ANASAYFA Gündem Fransa savaş alanına döndü! Araçlar yakıldı binalar ateşe verildi!

Fransa savaş alanına döndü! Araçlar yakıldı binalar ateşe verildi!

Fransa'da genç bir sürücünün polis tarafından öldürülmesi üzerine protestolar yaşandı. Bunun sonucunda 176 kişi gözaltına alındı.
Fransa savaş alanına döndü! Araçlar yakıldı binalar ateşe verildi!

Ülke genelinde 5 bini Paris'te olmak üzere 40 bin polis Fransa'da çıkan protestolar için görevlendirildi. Bunun ile birlikte ülke adeta savaş alanına dönerken göstericiler, araçları yıktı binaları ise aleve verdi.

Göstericiler genç bir sürücünün polis tarafından öldürülmesine tepki göstermek için birçok farklı kentte sokağa indi. Bunun ile birlikte ülke adeta savaş alanına dönerken eylemciler ise bir bankayı ateşe verdi.

Fotoğraf: Reuters

Farklı kentlerde araç, kamu eşyaları ve çöp bidonlarını ateşe veren eylemciler polise ise havai fişek fırlattı.

Olaylara müdahale etmek için Fransa'da terör ve organize suçlara karşı mücadele eden özel polis timi görevlendirildi.

Fotoğraf: Reuters

Ülke genelinde çıkan olaylarda 176 kişinin göz altına alındı ve öte yandan Nael'i öldüren polisin avukatı müvekkili hakkında tutuklama kararına itiraz edeceğini belirtti.

Bunun ile birlikte eylemlerin sürmesi ile kimi kentte 3 Temmuz'a kimi kentte ise 2 Temmuz'a kadar sokağa çıkma yasağı getirildi. Çünkü göstericiler olayın ardından toplanarak kaldırım taşlarını sökmüş, otobüs duraklarındaki camları kırıp bazı araçları ateşe vermişti.

Fotoğraf: Reuters

Bölgede yoğun güvenlik önlemleri devam etse de eylemlerde sürüyor. Ayrıca 17 yaşındaki Cezayirli gencin hayatını kaybetmesi neden olan polisin ise kasten adam öldürme gerekçesi ile tutuklu yargılanacağı ifade edilmişti.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
30 Haziran Ankara'da toplu taşıma araçları ücretsiz mi?

30 Haziran Ankara'da toplu taşıma araçları ücretsiz mi?