ANASAYFA Gündem Liselere geçiş sistemi kapsamında tercih ve yerleştirme kılavuzu yayımlandı

Liselere geçiş sistemi kapsamında tercih ve yerleştirme kılavuzu yayımlandı

Milli Eğitim Bakanlığınca liseleri geçiş sistemi kapsamında tercih ve yerleştirme kılavuzu yayımlandı. Liselere giriş için tercihler 3 ile 19 Temmuz arasında yapılacak.
Liselere geçiş sistemi kapsamında tercih ve yerleştirme kılavuzu yayımlandı

Liselere geçiş sistemi kapsamında tercih ve yerleştirme kılavuzu meb.gov.tr internet adresinden yayımlandı.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamanın ardından ise liselere giriş için tercihlerin 3 ile 19 Temmuz arasında yapılacağı da ifade edildi.

TERCİHLER NASIL YAPILACAK?

Tercih kılavuzunun yayınlanmasının ardından birçok öğrenci tercihleri nasıl yapacaklarını merak ediyor.

Bunun ile birlikte tercih işlemi öğrenci ve velisi tarafından e-okul.meb.gov.tr internet adresinden veya herhangi bir ortaokul imam hatip ortaokulu müdürlüklerinden de yapılabilecek.

Yapılan tercihler mutlaka ilgili ortaokul müdürlüklerine onaylatılacak. Ayrıca LGS tercih sayısı geçen yıl bilindiği üzere 20 olarak belirlenmiştir.

Bir adaya yerel yerleştirmede 5, merkezi yerleştirmede ise 10 tercih hakkı veriliyordu. Bunun dışında yatılı yerleştirmede de öğrenciye 5 olmak üzere en çok 20 tercih hakkı verilmişti.

Bu yıl LGS tercih sınavının aynı olması beklenirken Milli Eğitim Bakanlığı tercih kılavuzu ile ilgili detayları da ilerleyen günlerde açıklayacak.

Sınava giren ve merkeze sınav puanına sahip olan öğrenciler dahil tüm öğrenciler yerel yerleştirme ile öğrenci alan okul tercihinde bulunma hakkına sahip olacak.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Başkentte Ankara Miras Konuşmaları programı düzenlendi

Başkentte Ankara Miras Konuşmaları programı düzenlendi