Hatay Cezaevi'nde firar girişiminde bulunan 3 hükümlü hayatını kaybetti

Hatay Cezaevi'nde firar girişiminde bulunan 3 hükümlü hayatını kaybetti
Hatay T Tipi Kapalı Cezaevi'nde bir kısım adli hükümlü ve tutuklunun, yangın çıkararak firar girişiminde bulunduğu olayda, yaralanan 12 hükümlüden 3'ü öldü.

Tüm Türkiye yaşanan büyük afete kilitlenirken, depremin vurduğu Hatay'da yeni bir hareketlilik başladı. Kentteki T Tipi Kapalı Cezaevi'nde mahkumlar, yangın çıkararak firar girişiminde bulundu. Sosyal medyada paylaşılan görüntülerin ardından Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü, konuya ilişkin açıklama yaptı. Yapılan basın açıklamasında, mevzuat çerçevesinde gerekli müdahale yapıldığı ve çıkan olaylarda 12 hükümlü ve tutuklunun yaralandığı belirtildi. Hastaneye kaldırılan yaralılardan 3 hükümlü ve tutuklunun ise hayatını kaybettiği belirtildi.

"Tutuklu ve hükümlülerin güvenliğini sağlamak için müdahale yapılmıştır"

Açıklamanın tamamı şu şekilde: Hatay T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu hakkında bazı basın-yayın kuruluşlarında ve sosyal medya platformlarında yer alan iddialarla ilgili basın açıklaması yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur. Hatay T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda bulunan bir kısım adli hükümlü ve tutuklunun firar teşebbüsünde bulunması ve ardından yangın çıkarması nedeniyle; firarı önlemek, yangını söndürmek ve ceza infaz kurumunun tutuklu ve hükümlülerin güvenliğini sağlamak için yasal mevzuat çerçevesinde gerekli müdahale yapılmıştır.

Müdahale sonucunda firar girişimi engellenmiş, yangın söndürülmüş tutuklu ve hükümlülerin güvenliği sağlanmıştır. Olaylara müdahale sırasında 12 adli hükümlü ve tutuklu yaralanmış, hastaneye sevk edilen yaralılardan 3'ü vefat etmiştir. Hadisenin soruşturulması için Adalet Bakanımız tarafından Adalet Bakanlığı müfettişleri ile Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü kontrolörleri görevlendirilmiş, olayla ilgili adli ve idari tahkikat başlatılmıştır. Ceza infaz kurumunda kadın hükümlü/tutuklulara tecavüz edildiği iddiaları ve diğer asılsız ithamlar tamamen gerçek dışıdır. Söz konusu olaylar neticesinde ceza infaz kurumunun hükümlü ve tutuklular tarafından kullanılamaz halde tahrip edilmesi nedeniyle hükümlü ve tutukluların başka ceza infaz kurumlarına sevki sağlanmıştır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.