Kılıçdaroğlu HDP ile görüştü!

Kılıçdaroğlu HDP ile görüştü!
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı ve Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar ile bir araya geldi.

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, HDP Eş Genel Başkanları Mithat Sancar ve Pervin Buldan ile bir araya geldi. Görüşme TBMM'de gerçekleşti. 

Yaklaşık bir sat süren  görüşme sonrası düzenlenen basın toplantısında konuşan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Kendilerine Millet İttifakı'nın hazırladığı ortak mutabakat metnini ve anayasa değişikliği metnin verdik. Bağımsız ve tarafsız yargı mutlaka olmalı, hukuk devleti mutlaka olmalı, gelir dağılımındaki dengesizliğin giderilmesi gerekiyor. 

Temel hak ve hürriyetlerin korunması dillendirildi. Çevre ve iklim değişikliği konusundaki duyarlılık ifade edildi. Yerel yönetimler üzerinde duruldu, kayyum uygulamasının doğru olmadığını belirttik. Demokrasinin temel kuralı şudur; seçimle gelen seçimle gider.

Siyaset artık bir kavga alanı olmamalıdır, bu ülke kavgadan bitti. Kucaklaşmak varken, kavga etmek niye? Niye, hangi gerekçeyle kavga ediyoruz. Toplumu niye ayrıştırıyoruz. Biz sorunların çözülmesi için ortak hareket etmekten yanayız. Siyaset bunun için var zaten.

PARTİ KAPATMAK DOĞRU DEĞİL

Siyaset sorun yaratmamalı, siyaset var olan sorunları çözmeli. Biz birlikten beraberlikten yanayız. 21. yüzyılda hala parti nasıl kapatılır bu anlayışlar var. Parti kapatmak doğru değildir.
Bu tavır alındığında Türkiye'de kadınlar da özgürce siyaset de yapabilecek, çalışmalarına devam edecekler. Dezavantajlı gruplar hakkında siyaset kurumunun üzerine düşeni yapması gerek.

Yargının bir sopa olarak kullanılmasını asla kabul etmiyoruz. Hakim, hukukun üstünlüğüne göre karar verir, biz yargıçlardan bunu bekliyoruz.

"TÜM SORUNLARIN ÇÖZÜM ADRESİ TBMM'DİR"

Kürt sorunu dahil bütün sorunların çözüm adresi TBMM'dir. TBMM'nin varlığı sorunları çözen bir Meclis olmasından kaynaklıdır. Hiçbir sorun çözümsüz değildir. Biz tüm sorunların çözüm adresinin TBMM olduğunu düşünüyoruz, bizim Kurultayımızdan oybirliğiyle çıktı bu kararların tamamı.

Görüşmede Kılıçdaroğlu'na CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, HDP Eş Genel Başkanlarına Parti Sözcüsü Ebru Günay ve Grup Başkanvekili Saruhan Oluç eşlik etti. 

Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 18 Mart’ta HDP Genel Merkezi’nde HDP Eş Başkanları Pervin Buldan ile Mithat Sancar’ı ziyaret edeceği açıklanmıştı. Ziyaretten iki gün önce HDP tarafından yapılan açıklamada programların yoğunluğu gerekçe gösterilerek görüşme ertelenmişti. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.