ANASAYFA Gündem DGS 2021 için son 1 gün! Bunları yapmadan DGS'ye sakın girmeyin! Sınav saat kaçta? Sınav giriş belgesi nasıl alınır?

DGS 2021 için son 1 gün! Bunları yapmadan DGS'ye sakın girmeyin! Sınav saat kaçta? Sınav giriş belgesi nasıl alınır?

ÖSYM tarafından düzenlenen Dikey Geçiş Sınavı (DGS), üniversitelerin 2 yıllık ön lisans programından mezun olan adayların ön lisans eğitimlerini 4 yıllık lisans programına tamamlamak istedikleri için adayların girdiği sınavdır. 11 Temmuz 2021 (yarın) gerçekleşecek sınav ile ilgili merak edilen her şeyi sizler için seçtik. Peki Sınava girmeden önce istenilen belgeler neler? Sınav saat kaçta? Sınavın kapsamı nedir? İşte merak edilenler..
DGS 2021 için son 1 gün! Bunları yapmadan DGS'ye sakın girmeyin! Sınav saat kaçta? Sınav giriş belgesi nasıl alınır?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavı (DGS) 11 Temmuz 2021 tarihinde gerçekleşecek. Geçtiğimiz günlerde sınav yerleri ile ilgili beklenen açıklama yapılmasının ardından. Sınav ilgili araştırmalar da başladı. İşte sınava katılacak adayların bilmesi gereken detaylar…

DGS SAAT KAÇTA? 

DGS 10:15'de başlayacak.

Saat 10.00'dan sonra gelen adaylar sınav salonuna alınmayacaktır.

Adaylar, sınava girecekleri yer bilgisini gösteren Sınava Giriş Belgesini, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden T.C. Kimlik numaraları ve aday şifreleri ile edinebileceklerdir.

DGS SINAV GİRİŞ BELGESİ İÇİN TIKLAYINIZ
 

 

DGS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK

DGS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK? 

ÖSYM'nin 2021 sınav takviminde yer alan bilgiye göre DGS sonuçları 13 Ağustos 2021 tarihinde açıklanacak.

SINAVIN KAPSAMI 

Sınavda adaylara sayısal ve sözel bölümden oluşan bir yetenek testi uygulanacaktır. Testte 120 soru yer alacaktır. Sınavda uygulanacak test, lisans öğrenimindeki başarıda etkili olan sayısal ve sözel içerikli akıl yürütme (muhakeme) becerilerinin ölçülmesini amaçlamaktadır. Bu amaçla ilgili olarak hazırlanacak sorular, ön lisans programlarında kazanılan bilgi ve becerileri ölçmeye yönelik olmayacaktır. Test soruları, farklı alanlardan gelen yükseköğretim kurumu mezunlarının cevaplayabilecekleri nitelikte olacaktır.

DGS PUANININ HESAPLANMASI 

Adayların testlerden almış olduğu puanlardan hesaplanan sayısal ve sözel standart puanlar ve ön lisans başarı puanları (ÖBP) kullanılarak adayların yerleştirmede esas alınacak DGS puanları hesaplanacaktır. DGS puanını oluşturacak olan sayısal ve sözel standart puanlar ile Ön Lisans Başarı Puanının ağırlıklarını belirleyen katsayılar, Tablo-A’da yer almaktadır. Her aday için puanlar, tablodaki katsayılar ile çarpılarak toplanacak ve bulunacak toplam, adayın ilgili DGS puanını oluşturacaktır. Her iki testten de en az 1 ham puan alan adayların DGS puanı hesaplanacaktır. Her iki testten de en az 1 ham puanı bulunmayan adayların DGS puanı hesaplanmayacaktır. 2020-DGS’de bir yükseköğretim programına yerleştirilen adayların 2021-DGS’de ÖBP’leri 0,45 katsayısı ile çarpılacaktır. 2021-DGS’de bir yükseköğretim programına yerleştirilen adayların 2022-DGS’de ilgili ÖBP’leri 0,45 katsayısı ile çarpılacaktır

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Bakan Koca'dan iki şehre tebrik!

Bakan Koca'dan iki şehre tebrik!