Kılıçdaroğlu: 'Rejimi Değiştirmeye Kimse Yeltenemez'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Türkiye'de hükümet yok. Usulen başbakan ve bakanları var. Dünyanın sorununu yaşıyoruz ama hükümet yok. Niye yok?” dedi.


Kılıçdaroğlu: 'Rejimi Değiştirmeye Kimse Yeltenemez'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Türkiye'de hükümet yok. Usulen başbakan ve bakanları var. Dünyanın sorununu yaşıyoruz ama hükümet yok. Niye yok?” dedi.

Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu.

Konuşmasına; Beşiktaş'ın şampiyonluğunu, Fenerbahçe'nin Berlin'deki başarısını, Süper Lig'e çıkan Karabük ve Adanaspor'u kutlayarak başlayan Kılıçdaroğlu, hafta sonu yaptığı Van temaslarına değindi.

Van'da terörün birinci sorun olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin de gündeminde terör olduğunu vurguladı. Kılıçdaroğlu, "Terör kimden, nereden gelirse, amacı ne olursa olsun hep beraber teröre karşı ortak tavır sergilemek gerekiyor." dedi.

Kılıçdaorğlu, şunları söyledi: "Terör insanlık suçudur. Teröre karşı açık, net tavır takınmalıyız. Bunu söyledik. 'Teröre karşı ortak tavır takınırsak daha başarılı sonuçlar alırız' dedik. Şunu söylemekten de kendimi alıkoyamadım: 2002'de iktidara geldiler, ülkede terör yoktu. 2002'de terörsüz Türkiye devraldılar, bugün kan gövdeyi götürüyor. Binlerce kişi bulundukları yerden gitmiş, şehirler silah deposu haline dönüşmüş, masum çocuklar, kadınlar, aileler yerlerinden edildi. Bu hale Türkiye'yi kim getirdi? Van'daki taksi şoförü mü Hakkari'deki bakkal arkadaşımız mı Diyarbakır'daki taksi şoförü Şehmuz mu getirdi?"

Kılıçdaroğlu, "7 Haziran'dan bu yana 500'ü aşkın şehit verdik. 500 eve ateş düştü. Sorumlusu kim? Ben biliyorum ama Vanlı, Hakkarili, Edirneli, Muğlalı, Çankırılı, Çorumlu kardeşime de sesleniyorum; kendi vicdanına soracaksın bu işin sorumlusu kimdir diye. Sormazsan Türkiye'de demokrasi kaybeder." ifadelerini kullandı.

"Türkiye'de hükümet yok. Usulen başbakan ve bakanları var. Dünyanın sorununu yaşıyoruz ama hükümet yok. Niye yok?” diye soran Kılıçdaroğlu, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun genel başkanlık görevini bırakması kararını eleştirdi.

Kılıçdaroğlu, "Davutoğlu mağduru oynuyor. Mağduru oynayamazsın Sayın Davutoğlu. Sen yürekli bir adamsan sonuna kadar demokrasiyi savunacaktın. 23 milyon 600 bin kişinin oyunu ve hakkını savunacaktın!" dedi.

Kılıçdaroğlu, Türkiye'de tüm yetkilerin tek kişide toplandığı bir sistemin hayata geçirilmeye çalışıldığını öne sürdü. Kılıçdaroğlu, "Böyle bir şey olabilir mi? Olamaz. Ne dedik? Sen böyle bir demokrasiyi bizim bedenimizi çiğnemeden hayata geçiremezsin." diye konuştu.

"Meclis'te bir tek CHP'li bile kalsa başkanlık sistemi hayata geçirilmesine izin vermeyeceğiz." diyen Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: "23 milyon 600 bin oy alan bir partinin genel başkanına darbe yapıldı, denetleyen kim, eleştiren kim? CHP dışında bu olayın üzerine giden, demokrasiyi, hukuku savunan kim, yargı bağımsızlığını savunan kim? Millet can derdinde. 6 milyonu aşkın işsiz var. Bunların derdiyle ilgilenen var mı? Yok. Sadece biz ilgileniyoruz."

Merhum başbakanlardan Adnan Menderes'in idamına ilişkin de konuşan Kılıçdaroğlu, "27 Mayıs ihtilalinden sonra yargılamalar oldu, Menderes ve arkadaşları idam edildi. Siyasi idama her zaman karşı çıktım. Siyasi düşüncesinden ötürü kimse idam edilmemeli. Hiçbir ayrım da yapmam." diyerek, şöyle devam etti: "Rahmetli İnönü idam kararları verildiğinde 14 Eylül 1961'de o dönemin bütün siyasi partilerinin genel başkanlarını topluyor, 'Ortak bir mektup yazalım ve idamlara karşı çıkalım'. Altında CHP Genel Başkanı İsmet İnönü, Adalet Partisi Genel Başkanı Ragıp Gümüşpala, MSP Genel Başkanı Enver Adakan, Yeni Türkiye Partisi Genel Başkanı Ekrem Alican, hep beraber diyorlar ki 'Biz idamlara karşıyız, yapmayın' diyorlar."

Kılıçdaroğlu, İsmet İnönü'nün 15 Eylül 1961'de tek başına bir yazı daha yazdığını belirterek, 4 sayfalık bu mektubunda da idamlara karşı olduğunu ifade ederek, infazların gerçekleşmesini engellemeye çalıştığını aktardı.

Kılıçdaroğlu, sözlerini, TOBB Genel Kurulunda yaptığı eleştirilen konuşmasına değinerek tamamladı. Eleştirilere konu olan sözlerini tekrarlayan Kılıçdaroğlu, "Birileri Türkiye'yi babasının çiftliği sanıyor. Hiç meraklanmayın sevgili vatandaşlarım. Korkusuz ol, yılma, yürekli ol. CHP olduğu sürece bu ülkede rejimi değiştirmeye kimse yeltenemez." dedi.