ANASAYFA Gündem Yargıtay FETÖ sanıklarının cezalarını onadı

Yargıtay FETÖ sanıklarının cezalarını onadı

Yargıtay, FETÖ'nün darbe girişiminde yer alan dönemin Genelkurmay Başkanlığı adli müşavirleri Hayrettin Kaldırım ve Muharrem Köse'nin de aralarında bulunduğu 18 sanığın cezalarını onadı
Yargıtay FETÖ sanıklarının cezalarını onadı

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) "askeri yargı yapılanması"nda yer alan ve sözde sıkıyönetim mahkemelerinde görevlendirilen, aralarında dönemin Genelkurmay Başkanlığı adli müşavirleri eski tuğgeneral Hayrettin Kaldırım ile eski albay Muharrem Köse'nin de bulunduğu 18 sanığın cezasını onadı.

Daire, Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesince 24 Ocak 2020'de karara bağlanan 4'ü ağırlaştırılmış müebbet, 2'si müebbet, 13'ü de "silahlı terör örgütüne üyelik" suçundan süreli hapis cezasının verildiği dosyanın temyiz incelemesini tamamladı.

Yerel mahkemedeki yargılama usul işlemlerinin kanuna uygun yapıldığı, delillerin hukuka uygun şekilde elde edildiği belirtilen kararda, aşamalarda ileri sürülen iddia ve savunmaların temyiz denetimini sağlayacak biçimde eksiksiz sergilendiği vurgulandı.

Kararda, vicdani kanının kesin, tutarlı ve çelişmeyen verilere dayandırıldığı, sanıkların eylemlerinin doğru olarak nitelendirildiği, kanunda öngörülen suç tipine uyduğu, yaptırımların ise kanuni bağlamda şahsileştirilmek suretiyle uygulandığına işaret edildi.

Bu kapsamda, dönemin Genelkurmay Başkanlığı adli müşavirleri Köse ve Kaldırımcı ile Genelkurmay Başkanlığı Askeri Savcısı eski yarbay Ali Müjdat Eski ve Genelkurmay Adli Müşavirliği Ceza İşleri Müdürü eski albay Mehmet Oğuz Akkuş'a "anayasal düzeni ihlale teşebbüs" suçundan verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezaları onandı.

Aynı suçtan sanıklar Milli Savunma Bakanlığı Askeri Adalet İşleri Başkanı eski albay Mehmet Ali Almış ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı Adli Müşaviri eski albay Mehmet Emin Yapar'ın müebbet hapse mahkum edilmesi kararları da onandı.

"Silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan sanıklar eski Hakim albay Erhan Ermişoğlu, eski yarbay Seyfi Bulduk ve eski Hakim binbaşı İsmail Karataş'ın 10'ar yıl, eski hakim binbaşılar Uğur Aydın, Yasin Akdeniz ve eski Hakim yüzbaşı Nazmi Şengül'ün 8 yıl 9'ar ay, eski Savcı yüzbaşı Necmettin Aksoy, eski Hakim yüzbaşı Erhan Alp ve eski Hakim üsteğmen Mustafa Eruyar'ın 8 yıl 1 ay 15'er gün, eski Hakim yarbay Bedrettin Özgür'ün 10 yıl 15 ay, eski Hakim albay Şaban Ümit Gül'ün 10 yıl 6 ay ve eski Hakim üsteğmen Harun Birol Mert'in 7 yıl 9 ay 22 gün hapis cezaları da hukuka uygun bulundu.

Aynı suçtan 7 yıl 6 ay hapse mahkum edilen sanık eski Hakim yüzbaşı Kani Yolcu hakkındaki mahkumiyet kararı ise "eksik inceleme" yapılarak hüküm kurulduğu gerekçesiyle esastan bozuldu.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Britney Spears'dan yatakta çıplak poz!

Britney Spears'dan yatakta çıplak poz!