhret umurunda değildi. Vaktiyle oturduğu apartmanın kapısına gidip saz çaldığını, şarkı söylediğini bilirim. İnsan ayırmayan, koca yürekli bir insandı. Ve inanın bu mekan, Müslüm Baba'yı en iyi anlayanların buluştuğu yer. Burada nice derin dostluklar, bağlar kuruluyor. Ben yeni keşfettim burayı. Hatta Yılmaz Abi mekana Gürses'in babamla bir fotoğrafını asmış. Çok duygulandım..."

"BURASI MÜSLÜM BABA ÜNİVERSİTESİ BURADA İNSAN OLMAK ÜZERİNE DÜŞÜNÜYORUZ"
Müdavim Ergün tekrardan ekliyor:"Burada insanları bazen sohbette görürsünüz bazen susmuş, düşüncede. Baba'nın şarkıları öyledir. Dalar gidersiniz kendi içinize. Size sizi anlatır sanki. Ben pek çok Müslümcüye göre gencim. Eski Gülhane günlerini yaşamadım. Ama o ekolden devam ediyorum... O ruhtan devam ediyorum. Bizi insanların kendini dağıtmış, sorumsuz olarak görmeleri de üzüyor çoğu zaman. İsteyen herkes buraya uğrayıp bizimle konuşup tanışabilir. Müslümcü sorumluluk sahibidir. Hayata, doğaya değer verir. Ama adaletsizlik üzerine, insanın dünyadaki yolculuğu, yaşamın zorluğu üzerine düşünür. Bu da insanı insan kılan şey değil midir zaten! O yüzden burası bizim için hayatı anlamak için geldiğimiz bir Müslüm Baba Üniversitesi."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner3
banner4
17
açık
Namaz Vakti 24 Temmuz 2021
İmsak 03:46
Güneş 05:32
Öğle 13:00
İkindi 16:55
Akşam 20:18
Yatsı 21:57
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30