ANASAYFA Gündem Yurt dışından ikinci el otomobil ithal etmek mümkün mü? Araç ithaline dair detaylar..

Yurt dışından ikinci el otomobil ithal etmek mümkün mü? Araç ithaline dair detaylar..

Bilindiği üzere Türkiye'de araba fiyatları artmaya devam ederken, birçok vatandaş ise yurt dışından ikinci el otomobil ithal edilip edilmediğini merak ediyor. İşte haberimizde sizler için araştırdık ve derledik..
Yurt dışından ikinci el otomobil ithal etmek mümkün mü? Araç ithaline dair detaylar..

Türkiye'de günden güne otomobil fiyatları artmaya devam ediyor. Bunun ile birlikte fiyatların artmasından şikayetçi olan vatandaşlar ise çareyi yeni yollar aramakta buluyorlar. Bu yollardan biri de yurt dışından otomobil ithal etmek. Peki ama yurt dışından otomobil ithal etmenin maaliyeti nedir? Türkiye’ye göre daha mı hesaplı oluyor?

YURT DIŞINDAN ARAÇ İTHALİ

Yurt dışından araç getirmek ile ilgili detaylar belli oldu. Bunun ile birlikte bilindiği üzere Türkiye dışında farklı bir ülkede yaşayanlar ile Türkiye’de yaşayanlar arasında araba alım ve kullanımı gibi konular farklılık gösteriyor.

Yurt dışından plakasız araç getirmek için öncelik olarak yabancı olan bir ülkeden faturalı bir biçimde satın alma işlemini gerçekleştirmek gerekiyor. Ardından ise yurt dışından gelen otomobil deniz ya da kara yoluyla gümrükten geçirilmelidir. Bu noktada aracın cinsi başta olmak üzere motor hacmine göre ÖTV ve KDV uygulaması yapılır.

Ödeme işleminin ardından ise yasal hükümlere uygun bir biçimde arabanın plakasının ve ruhsatının çıkarılması gerekir.

Ayrıca yurt dışında yaşayan kişileri geçici olarak Türkiye’ye araç getirmek istediğinde ise araç sahibi vergi ödemez. Fakat Türkiye Cumhuriyeti’ne kalıcı bir şekilde yurt dışından araç getirmek istiyorsanız vergi ödemesi yapılıyor.

BEDELSİZ İTHALAT MÜMKÜN MÜ?

Birçok vatandaş yabancı plakalı bir aracı gümrük vergisiz olarak satın alıp Türkiye’de nasıl tescil edildiğini merak ediyor. Bedelsiz ithalat yapmak için;

Türkiye dışında 2 yıl yaşamış ve tekrar ülkeye ikametini taşıyıp yerleşecek olmak.

Türkiye Cumhuriyeti tarafından yurt dışına bir görevi yerine getirmek amacıyla gönderilmek.

Yurt dışında emekli olmak.

Türk vatandaşlığına geçecek ve ikametini kalıcı olarak Türkiye sınırları içerisine taşıyacak olmak şartları aranıyor. Aksi taktirde bu şartları sağlamıyorsanız yurt dışından ikinci el araç aldığınızda gümrük vergisini ödemek ile mükellefsiniz.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Gözler kritik toplantıda! Kabine ne zaman toplanacak?

Gözler kritik toplantıda! Kabine ne zaman toplanacak?