banner50

banner51

Cumhurbaşkanı Erdoğan müjdeleri tek tek açıkladı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kabine toplantısı sonrasında açıklamalar yaptı. Erdoğan, Cumartesi günü Rize-Artvin havalimanını açıyoruz. Dünyada 5 tane deniz üzerine kurulu havalimanı vardır, 2'si bizdedir. Bu açılış töreninde Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev kardeşim de bizimle olacak.

GÜNDEM 09.05.2022, 20:06 09.05.2022, 20:46 Ömer Yıldızcı
Cumhurbaşkanı Erdoğan müjdeleri tek tek açıkladı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Beştepe'de yapılan Kabine toplantısı 3 saatin ardından sona erdi. Kabine'de masada göçmen konusu, enflasyon ve iki aydan fazla süredir devam eden Rusya-Ukrayna savaşının görüşülmesi bekleniyordu. Kritik toplantının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan kameralar karşısına geçerek toplantıda alınan yeni kararları duyuruyor.

kabineasasasa

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

 • Türkiye rotasından sapmadan hedeflerine doğru ilerliyor. 2023 hedefleri ve 2053 vizyonuyla sembolleştirdiğimiz kendi yol haritamıza bağlı kalmayı başardık. İkinci Dünya Savaşı'nın ardından kurulan küresel yönetim ve güvenlik sistemi kökünden sarsılırken biz sahip olduğumuz tarihi birikimi siyasi, ekonomik ve askeri reformlarla canlandırdık.

 • Hiçbir iç ve dış hadisenin bizi bu hedeften uzaklaştırmasına izin vermiyoruz. Bu mücadelede ülke ve milletçe ödediğimiz bedelleri güvenli ve müreffeh geleceğimizin karşılığı olarak görüyoruz.

 • Ülkemizin önü yıllarca siyasi istikrarsızlıkla, suni ekonomik krizlerle, terör örgütleriyle, darbelerle, evrensel kavramların arkasına gizlenmiş sinsi projelerle kesilmişti. Bizim dönemimizde de benzer senaryolar sergilendi. Bir yandan demokrasi ve kalkınma reformlarımızı kararlılıkla hayata geçirirken diğer yandan da bu kirli oyunları bozduk.
 • Sokaklarımızı kana ve ateşe boğma gayretlerini dirayetli tavrımızla milletimizle birlikte akamete uğrattık. FETÖ ihanet çetesini canımızı ortaya koyarak milletimizle birlikte tepeledik. Sınırlarımıza dayanan tacizleri yaptığımız sınır ötesi harekatlarla milletimizle birlikte püskürttük. İnsanlığın yakın tarihte yaşadığı en büyük sağlık krizi olan koronavirüs salgınının üstesinden milletimizle hep beraber ele ele yok ettik.

"ALIM GÜCÜ YÜKSELECEK"

 • Hedeflerimize ulaşmamıza bir el uzatımı mesafe kaldığı bu kritik aşamada vatandaşlarımızın hayat pahalılığının yol açtığı sıkıntılar nedeniyle zor günler geçirdiğini biliyoruz. Alım gücündeki düşüşün farkındayız. Bir yandan enflasyonu dizginleyecek tedbirler alıyoruz. Yıl başında asgari ücretten işçi, memıur ve emekli maaşlarına kadar geniş bir alanda ciddi artışlar yaptık. Temmuzda yapılacak enflasyon farkı artışları ve diğer düzenlemelerle dar gelirlilerin alım gücünü biraz daha yükselteceğiz.

 • Sosyal desteklerin toplam tutarı 5.3 milyar liradır. Elektrik tüketim desteği için geçtiğimiz yıl yaklaşık 2.5 milyon haneye 2.5 milyar lirayı aşkın kaynak tahsis ettik. Doğalgaz tüketim desteği olarak da son 2 ayda 114 milyon lirayı aşkın bir kaynağı vatandaşlarımıza aktardık. Her iki desteğin de kapsamını genişletecek çalışmaları sürdürüyoruz.

 • Ekonomi programımızın merkezinde istihdamı korumak ve geliştirmek vardır. Yaptığımız yatırımların meyvelerini toplama vaktidir. Türkiye bugün ihracatı ithalatını geçen bir ülke haline gelmiştir. Ancak enerji fiyatlarında 10 kata varan artışlar ürün maliyetlerinde de ciddi artışlara yol açıyor. Bazı ürünlerdeki fiyat artışları izah edilemeyecek seviyelerdedir. Sırf açgözlülükten kaynaklanan fiyat artışları hukuk değil, ahlak meselesidir. Hal, perakendeyle ilgili çalışmalar bitmek üzeredir. Stokçuluk cezalarını da yeniden düzenliyoruz. Bu tür suçlara verilen cezaları caydırıcılık temelinde yükseltiyoruz.
 • Milli iradenin üstünlüğüne teslim olmayan kimsenin bu ülkede yetki ve sorumluluk sahibi olamayacağı gerçeğine inşallah 2023'te hep birlikte bir daha şahitlik edeceğiz.

"MÜJDELERİ AÇIKLIYORUM"

3 AYRI KONUT FİNANSMANI PROJESİ

Konut almak isteyen vatandaşlarımız ve konut yapan firmalarla ilgili ilk müjdemiz. 1 milyon 100 binin üzerindeki konutta vatandaşlarımızı uygun şartlarda ev sahibi yapmıştık. Son dönemde küresel ekonomide hammadde fiyatlarında görülen fahiş yükselişler ve tedarik sorunlarının yol açtığı sıkıntılar nedeniyle konut fiyatlarında çok büyük artışlar yaşandı. Vatandaşlarımızı özellikle konut sektöründeki bu arzi dalgalanmadan korumak amacıyla bir dizi tedbiri hayata geçirme kararı aldık. Konut finansmanı konusunda 3 ayrı paketi milletimizin hizmetine sunuyoruz. Birinci paketle tek konut sahibi olacak vatandaşımıza 2 milyon liraya kadar değere sahip birinci el satın almalar için on yıla kadar vadeli ve aylık yüzde 0,99 faizli konut kredisi sağlıyoruz.

 • İkinci paket birinci ve ikinci el konutları da kapsıyor. Konut değerinin en az yarısı 1 Nisan'dan önce açılmış döviz tevdiat hesaplarının bozdurulması veya fiziki altınların MB'ye satılarak karşılanması şartıyla alınacak konutlar bu paketten yararlanabilecek. Bu paket 10 yıla kadar vadeli ve aylık yüzde 0,89 faizli konut kredisi içeriyor. Bu paketin bir amacı da döviz ve altın varlıklarının TL'ye dönüşümün teşvik etmektir.

 • Üçüncü paketimiz inşaat sektörüne yönelik. Mayıs itibarıyla asgari yüzde 50'si satılmamış inşaat projelerinin 20 milyar liralık bir kaynak ayırdık. Bir yıl boyunca konut fiyatlarını internet sitelerinde duyurdukları fiyatta sabit tutma taahhüdü veren firmalarımız belli bir rakama kadar ve 36 ay vadeyle bu finansmandan yararlanabilecek.

 • Düşük gelir grubundaki vatandaşlarımızı ev sahibi yapmaya yönelik sosyal konut projeleri için TOKİ'ye 30 milyar liralık finans sağlayacağız. İstismarını önlemek için de bu yolla edinilen konutların 5 yıl süreyle satışına izin vermeyeceğiz.

 • Kentsel dönüşüm çalışmaları destek vereceğimiz bir diğer alandır. Ada düzeyinde sadece hak sahiplerine yönelik uygun maliyetli kredilerle kentsel dönüşüm projelerini hızlandıracağız.

 • Bir diğer projemiz yerli ve milli pasaport üretimidir. Ağustos itibarıyla vatandaşlarımıza verilmeye başlanacak yeni pasaportumuzun da hayırlı olmasını diliyorum.

 • Tarih ve medeniyet birlikteliğimizin olduğu coğrafyalardaki kardeşlerimizle çok yakın bağlarımızın olduğunu kimse inkar edemez. Cumhuriyet dönemi boyunca Balkanlardan Kafkaslara kadar her yerde başı dara düşen kardeşlerimize kapılarımız açık oldu.

 • Bay Kemal ne diyor? 'Biz bunların hepsini tekrar Suriye'ye göndereceğiz.' Bunları yapamayacaksın. Hiçbirinizin gücü yetmez. Zira biz ensar kültürüyle yetişmişiz.

"1 MİLYON SURİYELİ DÖNMEK İÇİN GÖNÜLLÜ"

 • Körfez Savaşı başladığında Irak'tan ülkemize gelen 1 milyon kişinin tamamına yakını savaştan sonra ülkelerine geri döndü. Şimdi Suriye'nin kuzeyinde briket evleri yapıyoruz. Mümkün olduğunca fazla yapmaya da gayret edeceğiz. Çatışmaların sürdüğü Suriye'nin istikrara kavuşması için her türlü gayreti gösteriyoruz. Ülkemize gelen Suriyelilerden 500 bini güvenli hale getirdiğimiz yerlere dönüş yaptı. 4 milyon kişinin de İdlib başta olmak üzere bulundukları yerde kalmalarını sağlıyoruz.

 • Antalya'da 2015 yılında yapılan G-20 Zirvesi'ne katılan liderlere Suriyeli sığınmacılar için teklifte bulunmuştuk. Batı ülkeleri bu projeye gereken desteği vermedi. Türkiye bu yükün büyük bölümünü üstlenmek durumunda kaldı. Geçtiğimiz yıl STK'lerin desteğiyle Suriye topraklarında 100 bin briket ev yapma projesini başlattık. Bu proje kapsamında 57 bin briket evi tamamladık, 20 biniyle ilgili çalışmalar sürüyor, kalan 23 bin evi de en kısa sürede yapacağız. Bu sayıyı artırmamız mümkün olabilir. Şimdi 2015'teki asıl projemizi hayata geçirecek yeni bir adım atıyoruz. Suriye topraklarında 13 ayrı yerde gereken tüm altyapıya sahip 200 bin konut inşa edilmesini sağlıyoruz. Amacımız halen ülkemizde yaşayan 1 milyon Suriyelinin bu şehirlere geri dönüşünü temin etmektir. Çalışmalar 1 milyondan fazla Suriyelinin geri dönüş için gönüllü olduğunu göstermektedir.
 • Batı ülkelerini desteklerini Suriye halkı yerine bu ülkede üslenmiş terör örgütlerine yönlendirdi. Terör örgütüne TIR'larca mühimmat, araç-gereç gönderdi. Suriye topraklarını kana ve ateşe bulayan bu strateji değişikliğinin ardından proje ürünü envaiçeşit terör örgütünün cirit attığı, Türkiye için de ciddi tehdit oluşturan bir bölge haline geldi. Harekatlarımız sayesinde hem sınırlarımızı saldırılara karşı korunaklı hale getirdik hem de Suriye'de güvenli alanlar oluşturduk. Ülkemizdeki Suriyeli sığınmacılar ile diğer yabancı statülüleri de yakından takip ediyoruz. Tüm yabancıların oturma ve çalışma düzenlerini belirli kurallara bağladık. Bu şekilde sınır dışı edilen Suriyeli sayısı 20 bini bulmuştur. Diğer ülke vatandaşlarından sınır dışı edilen kişi sayısı ise 21 bini geçmiştir.

 • Türkiye topraklarına yönelen düzensiz göçmenlerinin önemli bölümünün hedefi buradan Avrupa'ya geçmektir. Son 7 yılda AB ülkelerine ulaşan sığınmacı sayısı 1 milyon olarak ifade ediliyordu. Savaştan sonra ülkemize gelen Ukraynalı sayısı 100 bine yaklaştı. Sığınmacı düşmanlığı üzerinden siyasi pozisyon sağlamaya çalışanların bu gerçekleri görmeleri gerekiyor. Dedelerinin de canları ve onurlarını kurtarmak için Anadolu topraklarına sığınanlar arasında yer aldığını unutmamaları şarttır.

 • Bu aziz millete tek parti CHP'sinin yaşattığı Boraltan Köprüsü faciasının tekrarını biz yaşatmayacağız. Suriyelilere veya diğer ülkelerden gelen yabancılara kendi vatandaşlarımızdan farklı hiçbir imkan sağlanmamaktadır.
 • Gönüllü dönüşler için gereken imkanları sağladıkça ülkemizdeki Suriyeli sayısının makul düzeye gerileyeceğinden kimsenin şüphesi olmasın. Aynı yaklaşım diğer ülkelerden gelenler için de geçerlidir. Bu ülkeye saygı duyarak topraklarımızda hayatını sürdüren kimseyle sorunumuz yoktur, olmayacaktır.
 • Küresel ekonomideki dalgalanmaların durulmasına paralel şekilde yüksek enflasyon ve hayat pahalılığ konularını da ülkemizin gündeminden çıkartmaya devam edeceğiz.

"RİZE-ARTVİN HAVALİMANI AÇILIYOR"

 • Bakanlığımızın düzenlediği Gençlik Kampları'nın başvuruları bugün başladı. Bu kamplardan yararlanma sınırını 25 yaşa yükselttik. Bu yıl yaklaşık 200 bin gencimiz bu kamplarda ağırlanarak geniş bir yelpazde hizmetler verilecek. Tüm gençlerimizi temmuza dek sürecek kamplara katılmaya davet ediyorum.

 • Ayrıca cumartesi günü Rize-Artvin Havalimanı'nın açılışını yapacağız. Dünyada 5 tane deniz üzerine kurulu havalimanı vardır, 2'si bizdedir. Bu açılış töreninde Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev kardeşim de bizimle olacak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner3
banner4
22
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
500 TL'lik banknotların arkasında sizce kimin resmi yer almalı?
500 TL'lik banknotların arkasında sizce kimin resmi yer almalı?
Namaz Vakti 17 Mayıs 2022
İmsak 03:41
Güneş 05:25
Öğle 12:50
İkindi 16:44
Akşam 20:05
Yatsı 21:42
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 37 81
2. Fenerbahçe 37 70
3. Konyaspor 37 67
4. Başakşehir 37 62
5. Alanyaspor 37 61
6. Beşiktaş 37 58
7. Antalyaspor 37 58
8. Karagümrük 37 57
9. Adana Demirspor 37 52
10. Sivasspor 37 51
11. Galatasaray 37 51
12. Kasımpaşa 37 50
13. Hatayspor 37 50
14. Kayserispor 37 47
15. Giresunspor 37 45
16. Gaziantep FK 37 43
17. Rizespor 37 36
18. Altay 37 34
19. Göztepe 37 28
20. Ö.K Yeni Malatya 37 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 35 67
2. Ümraniye 35 67
3. Bandırmaspor 35 61
4. İstanbulspor 35 59
5. Erzurumspor 35 58
6. Eyüpspor 35 54
7. Manisa Futbol Kulübü 36 49
8. Tuzlaspor 35 49
9. Samsunspor 35 48
10. Gençlerbirliği 35 48
11. Keçiörengücü 35 48
12. Boluspor 35 47
13. Denizlispor 35 46
14. Altınordu 35 45
15. Adanaspor 35 45
16. Bursaspor 35 41
17. Kocaelispor 35 41
18. Menemen Belediyespor 35 38
19. Balıkesirspor 35 12
Takımlar O P
1. M.City 37 90
2. Liverpool 36 86
3. Chelsea 36 70
4. Tottenham 37 68
5. Arsenal 37 66
6. M. United 37 58
7. West Ham United 37 56
8. Wolverhampton Wanderers 37 51
9. Leicester City 36 48
10. Brighton 37 48
11. Brentford 37 46
12. Newcastle 37 46
13. Crystal Palace 36 45
14. Aston Villa 36 44
15. Southampton 36 40
16. Everton 36 36
17. Leeds United 37 35
18. Burnley 36 34
19. Watford 37 23
20. Norwich City 37 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 37 85
2. Barcelona 37 73
3. Atletico Madrid 37 68
4. Sevilla 37 67
5. Real Betis 37 64
6. Real Sociedad 37 62
7. Villarreal 37 56
8. Athletic Bilbao 37 55
9. Osasuna 37 47
10. Celta Vigo 37 46
11. Valencia 37 45
12. Rayo Vallecano 37 42
13. Espanyol 37 41
14. Getafe 37 39
15. Elche 37 39
16. Granada 37 37
17. Mallorca 37 36
18. Cadiz 37 36
19. Levante 37 32
20. Deportivo Alaves 37 31