TBMM'de Yemin Oturumunun Tüm Notları

TBMM 25. Dönem milletvekilleri Genel Kurul’da yeminlerini etti. Dün saat 15.00’te başlayan yemin töreni, saat 00.40’ta sona erdi. Genel Kurul’da yemin eden son parti lideri MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli oldu. Bahçeli yemin ettikten sonra kendisini Başbakan Ahmet Davutoğlu ve bakanlar da alkışladı. Davutoğlu ve bakanların büyük kısmı, Bahçeli ayrıldıktan sonra Genel Kurul’dan ayrıldı.


TBMM'de Yemin Oturumunun Tüm Notları

Törende yemin etmeyen 6 milletvekili, Genel Kurul’a ilk katıldıkları gün yeminlerini edecekler. Yemin etmeyen vekiller ise şöyle: Adana milletvekili Talip Küçükcan, Adana milletvekili Rıdvan Turan, Ankara milletvekili Ayşe Gülsüm Bilgehan, Ankara milletvekili Ahmet Haluk Koç, Bitlis milletvekili Mizgin Irgat ve Muş milletvekili Ahmet Yıldırım.

En yaşlı üye ünvanı ile CHP Antalya milletvekili Deniz Baykal’ın geçici başkanlığında toplanan milletvekillerini yemin etme töreni 9 saat 9 dakika sürdü. Üçü AKP’den biri CHP’den ikisi de HDP’den olmak üzere 6 milletvekili yeminlerini tekrar etti. Deniz Baykal, iftar saati yaklaştığı sırada saat 20.20’de oturuma bir saat ara verdi. Baykal ara vermeden önceki bölümde 3’ü AK Parti’den biri CHP’den 4 milletvekili yeminlerini tekrar etmişlerdi.

Aradan sonra saat 21.20’de başlayan oturumda ise iki milletvekili, yanlış okudukları için yeminlerini tekrarladı. Yeminlerini tekrarlayan iki milletvekili de HDP milletvekilleri oldu. HDP Mardin milletvekili Mehmet Ali Aslan, yemin metninde geçen “büyük Türk milleti önünde” ifadesini “büyük Türkiye milleti önünde” şeklinde okuduğu için yeminini tekrarladı. HDP Mersin Enise Güneyli de metinde geçen “insan haklarından” ifadesini “insan kaynaklarından” şeklinde okuduğu için yeminini tekrar etti.

Parti liderlerinden ilk yemin eden ise HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş oldu. Demirtaş’ın ardından sırasıyla CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yemin etti. Parti liderleri yeminlerini ettikten sonra Genel Kurul’dan ayrıldı. Genel Kurul’da en uzun süre bekleyen lider Devlet Bahçeli oldu.

Bahçeli yemin ettikten sonra Genel Kurul’dan ayrıldığı sırada Başbakan Ahmet Davutoğlu ve bakanların büyük kısmı da Genel Kurul’dan ayrıldı. Davutoğlu ve bakanlar, Bahçeli yemin ettikten sonra kendisini alkışladı. İkinci bölümde yemin edenler arasında HDP Şanlıurfa milletvekili Dilek Öcalan, HDP EŞ Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, AK Parti Trabzon milletvekili Süleyman Soylu gibi isimler yer aldı. Oturumun sonunda Deniz Baykal, Meclis Başkanlığı seçimlerinin 30 Haziran Salı günü yapılmasına ilişkin önergeyi okudu. Önerge milletvekilleri tarafından oy çokluğuyla kabul edildi.