ANASAYFA Gündem ÖSYM Başkanı Erol açıkladı! ÖSYM YKS'ye hazır

ÖSYM Başkanı Erol açıkladı! ÖSYM YKS'ye hazır

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, milyonlarca adayın katılacağı 2023-YKS'de 1 milyonu aşkın kişinin görev yapacağını bildirdi.
yazar
Azra KOÇAK
EDİTÖR
ÖSYM Başkanı Erol açıkladı! ÖSYM YKS'ye hazır

ÖSYM Başkanı Erol açıkladı! ÖSYM YKS'ye hazır - Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, 3 milyon 527 bin 466 adayın katılacağı 2023 Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nda (YKS) 1 milyonu aşkın kişinin görev yapacağını bildirdi. ÖSYM Başkanı Ersoy, 17-18 Haziran'da yapılacak YKS hazırlıklarına ilişkin merak edilenleri yanıtladı.

BAŞKAN ERSOY'DAN AÇIKLAMA

Hafta sonu 3 oturumda gerçekleştirilecek 2023 YKS başvurularında tarihi bir rekor kırıldığını belirten ÖSYM Başkanı Ersoy, sınava 3,5 milyonun üzerinde adayın katılacağını ifade etti. Başkan Ersoy, ulusal çapta büyük bir sınav organizasyonunun sağlıklı şekilde yapılması için tüm önlemleri aldıklarını söyleyerek "Sınav sürecinde binlerce hocamız görev alıyor. Bu sürecin sonunda 44 günlük kapalı matbaa süreci söz konusu. Şükürler olsun bu sürecin şu anda sonuna gelmiş bulunmaktayız. Nakil araçlarımız, güvenlik güçlerimizin eşliğinde ilgili bölgelere ulaşmakta. Bu araçlarımız, ÖSYM merkezinden anbean takip ediliyor." ifadelerini kullandı.

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ALINDI

Ersoy, araçlardaki elektromekanik kilitlerin her ilde belirlenen saatte, güvenlik görevlileri eşliğinde açılacağını aktardı. Nüfusun yoğun olduğu Ankara, İstanbul ve İzmir'de YKS aday sayısının da yüksek olduğuna dikkati çeken Başkan Ersoy, "Bu illerde devasa bir sınav organizasyonu yapıyoruz." dedi.

YKS'nin 17 Haziran Cumartesi saat 10.15'te yapılacak birinci oturumu olan TYT'ye 3 milyon 527 bin 466 adayın, 18 Haziran Pazar saat 10.15'te yapılacak ikinci oturum olan AYT'ye 2 milyon 573 bin 156 adayın katılacağını aktaran Ersoy, aynı gün saat 15.45'te gerçekleşecek üçüncü ve son oturum olan YDT'de ise İngilizceden 316 bin 572, Arapçadan 13 bin 774, Almancadan 4 bin 705, Fransızcadan 1745, Rusçadan 1218 kişinin katılacağını söyledi.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Kuralık riski kapıda! Uzmanlar uyardı

Kuralık riski kapıda! Uzmanlar uyardı