ANASAYFA Gündem LGS tercih sürecinde nefesler tutuldu! Sınav tercihleri yarın başlıyor!

LGS tercih sürecinde nefesler tutuldu! Sınav tercihleri yarın başlıyor!

Liseleri geçiş sistemi kapsamındaki merkezi sınav tercihlerinin yarın başlayacağına dair açıklamalar yapıldı.
yazar
Haber Merkezi
LGS tercih sürecinde nefesler tutuldu! Sınav tercihleri yarın başlıyor!

Liselere geçiş sistemi kapsamında merkezi sınav tercihleri yarın başlayacak ve 8. sınıf öğrencileri 19 Temmuz'a kadar tercih işlemlerini yapma hakkına sahip olacak.

Bunun ile birlikte öğrenciler merkezi sınav puanı ile öğrenci alan okullar, yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar ve pansiyonlu okullar olmak üzere üç grupta tercih yapabilecekler.

Yapılacak olan tercih işlemlerinin ise Milli Eğitim Bakanlığının e-okul sistemi üzerinden yapılacağı ifade edilirken online tercih dışında ise herhangi bir resmi ortaokul ya da imam hatip okulu müdürlüğünden de tercih işlemi kolaylıkla gerçekleştirilebilecek.

Öğrenciler sınav ile öğrenci alan okullar listesinden 10 okula kadar tercih yapabilecekler. Bunun ile birlikte tercihlerde aynı okul türünden en fazla 3 okulun seçilebileceğine dair bilgi paylaşımı yapılırken yerel yerleştirmede ise 5 okul tercih hakkının bulunacağı da ifade ediliyor.

Deprem bölgesindeki okulların 8. sınıflarında kayıtlı olan öğrenciler için de yeni sistem devreye girdi.

Yapılan çalışmalar neticesinde 8. sınıflara kayıtlı olan ve deprem bölgesinde olan okulların her şubesi için ek 2 kontenjan açılacak. Liselere geçiş sistemi yerleştirme sonuçları ise 24 Temmuz tarihinde açıklanacak.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartıalım *
Ankara Keçiörengücü yeni sezonun ilk antrenmanına çıktı!

Ankara Keçiörengücü yeni sezonun ilk antrenmanına çıktı!