SGK, ölüyü borçlu çıkardı!

SGK, ölüyü borçlu çıkardı!
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), dul maaşı alan C.B.'nin vefatının ardından çocuklarına tebligat göndererek, geriye dönük 5 yıllık incelemede fazla ödeme yapıldığının tespit edildiğini ve 1 ay içinde geri ödenmesini istedi.

Para Durumu'nda yer alan habere göre; Bağkur’dan dul maaşı alan C.B.'nin 30 Kasım'da vefatının ardından çocuklarına SGK 20 Nisan tarihli Borç Bildirim Belgesi gönderdi. Söz konusu belgede, tahakkuk ettirilen borç miktarının Nisan 2022 tarihi itibarıyla 1.642 TL ve ödeme süresinin de tebliğ tarihinden itibaren bir ay olduğu belirtildi.

"Sebep" bölümünde ise "emekli veya hak sahibinin vefat etmesi – vefat" yazılı olan tebligatın bilgi bölümünde şu satırlar yer aldı:

"Bu belge ile yukarıda tarihi, mahiyeti ve miktarı yazılı olan borç tebliğ edilmiş olup, 5510 sayısı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 96’ncı maddesine istinaden hazırlanan fazla veya Yersiz Ödemelerin Tahsiline İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik hükümlerine göre ödenmesini rica…" 

Tebligatın not bölümünde de "Bu belgede belirtilen borcun ödenmemesi halinde, sürenin bitiminden itibaren 5 iş günü içinde, alacağın hükmen tahsili için, alacak takip dosyası Kurumu temsile yetkili hukuk birimine gönderilir" denildi.

Tebligatı alan vefat eden C.B.'nin çocuklarından K.B., durumu SGK’ya sorduklarında "Vefat tarihinden itibaren geriye 5 yıllık inceleme yapıldı, her ay 1.05 lira ile 38 lira arasında değişen rakamlarda fazla ödeme tespit edildiği, toplam rakamın 1642 lira olduğu, varislerinden bu borcu tahsil edileceği" bilgisinin verildiğini söyledi.   

Tebligat ile şoke olduklarını söyleyen K.B.,  "Hatalı ödeme varsa bunu yapan SGK, ancak bu yanlışlığın faturası bize çıkarılıyor. Kendi hatalarının ardından tebligat göndererek ‘ödemezseniz icra yoluyla tahsil ederiz’ denilmesi de gerçekten üzücü ve kabul edilecek bir durum değil. Ayrıca annemin bankada çekilmeyen 1927 lira tutarında maaşı var. O paradan tahsil edilebilirlerdi ancak onu da yapmıyorlar. O para içinde yine bürokratik yollar söylüyorlar" diyerek tepki gösterdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.