Güneydoğu Asya’dan Keçiören’e Konuk Oldular

Güneydoğu Asya’dan Keçiören’e Konuk Oldular

23 ülkenin ağırlandığı 9. Uluslararası Ramazan Etkinliklerinde Güneydoğu Asya’dan gelen kardeş ülke Endonezya Keçiörenli’lerin büyük beğenisini kazandı.

28 Mayıs 2018 - 13:17

23 ülkenin ağırlandığı 9. Uluslararası Ramazan Etkinliklerinde Güneydoğu Asya’dan gelen kardeş ülke Endonezya Keçiörenli’lerin büyük beğenisini kazandı.

Kalaba Kent Meydanı’nda düzenlenen geceden önce, Kars- Ardahan -Iğdır Kültür Evi ile Endonezya Kültür Evi’nin açılışı gerçekleştirildi. Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak’ın ev sahipliğini yaptığı geceye, Endonezya Büyükelçisi Wardana, AK Parti Ankara Milletvekili Adayı Zeynep Yıldız, Ankara MÜSİAD Başkanı İlhan Erdal, Kars – Ardahan –Iğdır Dernekler Federasyonu Başkanı Erdoğan Yıldırım, Belediye Meclis Üyeleri ve muhtarların yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı.

 

EN KALABALIK İSLAM ÜLKESİNİ AĞIRLIYORUZ

Geçtiğimiz yıl ilk defa katılan Endonezya’yı bu yıl da misafir ettikleri için çok mutlu olduklarını ifade eden Belediye Başkanı Mustafa Ak ise Endonezya’nın bize en uzak coğrafyada bulunduğuna dikkat çekerek, “Ama gönülden gönüle giden bir yol vardır ve gönülden gönüle giden bu yolda sınır yoktur. Dünyada Müslüman nüfusun en fazla olduğu ülke Endonezya’yı bugün Keçiören’de misafir ediyoruz. Buraya gelen Endonezyalı kardeşlerimize bütün Keçiörenliler adına hoş geldiniz diyorum, rahmet ve bereket ayı Ramazan’ı kardeş ülkeler ve hemşehri derneklerimizle birlik ve beraberlik içinde geçiriyoruz. ” mesajını verdi. Hemşehri Buluşmalarında Kars –Ardahan –Iğdır ile beraber olduklarını kaydeden Başkan Ak, “Bugün aynı zamanda Serhat illerimizi misafir ediyoruz, onlarla hem Keçiören hem de Endonezya arasında kardeşlik köprüsü kuruyoruz.” diye konuştu.

Büyükelçi Wardana da, Uluslararası Ramazan Etkinlikleri’ne katılmaktan duydukları memnuniyeti dile getirerek, “Endonezya ile Türkiye’nin iş birliği her geçen gün daha da güçleniyor. Allah, bu Ramazan ayını barış ve huzur içinde geçirmemizi nasip etsin” dedi. Ülkesi ile ilgili tanıtıcı bilgiler veren Büyükelçi, Endonezya’nın 17 binden fazla adadan oluştuğunu söyleyerek, “Endonezya dünyanın Çin, Hindistan ve ABD’den sonra en kalabalık nüfusa sahip olan dördüncü ülkesidir, 260 milyon nüfusumuz var. Nüfusumuzun yüzde 85’i Müslüman’dır. Bunun için dünyanın en büyük Müslüman ülkesiyiz” bilgisini paylaştı.

Kars – Ardahan –Iğdır Dernekler Federasyonu Başkanı Erdoğan Yıldırım da “Bizleri Ramazan’da buluşturan ve dolu dolu bir Ramazan yaşatan Başkan Ak’a çok teşekkür ediyoruz.” diye konuştu.

 

ENDONEZYALI SANATÇILARDAN HORON

Gecede Endonezya’dan gelen sanatçılar Keçiörenli’lere kendi kültürlerini yansıtan zengin ve renkli bir program sundular. Bambudan yapılmış milli enstrümanları “angklung” ile çaldıkları “Samanyolu” ve “Bir Başkadır Benim Memleketim” şarkıları, Keçiörenli’lerden büyük alkış aldı. İzleyiciler, Endonezya’ya özgü “maske dansı, Jaipong &Likokpulo, bali dansı” gibi çeşitli yöresel halk oyunları gösterilerini de ilgiyle takip ettiler. Gecenin sürprizi ise Karadeniz Horon Dansı oldu. Hediyeleşme merasimi ve toplu aile fotoğrafının çekimiyle sona eren gecede Başkan Ak’a ayrıca Osmanlı ve Endonezya ilişkilerinin belgeleriyle anlatıldığı bir kitap da hediye edildi.​

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ankara'nın 6 ilçesinde su kesintisi
Ankara'nın 6 ilçesinde su kesintisi
Çankaya’da pandemi denetimi
Çankaya’da pandemi denetimi