ANASAYFA Gündem Kurban kesim vakti ne zaman başlar ve biter?

Kurban kesim vakti ne zaman başlar ve biter?

Kurban Bayramı idrak ediliyor. Bayram dolayısıyla kurban kesimi hakkında pek çok araştırma yapılırken kurban kesim vakitleri de sorgulanıyor.
yazar
Azra KOÇAK
EDİTÖR
Kurban kesim vakti ne zaman başlar ve biter?

Kurban kesim vakti ne zaman başlar ve biter? - İslam alemi 28 Haziran 2023 tarihi ile Kurban Bayramı'nı idrak etmeye başladı. Kurban Bayramı'nın idrak edilmeye başladığı günde ekonomik durumu yeterli olan vatandaşlar da kurban kesme ibadetini gerçekleştirmek üzere hayvan kesin pazarlarına akın etti.

kurban-kesim-vakti-ne-zaman-baslar-ve-biter.jpg

Kurban kesimi hakkında merak edilenler araştırılmaya devam ederken bir yandan da kurban kesim vakitleri sorgulanıyor. Vatandaşlar ''Diyanet İşleri Başkanlığı'na göre kurban kesim vakitleri ne zaman?'' sorusuna yanıt aranıyor. Bayram namazının kılındığı yerlerde kurban kesimi namazın hemen ardından gerçekleşirken bayram namazı kılınmayan yerlerde ise sabah namazı vakti girdikten sonra başlıyor.

KURBAN KESİMİ VAKTİ NE ZAMAN BAŞLAR, NE ZAMAN BİTER?

Diyanet İşleri Başkanlığı'nda yer alan açıklamaya göre kurban kesim vakti, bayram namazı kılınan yerlerde bayram namazı kılındıktan sonra bayram namazı kılınmayan yerlerde ise sabah namazı vakti girdikten sonra başlar.

Hanefilere göre bayramın 3. günü akşamına kadar devam eden kurban kesimi bu süre içinde gece ve gündüz kurban kesilebilir.

Şafiilere göre ise 4. günü gün batımına kadar kesilebilir.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'den yerel seçim açıklaması gecikmedi

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'den yerel seçim açıklaması gecikmedi