ANASAYFA Gündem Japon deprem uzmanı 7 bölgeyi çok net uyardı! 7,9'a kadar deprem bekleniyor yumuşak zemine dikkat

Japon deprem uzmanı 7 bölgeyi çok net uyardı! 7,9'a kadar deprem bekleniyor yumuşak zemine dikkat

Ülkemiz bir deprem bölgesi olduğundan yanlış zemin ve zayıf yapı stokunun olduğu bölgelerde yıkıcı sonuçları da oluyor. Kahramanmaraş merkezi depremlerin yaraları hala sarılmaya çalışılırken yeni depremler de panik yaratmaya devam ediyor.
yazar
Azra KOÇAK
İnternet Haber Editörü
Japon deprem uzmanı 7 bölgeyi çok net uyardı! 7,9'a kadar deprem bekleniyor yumuşak zemine dikkat

Japon deprem uzmanı 7 bölgeyi çok net uyardı! 7,9'a kadar deprem bekleniyor yumuşak zemine dikkat - Ülkemizde 6 Şubat tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler 11 ili etkileyerek büyük bir yıkıma neden olmuştu. 50 binin üzerinde vatandaşımız hayatını kaybederken binlerce vatandaş yaralandı ve binlercesi de evsiz kaldı.

Yaşanan depremin yıkıcı boyutu yanlış yapılaşma ve zayıf yapı stokunu nedeniyle yaşanırken deprem bölgelerindeki yaralar da sarılmaya devam ediyor. Deprem felaketinin ardından binlerce artçı sarsıntı ve deprem kaydedilirken son olarak 29 Ağustos tarihinde Konya Kulu merkezli 4,8 büyüklüğündeki deprem Ankara'dan da hissedilerek büyük panik yaşanmasına neden oldu.

Ülkemizde yaşanan depremlerin yıkıcı boyutunun sarılamaz yaralar açması nedeniyle uzmanlar da bir an önce önlem alınarak özellikle beklenen Marmara depremi için harekete geçilmesini istiyor. Türkiye tarihinin en büyük deprem felaketini yaşarken bir sonraki büyük deprem için uzmanlar da İstanbul'u işaret ediyor. Japon Deprem Uzmanı Yüksek İnşaat Mühendisi Yoshinori Moriwaki, olası Marmara depremiyle ilgili yeni uyarılarda bulunurken vatandaşın ve yetkililerin hazırlıklı olması gerektiğini dile getirdi.

7,9'A KADAR DEPREM BEKLENTİSİNİ AÇIKLADI

6 Şubat 2023 tarihinde Türkiye tarihinin en yıkıcı depremlerinden biri yaşanırken gözler beklenen büyük Marmara depremine çevrildi. Deprem riskinin en yüksek olduğu ilçeleri açıklayan Japon Deprem Uzmanı Yüksek İnşaat Mühendisi Moriwaki, "Deprem geliyor. 1 sene sonra, 1 ay sonra hatta 1 hafta sonra da olabilir." ifadelerine yer verdi.

ekran-goruntusu-2023-08-29-102939.png

Deprem riskinin yüksek olduğu İstanbul'da yapı stokunun eski ve zayıf olduğuna da dikkati çeken Japon Deprem Uzmanı Yüksek İnşaat Mühendisi Moriwaki, yüksek riskli ilçeleri de açıkladı. Japon Deprem Uzmanı Yüksek İnşaat Mühendisi Yoshinori Moriwaki, "7.6, 7.9' kadar gidebilir diye ben söylüyorum. Deprem geliyor. 1 sene sonra, 1 ay sonra hatta 1 hafta sonra da olabilir. Riskin en yüksek olduğu bölgeler Atatürk Havalimanı, Zeytinburnu, Küçükçekmece, Avcılar, Büyükçekmece ve Fatih tarafında da yumuşak zeminler var. Anadolu Yakası'nda da Tuzla, Pendik, deniz kenarı tarafları" değerlendirmesinde bulundu.

''ZEMİN YUMUŞAK İSE SIKINTI''

Japon Deprem Uzmanı Yüksek İnşaat Mühendisi Moriwaki, "99 depreminde de bunu gördük. buralarda sallantı çok oldu. Zemin yumuşak ise sıkıntı. Hatay kötü, neden? Zemin yumuşak olduğu için. Bu binalar yapışık ve hepsi 2000'den önce yapıldı. Bu binalarda çok hasar olacak" dedi.

ekran-goruntusu-2023-08-29-103002.png''Megakentte kentsel dönüşüm çalışmaları devam ediyor. Ancak "tabut bina" sayısı halen çok fazla.'' diyen Japon deprem uzmanı acilen kentsel dönüşüm planının hazırlanarak harekete geçilmesi gerektiğini aktardı. Bununla ilgili olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Yardımcısı Cevdet Yılmaz ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki'nin de söylemleri olduğunu hatırlattı. Konuyla ilgili gelişmeler takip ediliyor. Ancak İstanbul'da büyük bir kentsel dönüşüm projesinin hayata geçeceği tarih ile ilgili açıklama da henüz yapılmadı.

Haberankara.com

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *