Diyanet İşleri Başkanı: Sigara haramdır

Diyanet İşleri Başkanı: Sigara haramdır
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, 'dinen haram olduğunu' söyleyerek vatandaşlara sigarayı bırakma çağrısında bulundu.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, 'Dünya Sigarayı Bırakma Günü' dolayısıyla bu alışkanlığın terk edilmesi çağrısında bulundu. Erbaş, sosyal medya hesabından paylaştığı mesajında sigaranın 'haram' olduğu iddiasını da yineledi.

Erbaş, sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamada,"Sigara kullanımı nedeniyle dünyamızda her yıl 7 milyon insan doğrudan, 1,2 milyon insan ise pasif içici olması sebebiyle hayatını kaybediyor. Sevdiklerimiz ve sağlığımız için Dünya Sigarayı Bırakma Günü vesilesiyle yeni bir başlangıç yapalım, dinen haram olan sigarayı bırakalım" ifadelerini kullandı.

Erbaş sigaranın 'haram' olduğuna dair ilk konuşmasını 2019 yılında din görevlileriyle bir araya geldiği konferansta yapmış ve "Dünyada ve ülkemizde yıllarca 'haram' denilmediği için dikkate alınmayan sigara bağımlılığından insanlığı kurtarmamız lazım. Sigara haramdır ve her birimiz sigaranın haram olduğunu milletimize anlatmalıyız" demişti.

SİGARA İÇMEK HARAM MIDIR?

Oysa İslam dini özelinde sigara konusunda bir ayet yok.

Din İşleri Yüksek Kurulu'nun internet sitesinde "Sigara içmenin dini hükmü nedir?" sorusuna verilen cevapta da 'harama yakın mekruh' tanımlaması yapılıyor:

"Son yıllarda yapılan birçok araştırma sigaranın insan sağlığı üzerinde pek çok zararlı etkisinin olduğunu bilimsel olarak ortaya koymuş bulunmaktadır. Bazıları ölümcül olmak üzere çok sayıda hastalığın sebebi olması itibariyle sigaranın mübah görülmesi düşünülemez.

Bazı alimler; sigaranın 'tahrimen/harama yakın mekruh' olduğunu söylemişlerdir. Günümüzde bir çok alim ve fetva meclisi, kişinin kendisini tehlikeye atmama ve öldürmeme, başkalarına zarar vermeme, zararı giderme, sağlığı koruma yönündeki temel ilkeleri esas alarak sigaranın haram olduğu görüşündedir. Dolayısıyla bir müslümanın, pek çok zararı bünyesinde barındıran sigarayı içmesi caiz değildir."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.