ANASAYFA Gündem Evden çalışmak sağlığı olumsuz etkiliyor!

Evden çalışmak sağlığı olumsuz etkiliyor!

Günümüzde oldukça yaygınlaşan evden çalışma sistemi her ne kadar cazip görülse de aslında sağlığı bir o kadar olumsuz etkiliyor.
Evden çalışmak sağlığı olumsuz etkiliyor!

Günümüzde git gide yaygınlaşan "home office" yani evden çalışma stilinin avantajları kadar dezavantajları da olabiliyor. Her ne kadar evden çalışmak rahat ve kolaymış gibi görülse de durum öyle değil. Sağlığı oldukça olumsuz etkiliyor ve çalışanların yaşam kalitesini de etkileyebiliyor.

Yapılan bir araştırma, koronavirüs döneminde oldukça yaygınlaşan evden çalışmanın uzun süre devam etmesi halinde kalıcı şekil bozukluklarına neden olabileceğini de ortaya koymuştu.

Dailymail'in haberine göre, Furniture at Work araştırmacıları, evden çalışan insanların 70 yıl sonra neye benzeyeceklerine dair bir çalışma yaptı. Bu kapsamda araştırma ekibi, İngiltere'de evden çalışanların üçte birinin evlerinde özel bir çalışma alanı olmadığını tespit eden Leeds Üniversitesi araştırmasını kullanarak "Anna" adını verdikleri sanal bir karakter oluşturdu.

Yapılan araştırmalar sonucu ise Furniture at Work araştırmacıları, şu açıklamayı yaptı:
Evden çalışmak için uygun bir ortama sahip olmamanın etkilerini görselleştirmek için bilimsel araştırmalardan yararlandık ve geleceğin uzaktan çalışanlarının nasıl görünebileceğini ortaya çıkarmak için sağlık uzmanlarıyla çalıştık.
Araştırmacılar, oluşturulan sanal karakter Anna'nın geleceğini olumsuz etkilediğini teyit etti ve evden çalışmanın olumsuzluklarını belirtti.
İşte evden çalışmanın olumsuz etkileri;

AKIL SAĞLIĞI

Anna, sürekli teknolojik cihazlar kullanması, uzun süreler ekrana bakması ve uygun olmayan duruşu nedeniyle birçok fiziksel bozuklukların yanı sıra muhtemelen akıl sağlığı sorunlarıyla da karşı karşıya kalacak.

SIRT KAMBURLUĞU

Çalışmada, "Anna"nın yatakta çalışması nedeniyle sırtının kamburlaşarak omuzlarının şeklinin bozulacağı, sürekli ekrana bakmaktan gözlerinin kızararak şişeceği belirtiyor.

"ELLERİ PENÇE ŞEKLİNİ ALACAK"

Uzmanlar Anna'nın ve uzun saatler fare tutmaktan ellerinin pençe şeklini alacağı kaydedildi.

"AŞIRI KİLO ALACAK"

Bunlara ilave olarak hareketsizlik nedeniyle aşırı kilo alma potansiyeline sahip "Anna"nın yeterli temiz hava alamaması nedeniyle bağışıklık sisteminin zayıflayacağı, sürekli endişe içinde ve depresyonda kalacağı belirtildi.
Öte yandan United Medical Education'ın kurucusu Brian Clark ise "Evden çalışanlar, sırt ve boyun ağrısından kaçınmak için vücutlarını esnetmek ve hareket etmek üzere düzenli aralar vermelidir." diyerek sürekli evden çalışanların özel bir çalışma alanı oluşturması tavsiyesinde bulundu.

"20-20-20 KURALI"

Proactive Healthcare Direktörü Sarah Gibson ise "20-20-20" kuralına dikkat çekerek "Her 20 dakikada bir 20 saniye boyunca ekranınızdan başka bir yere bakın ve 20 feet (yaklaşık 6 metre) uzaktaki bir nesneye odaklanın" ifadelerini kullandı.

Öte yandan son zamanlarda yaygınlaşan "Home office" evden çalışma ülkemizde 2020 yılındaki COVİD-19 dönemi ve sonrasında büyük bir talep gördü.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Kahramanmaraş'ta 4,3 büyüklüğünde deprem meydana geldi!

Kahramanmaraş'ta 4,3 büyüklüğünde deprem meydana geldi!